W trakcie chłodniejszych dni rzadziej wietrzymy wnętrza i utrzymujemy w nich szczególnie wysoką temperaturę. Te czynniki wpływają na stopień wilgotności powietrza, która w skrajnych przypadkach w okresie grzewczym spada nawet poniżej 20%. Zbyt niska wilgotność powietrza ma bezpośredni wpływ na stan aranżacji wnętrza i zdrowia domowników.

perfectspace-aranzacja-wnetrz-z-myśla-o-zdrowiu-nawilzacze-powietrza-4 Aranżacja wnętrz z myślą o zdrowiu: nawilżacze powietrza

Nieodpowiednia wilgotność powietrza w mieszkaniu może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji w postaci senności, kłopotów z koncentracją, wysuszania śluzówki ust i nosa, a co za tym idzie – schorzeń górnych dróg oddechowych. Optymalna wilgotność powietrza powinna oscylować w granicach od 45% do 60%. Nie może przekraczać 70% z uwagi na zagrożenie rozwojem bakterii i grzybów. Szczególnie niekorzystny jest okres grzewczy, gdy wszyscy chętnie odkręcają grzejniki na najwyższą moc i w ten sposób wysuszają powietrze.

perfectspace-aranzacja-wnetrz-z-myśla-o-zdrowiu-nawilzacze-powietrza-4 Aranżacja wnętrz z myślą o zdrowiu: nawilżacze powietrza

Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza

Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów, oferując szeroki wachlarz nawilżaczy powietrza. Do najskuteczniejszych należą modele ultradźwiękowe, wyposażone w przetwornik. Ich praca jest oparta na działaniu ultradźwięków, które dzięki wykorzystaniu zjawiska piezoelektryczności rozbijają cząsteczki wody i wytwarzają chłodną mgiełkę, unoszącą się w powietrzu.

Największą zaletę tego typu rozwiązania stanowi bez wątpienia ich wysoka wydajność, ale z punktu widzenia aranżacji wnętrz niemniej ważne jest to, że modele ultradźwiękowe charakteryzują się niemalże niesłyszalną pracą. Ponadto – dzięki higrometrom – zapewniają precyzyjną kontrolę parametrów wilgotności, zużywając przy tym jednak nieznacznie więcej energii niż modele parowe. Wymagają też częstszego czyszczenia i konserwacji, w tym – wymiany filtrów.

Nawilżenie powietrza to jednak nie wszystko. Należy pamiętać także o utrzymywaniu w mieszkaniu odpowiedniego ładunku jonów dodatnich i ujemnych. Dlatego projektanci wnętrz zalecają stosowanie nawilżaczy wyposażonych w jonizatory. To szczególnie ważne w przypadku aranżacji wnętrz, bo sprzęt elektroniczny zwiększa emisję jonów dodatnich, co wpływa na gorszą odporność organizmu.

perfectspace-aranzacja-wnetrz-z-myśla-o-zdrowiu-nawilzacze-powietrza-4 Aranżacja wnętrz z myślą o zdrowiu: nawilżacze powietrza

Parowe nawilżacze powietrza

Działanie urządzeń parowych (tzw. ewaporacyjnych) zostało oparte na naturalnym procesie parowania. Są wyposażone w turbinę tłoczącą powietrze zasysane z atmosfery oraz wkład, stanowiący filtr wykonany z higroskopijnego materiału. Cząsteczki wody są emitowane mechanicznie dzięki wentylatorom, a odprowadzana para jest niewidoczna.

Nawilżacze parowe spełniają funkcję oczyszczania powietrza. Pomagają uniknąć przekroczenia zalecanego stopnia wilgotności. Gwarantują niski stopień zużycia energii, jednak cechuje je także mniejsza wydajność niż modele ultradźwiękowe. Niektóre modele zostały wyposażone w dodatkową funkcję rozpylania aromatów.

Rosnącą popularnością cieszą się także nawilżacze wyposażone w inhalatory oraz systemy antybakteryjne, oparte na tzw. substancji bioabsorber. W szerokiej ofercie dostępne są również modele hybrydowe, łączące w sobie zalety obu wiodących rodzajów nawilżaczy.

perfectspace-aranzacja-wnetrz-z-myśla-o-zdrowiu-nawilzacze-powietrza-4 Aranżacja wnętrz z myślą o zdrowiu: nawilżacze powietrza

Inteligentna aranżacja wnętrza 

Eksperci wychodzą naprzeciw potrzebom użytkowników, oferując modele nie tylko o różnych parametrach, ale również kształtach, dzięki czemu bez problemu dopasujemy je do aranżacji wnętrza. Nowoczesnym rozwiązaniem są inteligentne systemy monitorujące stopień wilgotności, które dzięki specjalnym czujnikom gwarantują utrzymanie wilgotności na optymalnym poziomie. Ponadto dzięki zastosowaniu termostatu pozwalają osiągnąć odpowiednią zależność pomiędzy temperaturą pomieszczenia a stopniem wilgotności. Wszystkie parametry możemy naturalnie na bieżąco monitorować. Tego typu nowoczesne technologie stanowią podstawę inteligentnych wnętrz.

Odpowiednia konserwacja

Powszechnie stosowane nawilżacze powietrza wymagają do działania wody destylowanej lub przegotowanej. Popularnością cieszą się nowoczesne modele wyposażone w filtr wapienny, które umożliwiają wykorzystanie wody z kranu. Nawilżacz powietrza wymaga bieżącej konserwacji. Specjaliści zalecają jego regularne mycie w co najmniej dwutygodniowych odstępach czasu. W sytuacji, gdy decydujemy się na wyłączenie urządzenia, należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu oraz osuszeniu zbiornika, co pozwoli zapobiec rozwojowi grzybów i bakterii.

Opublikowano piątek, 28 kwiecień 2017 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 11 do wpisu “Aranżacja wnętrz z myślą o zdrowiu: nawilżacze powietrza”

 1. avatar Łęee napisał(a):
  4 maj 2017 o godz. 11:48

  A czy te nawilżacze na grzejnik się liczą? One coś dają, czy lepiej sobie darować? Bo to zdecydowanie częstszy widok w polskich mieszkaniach niż jakieś skomplikowane urządzenia.

 2. avatar Dobrawka napisał(a):
  5 maj 2017 o godz. 09:16

  Grzyby w mieszkaniu to najgorsze, co może być. Czasami aż zadziwia mnie ludzka zniewaga, jakby w ogóle nie zdawali sobie sprawy z tego, jakie może to mieć konsekwencje na dłuższą metę. Co jak co, ale o miejsce, w którym spędzamy większość doby, trzeba dbać.

 3. avatar rudolf napisał(a):
  5 maj 2017 o godz. 11:50

  Jakby człowiek chciał kupować te wszystkie gadżety, to pieniędzy by nie wystarczyło. Naprawdę aż tak jest to potrzebne?

 4. avatar gdybacz napisał(a):
  8 maj 2017 o godz. 07:08

  Dla mnie najważniejsze przy wyborze byłoby to, aby takie urządzenie nie wydawało żadnych dźwięków. Ale jak widzę w dzisiejszych czasach i takie można znaleźć. Oszaleć można od tykającego zegarka, więc podejrzewam, że u mnie w mieszkaniu żadne inne hałasy też by nie przeszły :) A sam aspekt zdrowotny oczywiście bardzo istotny.

 5. avatar Kaja napisał(a):
  8 maj 2017 o godz. 10:56

  Żeby nie było, że teraz na hura wszyscy pójdą kupić nawilżacz powietrza. Najpierw warto dowiedzieć się, jaki mamy poziom wilgotności w pomieszczeniu i czy taki nawilżacz jest nam w ogóle potrzebny. A jak już się decydujemy, to warto zdecydować się na droższy, który będzie w 100% spełniał swoje funkcje.

 6. avatar DoDo napisał(a):
  9 maj 2017 o godz. 07:40

  Takie sprzęty to absolutnie nie są niepotrzebne gadżety, tylko coś, na co każdy, komu zależy na swoim zdrowiu powinien się zdecydować. Oczywiście, jeśli jest taka potrzeba. Tym bardziej, jeśli na przykład ma się małe dzieci, o które chce się jak najlepiej dbać.

 7. avatar Wiki napisał(a):
  9 maj 2017 o godz. 09:18

  Hm, pewnie nawet nigdy nie skojarzyłabym senności, problemów z koncentracją i tym podobnych z jakością powietrza… to ciekawe, warto wiedzieć w takim razie i zapamiętać na przyszłość :)

 8. avatar Dariusz napisał(a):
  9 maj 2017 o godz. 10:33

  Fajne jest to, że te nawilżacze/oczyszczacze obecnie wyglądają prawie jak elementy dekoracji. Nie straszą, tylko czasami mogą nawet upiększać wnętrze swoją formą. Bardzo na plus!

 9. avatar Łulasz napisał(a):
  10 maj 2017 o godz. 07:15

  Dla osób, które są uczulone na kurz i tego typu zmory oczyszczacze powietrza to musi być prawdziwe wybawienie? Gdzieś ostatnio słyszałem też o tym, że warto zaopatrzyć się w taki, jeśli mamy zwierzaki w domu i męczy nas sierść. Ale podejrzewam, że to coś innego niż nawilżacz.

 10. avatar konwalia napisał(a):
  11 maj 2017 o godz. 09:20

  Zawsze zachwycam się aranżacjami ze zdjęć, które załączacie do swoich wpisów, a tym razem nie mam na czym oka zawiesić, szkoda. Jedynie łazienka się broni.

 11. avatar ruda napisał(a):
  12 maj 2017 o godz. 10:36

  Zastanowię się nad czymś takim na zimę. Szczerze przyznam, że nie orientuję się w takich sprzętach, ale czasami dobrze jest dowiedzieć się czegoś ciekawego, co w dodatku może podnieść nam komfort życia.

Zostaw odpowiedź