Alergie są klasyfikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako czwarte najpoważniejsze przewlekłe schorzenie na świecie. Dlatego alergicy powinni odpowiednio zadbać o swoje najbliższe otoczenie. O czym należy pamiętać przy aranżacji wnętrz, żeby mieszkanie było przyjazne alergikom?

perefctspace.pl-aranzacja-wnetrz-jakie-trendy-zawładną-rokiem-2017-2 Aranżacja wnętrz a zdrowie. Jak stworzyć dom przyjazny alergikom?

Dbałość o zdrowie rozpoczyna się już na etapie wyboru lokalizacji domu i sporządzania projektu aranżacji. W przypadku osób cierpiących na alergie wziewne należy wziąć pod uwagę stopień wilgotności powietrza oraz rodzaje roślin rosnących na danym obszarze, co może mieć wpływ na samopoczucie domowników. Eksperci przywiązują szczególną uwagę do wykorzystywanych materiałów oraz podpiwniczeń, które pozwalają na odpowiednią izolację przeciwwilgociową fundamentów. Zalecają także unikanie mieszkań zlokalizowanych w centrum miast.

Ściany przyjazne alergikom

We wnętrzach przeznaczonych dla osób narażonych na reakcje alergiczne zaleca się stosowanie materiałów o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. W szerokiej ofercie dostępnej na rynku dostępne są m.in. farby hipoalergiczne, zawierające środki przeciwgrzybiczne. Spełnienie wymogów bezpieczeństwa znajduje odzwierciedlenie na etykiecie produktu, która powinna zostać opatrzona rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, znakiem Ecolabel, znakiem ekologicznym „E” lub znakiem „Błękitnego Anioła”. Ściany przyjazne alergikom to także powłoki z naturalnych materiałów, np. drewna, które tworzy korzystny mikroklimat. O roli drewnianych elementów w aranżacji wnętrz pisaliśmy zresztą już wcześniej.

perefctspace.pl-aranzacja-wnetrz-jakie-trendy-zawładną-rokiem-2017-2 Aranżacja wnętrz a zdrowie. Jak stworzyć dom przyjazny alergikom?

Nie bez znaczenia pozostaje także gładkość powłoki ściany, którą zapewniają tynki gipsowe. Nie wzmagają one osadzania się kurzu, wpływając zarazem pozytywnie na stopień wilgotności powietrza. Gładkość powłoki zapewniają także farby wodorozcieńczalne oraz fotokatalityczne, które sprawdzają się w ograniczaniu rozwoju drobnoustrojów. Wbrew powszechnemu przekonaniu tę funkcję nie zawsze spełnią farby krzemianowe. Pomimo optymalnego składu, tworzą one bowiem porowatą powierzchnię, które sprzyja osadzaniu się kurzu. Eksperci wnętrz zalecają także ograniczanie stosowania farb amoniakowych i rozpuszczalnikowych.

perefctspace.pl-aranzacja-wnetrz-jakie-trendy-zawładną-rokiem-2017-2 Aranżacja wnętrz a zdrowie. Jak stworzyć dom przyjazny alergikom?

Tekstylia w aranżacji wnętrz

Do najpopularniejszych alergenów w zaciszu domowym zalicza się kurz i sierść pupili, dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich tekstyliów. Eksperci zalecają, żeby przy aranżacji wnętrz zrezygnować z dywanów, wykładzin i ograniczyć do minimum korzystanie z grubych zasłon, co pozwali na uniknięcie rozwoju roztoczy. Jeśli decydujemy się na dywan, wybierzmy taki o krótkim włosiu, nie dłuższym niż 3-4 cm. Warto postawić także na wycieraczkę syntetyczną, która nie sprzyja rozwojowi roztoczy.

Szczególną uwagę należy też zwrócić na aranżację wnętrza sypialni. Warto zrezygnować z pościeli wykonanej z pierza na rzecz pościeli antyalergicznej. Dobrym pomysłem jest też zainwestowanie w specjalne materace antyalergiczne.

perefctspace.pl-aranzacja-wnetrz-jakie-trendy-zawładną-rokiem-2017-2 Aranżacja wnętrz a zdrowie. Jak stworzyć dom przyjazny alergikom?

Eksperci zalecają wybór kanapy skórzanej bądź winylowej. Jeżeli decydujemy się na meble tapicerowane, to warto zakupić modele z wymiennymi pokrowcami. Z tego samego powodu zaleca się stosowanie zasłon i innych tekstyliów wykonanych z bawełny. Aby zapobiec rozwojowi roztoczy, należy inwestować w materiały, które mogą być prane w temperaturze co najmniej 60°C. Rosnącą popularnością cieszą się specjalne proszki do prania dedykowane dla alergików.

perefctspace.pl-aranzacja-wnetrz-jakie-trendy-zawładną-rokiem-2017-2 Aranżacja wnętrz a zdrowie. Jak stworzyć dom przyjazny alergikom?

Elementy aranżacji wnętrz

Reakcje alergiczne mogą zostać wywoływane także przez metalowe elementy wyposażenia, przede wszystkim te zawierające domieszkę chromu lub niklu. Producenci coraz częściej oferują nowoczesne modele pozbawione tych pierwiastków. Wybór odpowiednich klamek, listew oraz uchwytów pozwala na zniwelowanie kontaktowych reakcji alergicznych.

Warto zainwestować także w meble na nóżkach, bądź zawieszane  które ułatwiają bieżące utrzymanie czystości. Przy aranżacji wnętrz należy również ograniczyć do minimum ekspozycję drobnych elementów dekoracyjnych, przechowując je wewnątrz szafek, a przynajmniej za szklanymi przesłonami. Eksperci zalecają unikanie otwartych półek, gdyż sprzyjają one osadzaniu się kurzu. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom użytkowników, oferując odkurzacze ze specjalnymi filtrami antyalergicznymi bądź z filtrami wodnymi.

Optymalny system grzewczy w  aranżacji wnętrz

Do systemów grzewczych neutralnych dla alergików zalicza się ogrzewanie płaszczyznowe, gazowe oraz pompy ciepła. Eksperci zalecają stosowanie systemów opartych na promieniowaniu, a nie konwekcji. Konwekcja prowadzi bowiem do unoszenia kurzu w powietrzu wraz z ciepłym powietrzem.

perefctspace.pl-aranzacja-wnetrz-jakie-trendy-zawładną-rokiem-2017-2 Aranżacja wnętrz a zdrowie. Jak stworzyć dom przyjazny alergikom?

Oczyszczanie i odpowiedni stopień wilgotności powietrza

W każdym przypadku należy pamiętać o oczyszczaniu powietrza, zarówno przy użyciu urządzeń mechanicznych, jak i roślin. Pomimo zbawiennego wpływu roślin na jakość powietrza w mieszkaniu, warto mieć na uwadze, że ziemia kwiatów doniczkowych sprzyja rozwojowi zarodników grzybów pleśniowych, co może mieć bezpośrednie przełożenie na samopoczucie alergików.

Nie bez znaczenia pozostaje także utrzymywanie optymalnego stopnia wilgotności powietrza – powinien oscylować on w granicach od 45% do 60%. Należy pamiętać, że zbyt niski stopień wilgotności może wpływać na schorzenia układu górnych dróg oddechowych, natomiast zbyt wysoki stopień wilgotności sprzyja rozwojowi zarodników grzybów pleśniowych. Eksperci zalecają stosowanie odpowiednich systemów wentylacyjnych i regularne wietrzenie wnętrza.

 

Opublikowano piątek, 12 maj 2017 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 10 do wpisu “Aranżacja wnętrz a zdrowie. Jak stworzyć dom przyjazny alergikom?”

 1. avatar Ania napisał(a):
  15 maj 2017 o godz. 07:59

  Stare domy to prawdziwa zmora dla alergików. Odwiedzając mój dom rodzinny od progu mam zapchany nos i łzawią mi oczy. Na stancjach jest nieźle, ale jestem pewna, że jak będę miała swoje gniazdko, to zadbam o te kwestie.

 2. avatar Kataryna napisał(a):
  15 maj 2017 o godz. 11:38

  Coś mi się wydaje, że stworzenie takiego domu przyjaznego alergikom to może być dosyć droga impreza. A może Wy, jako że macie doświadczenie jesteście w stanie określić, o ile wyższy procentowo jest koszt urządzenia/zaaranżowania mieszkania przyjaznego alergikom od standardowego?

 3. avatar Beata napisał(a):
  16 maj 2017 o godz. 10:41

  Po przeczytanie tego wpisu przekonałam się, że tak naprawdę jest masa szczegółów, na które wypadałoby zwrócić uwagę. Jak ktoś dobrze napisał wcześniej, pewnie w dużym stopniu zwiększa to koszty wykończenia i urządzenia domu. No, ale jeśli ktoś nie ma wyjścia, to pewnie nawet na to nie patrzy…

 4. avatar Jonasz napisał(a):
  17 maj 2017 o godz. 11:00

  Pierwsze zdjęcie to totalnie moje klimaty. Jasno, przejrzyście, tak jak lubię :) Jedyne co mnie zastanawia to, że chyba mieszkanie znajduje się na parterze. Przyznaję, że nie jestem fanem. Jestem ciekaw jednak co myślą o tym inne osoby? Dostrzegacie tak jak ja wady mieszkania na najniższym poziomie?

 5. avatar donatela napisał(a):
  25 maj 2017 o godz. 08:39

  Niestety czasami po prostu nie mamy możliwości dostosowania mieszkania do swoich problemów zdrowotnych i trzeba się trochę więcej lub mniej namęczyć. W końcu nie będziemy wymieniać ogrzewania itp. Przyznam, że sporo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć z Waszego wpisu.

 6. avatar Felisk napisał(a):
  26 maj 2017 o godz. 12:50

  Koce, dywany, zasłony no niestety nie sprzyjają w takich przypadkach. Można by pomyśleć, że mieszkanie pozbawione tekstyliów będzie bardzo zimne i nieprzytulne, ale moim zdaniem, jeśli umiejętnie zajmiemy się aranżacją albo zlecimy ją profesjonalistom, to naprawdę nie musi być źle.

 7. avatar Tomek napisał(a):
  29 maj 2017 o godz. 09:34

  Znam ten ból. Pół biedy jak wykańczamy/urządzamy swoje mieszkanie i możemy sobie pozwolić, na co tylko mamy ochotę. Ale gorzej, jeśli szukamy do wynajęcia i każde lokum zawalone jest dywanami, wykładzinami i innymi skupiskami kurzu, których nie bardzo mamy się jak pozbyć.

 8. avatar Donatana napisał(a):
  29 maj 2017 o godz. 11:43

  Tekstylia, dywany – ok. Ale nigdy nie pomyślałabym, że metalowe elementy mogą wywoływać alergię, ciekawe.

 9. avatar Grażyna napisał(a):
  29 maj 2017 o godz. 19:06

  Rzeczywiście bibeloty różnego rodzaju zbierają niesamowite ilości kurzu, ale podejrzewam, że niestety niektórym osobom będzie ciężko się z nimi pożegnać :) Ja na szczęście nie mam nawyku zbieractwa i wszelkie figurki, które dostaję na przykład w prezencie po jakimś czasie są chowane.

 10. avatar diana napisał(a):
  1 czerwiec 2017 o godz. 09:03

  Co do tego metalu, to uwierz mi, że różne rzeczy niestety mogą uczulać. Nie tylko kurz czy sierść. Dlatego mnie to akurat w ogóle nie dziwi. Na szczęście na własnej skórze się o tym nie przekonałam, ale mam w rodzinie alergików.

Zostaw odpowiedź