Przy aranżacji sypialni projektanci wnętrz koncentrują się nie tylko na walorach estetycznych, ale przede wszystkim zdrowiu i komforcie użytkowników. Wybór właściwego modelu materaca jest zależny od wielu czynników: masy ciała, pozycji snu użytkownika czy wielkości i modelu łóżka.

49.-Perfect-Space-2-poziomowe-mieszkanie-min Aranżacja sypialni z myślą o zdrowiu: jaki materac wybrać?

Materiały najwyższej jakości w aranżacji sypialni

Aranżując sypialnię warto zastanowić się nad rodzajem szafy, niemniej dużo większą rolę odgrywa wybór materaca o odpowiednim składzie, bo to materac wpływa na jakość naszego snu. Dlatego bardzo ważne jest, żeby był on dostosowany do indywidualnych preferencji użytkownika.

Do najpopularniejszych należą materace lateksowe, które są wykonane z mleczka kauczukowego oraz materiałów syntetycznych. Do ich zalet należy trwałość oraz elastyczność, która zapewnia ograniczenie odkształceń do minimum. Materace lateksowe posiadają także właściwości antybakteryjne oraz mikropory, które umożliwiają cyrkulację powietrza.

Spośród materacy piankowych, które charakteryzuje lekkość i wysoka elastyczność, możemy wybrać modele o różnej gęstości. Materace termoelastyczne reagują na nacisk i temperaturę ciała, dopasowując się do pozycji użytkownika. Stopień miękkości materacy termoaktywnych wzrasta pod wpływem oddziaływania temperatury ciała. Pozwalają na całkowite rozluźnienie mięśni oraz poprawę krążenia.

49.-Perfect-Space-2-poziomowe-mieszkanie-min Aranżacja sypialni z myślą o zdrowiu: jaki materac wybrać?

W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się modele zawierające domieszkę włókna kokosowego, które cechuje wysoki stopień twardości. Dzięki tej zawartości materace gwarantują optymalną cyrkulację powietrza oraz niwelują promieniowanie pól elektromagnetycznych.

Materace kieszeniowe standardowo składają się z 250 kieszeni z odrębnymi sprężynami na 1 m2, które pracują niezależnie od siebie. Wśród materacy sprężynowych wyróżnia się modele:

 • sprężynowe kieszeniowe – ich budowa jest oparta na pionowych sprężynach, pokrytych warstwą pianki poliuretanowej. Są mocowane w oddzielnych kieszeniach, które pod wpływem nacisku poruszają się niezależnie od siebie, co daje poczucie maksymalnego komfortu.
 • kieszeniowe bonellowe – ich trzon stanowią dwa okręgi połączone spiralą. Charakteryzuje je sprężystość progresywna. Siła wypierania jest zależna od siły nacisku, dlatego dobrze amortyzują sylwetkę.

49.-Perfect-Space-2-poziomowe-mieszkanie-min Aranżacja sypialni z myślą o zdrowiu: jaki materac wybrać?

Optymalny stopień twardości materaca

Odpowiednia twardość materaca powinna zostać dobrana do masy ciała użytkownika. Jak sprawdzić, czy wybrany model odpowiada naszym potrzebom? Należy położyć się na wznak, wsuwając rękę pod plecy na poziomie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Powinna napotykać lekki opór. Jeżeli nie możemy swobodnie wsunąć dłoni pomiędzy ciało a materac, oznacza to, że materac jest zbyt miękki.

Osobom o wyższej masie ciała oraz cierpiącym na schorzenia kręgosłupa zaleca się stosowanie grubszych, wielowarstwowych materacy o odpowiedniej gęstości. Eksperci wyróżniają kilka klas twardości: H2 (do 80 kg), H3 (od 80 do 100 kg), H4 (powyżej 100kg).

Osoby szczupłe, które nie zmieniają często pozycji snu mogą pozwolić sobie na cienkie, nawet kilkunastocentymetrowe modele.

Powszechnie stosowane stelaże szczebelkowe znajdują zastosowanie jako podstawa materaca. Warto wybrać stelaż z listw sprężynujących, który znacząco wpływa na komfort snu. Stelaż nie tylko utrzymuje ciężar ciała, ale także zapewnia większą elastyczność i sprzyja wentylacji.

Wybór odpowiedniego materaca warto skonsultować z ekspertem. Wprawdzie twarde modele są uznawane za utrzymujące naturalną pozycję, jednak wybór zbyt twardego materaca może wpływać na drętwienie mięśni oraz ucisk naczyń krwionośnych. Zbyt miękki materac może natomiast powodować brak stabilizacji kręgosłupa, a co za tym idzie prowadzić do nasilenia schorzeń. Rosnącą popularnością cieszą się modele podzielone na różne strefy twardości, na poziomie różnych części ciała.

49.-Perfect-Space-2-poziomowe-mieszkanie-min Aranżacja sypialni z myślą o zdrowiu: jaki materac wybrać?

Pozycja snu

Przy aranżacji sypialni i wyborze materaca kluczową rolę odgrywa przyjmowana w trakcie snu pozycja. Jej częste zmiany wpływają na konieczność wyboru materaca o dużej elastyczności, który dostosowuje się do kształtu sylwetki. Przyjmuje się, że większość osób zasypia w pozycji bocznej. Zaleca się wówczas grube materace lateksowe bądź kieszeniowe materace sprężynowe, które zapewniają odpowiednie wsparcie ramion i bioder.

W przypadku osób śpiących na wznak sprawdzi się większość materacy, w tym modele lateksowe oraz sprężynowe. Przyjęcie pozycji na wznak pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ciała, wymaga wsparcia dla karku i dolnej części kręgosłupa.

49.-Perfect-Space-2-poziomowe-mieszkanie-min Aranżacja sypialni z myślą o zdrowiu: jaki materac wybrać?

Materace specjalistyczne

Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom użytkowników, oferując specjalistyczne materace rehabilitacyjne i antyalergiczne. Oferta nie jest skierowana wyłącznie do osób starszych, cierpiących na schorzenia kręgosłupa czy alergie. Do wyboru odpowiedniego materaca coraz większą uwagę przywiązują wszyscy świadomi użytkownicy. Materace ortopedyczne zapewniają odpowiednią stabilizację kręgosłupa oraz krążenie.

Osoby cierpiące na alergię powinny szczególną uwagę przywiązywać do materiału z jakiego jest wykonany pokrowiec. Rozwój roztoczy ograniczają włókna syntetyczne, a także bawełna o gęstym splocie. Doskonale sprawdzą się zarówno materace lateksowe, piankowe, jak i modele z domieszką włókna kokosowego.

49.-Perfect-Space-2-poziomowe-mieszkanie-min Aranżacja sypialni z myślą o zdrowiu: jaki materac wybrać?

Aranżacja sypialni dla dwojga

Materac dwuosobowy powinien odpowiednio tłumić drgania wywołane przez ruch jednego z użytkowników. Zaleca się stosowanie materaców kieszeniowych bądź wypełnionych pianką lub lateksem. Jeżeli użytkownicy pomimo tego odczuwają dyskomfort bądź mają różne potrzeby, warto rozważyć zakup dwóch odrębnych materacy, mocowanych do jednego łóżka.

Przyjmuje się, że dopuszczalna różnica masy ciała to 20 kg. Należy pamiętać, że dobrane modele powinny posiadać te same parametry grubości i wysokości. Dyskomfort związany z linią podziału pozwoli zniwelować specjalna mata. Przyjmuje się, że optymalna szerokość materaca dla jednej osoby wynosi 90 cm, natomiast dla dwóch osób 160 cm, choć w ofercie dostępny jest szeroki wybór materacy o węższych wymiarach.

Eksperci polecają materace dwustronne, dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych. Strona letnia pokrowca składa się w 1/3 wełny i 2/3 włókien klimatyzujących. Strona zimowa zawiera przede wszystkim wełnę. Pokrowiec pikowany owczą wełną doskonale sprawdza się w zakresie utrzymania temperatury ciała i pozytywnie wpływa na krążenie. Warto wybrać materac z wymiennymi pokrowcami, które umożliwiają regularne pranie.

Open modal
Opublikowano piątek, 02 czerwiec 2017 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 10 do wpisu “Aranżacja sypialni z myślą o zdrowiu: jaki materac wybrać?”

 1. avatar Dominik napisał(a):
  16 czerwiec 2017 o godz. 09:15

  Niestety, ale te najzdrowsze i najwygodniejsze materacy niestety są bardzo drogie. Przekonałem się o tym, kupując materac dla mojej mamy, która ma problemy ze zdrowiem i po prostu te zwykłe w ogóle się nie sprawdzały. Szkoda, że nie każdy może pozwolić sobie na spokojny i błogi sen :)

 2. avatar Dorka napisał(a):
  16 czerwiec 2017 o godz. 12:34

  A jestem ciekawa co powiecie na łóżko wodne? Kiedyś bardzo dużo się o nich słyszało i były modne, a ostatnio mam wrażenie, że są mniej popularne. A w końcu też zawsze były podkreślane jego zdrowotne właściwości. Ja podczas urządzania sypialni uznałam, że na materacu akurat nie mam zamiaru oszczędzać, więc wybraliśmy jeden z lepszych na rynku.

 3. avatar niezdrowa napisał(a):
  16 czerwiec 2017 o godz. 13:46

  Wbrew wszelkim zaleceniom uwielbiam miękkie materace. Wiem, że nie jest to za dobre dla zdrowia, ale po prostu jeśli mam spać na twardej powierzchni, to nie ma najmniejszej szansy na to żebym się wyspała.

 4. avatar daria0 napisał(a):
  19 czerwiec 2017 o godz. 08:06

  Każdy jeden z waszych wpisów naprawdę mnie zaskakuje. Można dowiedzieć się tylu rzeczy, co ważniejsze takich, które można i warto zastosować potem w praktyce. Wydaje mi się, że w Polsce za mało zwraca się uwagę na takie „szczegóły”, nic dziwnego, że później wszyscy chodzą „połamani”, czy źle śpią.

 5. avatar WaldiK napisał(a):
  19 czerwiec 2017 o godz. 09:01

  Dlatego się zastanawiam, jak niektórzy mogą całe życie spać na rozkładanej kanapie, albo sofie? Takie sprzęty są od tego, żeby od czasu do czasu przenocować znajomych, którzy wpadną do nas w odwiedziny, a nie żeby na czymś takim spać dłużej. Nikt mi nie wmówi, że to jest wygodne. Praktyczne na pewno, jeśli ma się mało miejsca, ale i w tym przypadku można znaleźć jakieś inne, bardziej korzystne dla zdrowia rozwiązanie. Swoją drogą to może być niezłe wyzwanie dla architekta wnętrz?

 6. avatar pizzka napisał(a):
  20 czerwiec 2017 o godz. 07:46

  A moim zdaniem na chwilę obecną można znaleźć takie kanapy i sofy, na których z powodzeniem można spać na dłuższą metę. Wiadomo, że łóżko jest lepsze, ale w niektórych kawalerkach ciężko znaleźć miejsce, żeby wcisnąć krzesło, a co dopiero pełnowymiarowe, normalne łóżko.

 7. avatar Ruda napisał(a):
  21 czerwiec 2017 o godz. 07:23

  Nie wiedziałam, że są materace, które mają dwie strefy twardości :) Chciałoby się powiedzieć „czego to ludzie nie wymyślą”! Ale jak najbardziej popieram takie podejście, bo wiem, że w przypadku problemów zdrowotnych nawet spanie może być problemem, a odpowiednią dopasowany materac na pewno chociaż trochę pomoże.

 8. avatar felka napisał(a):
  22 czerwiec 2017 o godz. 07:44

  Może napiszecie też coś o wyborze pościeli? Bo naprawdę czasami mam problem, jaką wybrać, żeby się nie zrujnować, a żeby jej jakość była zadowalająca? Jaka jest najlepsza i pod jaką najlepiej się śpi? Do tej pory zawsze kupowałam taką z popularnych marketów, a poszukiwania porządniejszej niestety się nie powiodły, bo nie wiedziałam, za co warto zapłacić.

 9. avatar Joel napisał(a):
  19 wrzesień 2017 o godz. 07:02

  Dla zdrowia kręgosłupa i dla alergików najlepszy jest materac lateksowy. Kilka tygodni temu kupiłam fajny, z niewielkim sklepie internetowym.

 10. avatar Fabryka Materacy napisał(a):
  17 maj 2018 o godz. 07:26

  Na pewno warto zainwestować w materac termoelastyczny, jest bardzo wygodny i dość tani.

Zostaw odpowiedź