Smog (ang. smoke – dym, ang. fog – mgła) jest definiowany jako niepożądane zjawisko atmosferyczne, będące efektem działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych – zamglenia i bezwietrznej atmosfery. Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), około 92% populacji żyje na obszarach, gdzie stopień zanieczyszczenia powietrza przekracza dopuszczalne normy. Na początku 2017 roku osiągnął rekordowy poziom w Polsce. To właśnie na terenie naszego kraju znajduje się 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2.5. Na szczęście można z nim walczyć za pomocą przemyślanej aranżacji wnętrz.

3 Aranżacja wnętrz z myślą o zdrowiu: oczyszczanie powietrza

Oczyszczacze powietrza we wnętrzach

Eksperci wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów, oferując rozwiązania stosowane w aranżacji wnętrz, które pozwalają zadbać o zdrowie w zaciszu domowym. W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się elektryczne oczyszczacze powietrza. Ich działanie jest oparte na jego zasysaniu, a następnie przepuszczaniu go przez warstwę filtrów. Eksperci wyróżniają cztery rodzaje filtrów:

 • filtry HEPA,
 • filtry węglowe,
 • filtry jonowe,
 • filtry ultrafioletowe.

Do najskuteczniejszych rozwiązań w aranżacji wnętrz należą filtry HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air filter), których historia sięga czasów II Wojny Światowej. Filtry HEPA są wykonane ze spiekanego szkła. Najskuteczniejsze modele niwelują przeszło 99% zanieczyszczeń znajdujących się w pomieszczeniu, których rozmiar wynosi od 0,3 do 0,1 mikrona. Nie wychwytują jednak alergenów, lotnych związków chemicznych oraz dymu papierosowego.

Działanie filtrów węglowych jest oparte na reakcji chemicznej zanieczyszczeń z węglem aktywowanym. Do ich niezaprzeczalnych zalet należy wysoka chłonność, a co za tym idzie – skuteczność w zakresie wychwytywania środków chemicznych, dymu oraz zapachów, które dzięki temu nie są oddawane z powrotem do atmosfery. Filtry węglowe najczęściej stosuje się obok pozostałych jako rozwiązanie dodatkowe.

3 Aranżacja wnętrz z myślą o zdrowiu: oczyszczanie powietrza

Innowacyjne oczyszczacze powietrza zostały wyposażone także w funkcję jonizatora, który zapewnia utrzymanie odpowiedniego ładunku jonów dodatnich i ujemnych oraz wychwytuje najmniejsze cząsteczki. Zaletą urządzenia jonizującego jest niemalże bezdźwięczna praca, jednak nie usuwa ono zanieczyszczeń z pomieszczenia, a jedynie powoduje ich opadanie. Do mankamentów tego rozwiązania należy także emisja ozonu, który jest uznawany za gaz toksyczny.

Filtry ultrafioletowe doskonale sprawdzają się w zapobieganiu schorzeniom górnych dróg oddechowych. Ich działanie jest oparte na emisji promieni UV, które wychwytują bakterie, wirusy i pleśń.

Eksperci wychodzą naprzeciw wyzwaniom XXI wieku. Rosnącą popularnością w aranżacji wnętrz cieszą się inteligentne rozwiązania, czyli systemy monitorujące stopień zanieczyszczenia i wilgotności. Specjalne czujniki gwarantują ich utrzymanie na optymalnym poziomie, choć trzeba umiejętnie dopasować je pod aranżację wnętrza.

3 Aranżacja wnętrz z myślą o zdrowiu: oczyszczanie powietrza

Rośliny w aranżacji wnętrz

Oczyszczanie powietrza nie powinno sprowadzać się wyłącznie do stosowania mechanicznych urządzeń. Warto pomyśleć o uwzględnieniu w aranżacji wnętrz roślin doniczkowych, które nie tylko wprowadzają do mieszkania domową atmosferę, ale również produkują tlen, ograniczają przedostawanie się pyłów do pomieszczenia oraz niwelują zawartość toksyn i szkodliwych substancji, m.in. benzenu i formaldehydu.

Eksperci zalecają zastosowanie roślin takich jak: fikus, paproć (Adiantum, Aeonium), filodendron, bluszcz, areka, dracena (wonna bądź deremeńska), Rhapis Excela, figowiec, daktylowiec niski, sansewieria oraz skrzydłokwiat.

3 Aranżacja wnętrz z myślą o zdrowiu: oczyszczanie powietrza

Należy pamiętać także o zapewnieniu odpowiedniego systemu wentylacyjnego i regularnym wietrzeniu wnętrza. Nie bez znaczenia pozostaje także utrzymanie optymalnego stopnia wilgotności powietrza, który powinien oscylować w granicach od 45% do 60%.

Open modal
Opublikowano piątek, 24 marzec 2017 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 9 do wpisu “Aranżacja wnętrz z myślą o zdrowiu: oczyszczanie powietrza”

 1. avatar tytka napisał(a):
  24 marzec 2017 o godz. 11:50

  Widzę, że poruszacie ważny problem. No i bardzo dobrze. Swoją drogą ciekawe jak to jest, że wszyscy alarmują o zanieczyszczeniach, ale wydaje nam się, że jak wejdziemy do mieszkania czy domu, to jesteśmy w 100% bezpieczni.

 2. avatar róza napisał(a):
  24 marzec 2017 o godz. 14:33

  O, widzę, że jednak moje zamiłowanie do kwiatów oprócz tego, że zagraca mi mieszkanie, to ma jakieś pozytywne skutki. Dobrze wiedzieć ;) A tak serio, to rzeczywiście fajnie, że o tym piszecie.

 3. avatar Ewa napisał(a):
  27 marzec 2017 o godz. 07:37

  Czyli rozumiem, że takie oczyszczacze powietrza, o których wspominacie we wpisie to idealne wyjście dla wszystkich, którzy męczą się z alergią na kurz i inne świństwa unoszące się w powietrzu? Czy źle myślę?

 4. avatar Tanaka napisał(a):
  27 marzec 2017 o godz. 09:56

  Świetna ściana na przedostatnim zdjęciu! Poproszę o odpowiedź czy to zwykła tapeta? Na jedną ścianę w połączeniu z jasnymi kolorami we wnętrzu super opcja.

 5. avatar Judyta napisał(a):
  27 marzec 2017 o godz. 12:46

  Bardzo lubię Wasz blog, mimo że nie korzystałam z Waszych usług, to zaglądam tutaj regularnie i zawsze dowiem się czegoś ciekawego. Poruszacie sporo fajnych tematów, które zainteresują każdego, kto lubi tę dziedzinę.

 6. avatar Kaja napisał(a):
  28 marzec 2017 o godz. 09:06

  Przepraszam, ale nie rozumiem. Jak można chcieć zamontować sobie w mieszkaniu czy domu coś, co emituje gaz uznany za toksyczny. To jak w końcu? Rozwiązania dla zdrowia czy wręcz przeciwnie?

 7. avatar Dudka napisał(a):
  30 marzec 2017 o godz. 10:21

  Dla mnie w ogóle wszystkie aranżacje powinny być tworzone z myślą o zdrowiu i komforcie przede wszystkim. I właściwie nie tylko w projektowaniu wnętrz ta zasada powinna znaleźć zastosowanie. Nie rozumiem, po co czasami ktoś męczy się z czymś, tylko dlatego, że dobrze wygląda :)

 8. avatar Adaś napisał(a):
  31 marzec 2017 o godz. 09:52

  Pamiętam jeszcze za dzieciaka ogromne paprocie w domu mojej babci, kwietnik od samej podłogi do sufitu. Teraz już wiem, że po prostu dbała o nasze zdrowie ;) Chętnie hodowałbym jakieś rośliny u siebie, ale niestety brakuje ręki do takich rzeczy, poza tym częste wyjazdy też robią swoje. A kaktusy to nie wiem, czy mają jakieś zdrowotne właściwości.

 9. avatar Jurek napisał(a):
  6 kwiecień 2017 o godz. 11:54

  Witam, niestety ale o tym się rzadko mówi ale każda roślina także wytwarza w zamkniętym pomieszczeniu zanieczyszczenia i toksyny. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie profesjonalnego oczyszczacza powietrza. Najlepiej nie takiego za 5zł tylko z linii profesjonalnej. Ostatnio dowiedziałem się, że podczas zakupu oczyszczacza należy sugerować się ilością powietrza podaną w litrach na godzinę. Tak naprawdę jest to dla nas najważniejszy parametr. Z reguły producenci podają tylko parametr na ile m2 starcza taki oczyszczacz. I właśnie tutaj wpadamy w błędne koło, kupujemy i co? Praktycznie on nie działa.

Zostaw odpowiedź