Na pierwszy rzut oka drzwi do łazienki wydają się takie same, jak drzwi do każdego innego pomieszczenia w mieszkaniu. Są to jednak tylko pozory – funkcjonują one bowiem w bardzo specyficznych warunkach, oddzielając pomieszczenia o różnej wilgotności. Jakie drzwi do łazienki wybrać, żeby były bezpieczne i zgodne z przepisami?

Drzwi-do-lazienki-w-stylu-pokladowym-z-okraglym-okienkiem-i-tunelowymi-kanalami-wentylacyjnymi Drzwi do łazienki: na co zwrócić uwagę?

Na rynku znaleźć można wiele rozmaitych modeli o całkowicie różnych wymiarach, konstrukcji i cechach użytkowych. Jest zatem z czego wybierać, ale pamiętajmy, że przy zakupie drzwi do łazienki nie mamy pełnej dowolności – istnieje kilka zasad i wymogów prawnych, których musimy koniecznie przestrzegać.

Prawo budowlane a drzwi do łazienki

Przy wyborze drzwi do łazienki trzeba pamiętać o przepisach budowlanych. Otóż zgodnie z obowiązującym Prawem budowlanym drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz oraz mieć nie mniej niż 80 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle ościeżnicy. Jest to podyktowane kwestiami bezpieczeństwa – w przypadku zasłabnięcia osoby, która się tam znajduje, można łatwiej dostać się do środka i udzielić jej niezbędnej pomocy. Generalnie dobrym pomysłem jest zamontowanie w drzwiach zamka, który w razie konieczności da się otworzyć z zewnątrz przy użyciu zwykłego śrubokrętu.

Drzwi-do-lazienki-w-stylu-pokladowym-z-okraglym-okienkiem-i-tunelowymi-kanalami-wentylacyjnymi Drzwi do łazienki: na co zwrócić uwagę?

Prawidłowa wentylacja

Łazienka jest pomieszczeniem o bardzo wysokim poziomie wilgotności, wymaga zatem odpowiedniej wentylacji. Dlatego zdecydowanie odradza się montaż pełnych drzwi. Najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem są drzwi łazienkowe z kratką wentylacyjną, choć na rynku dostępne są także modele z tulejami wentylacyjnymi, czyli okrągłymi, umieszczonymi w jednej linii otworami. Oba rozwiązania umożliwią wymianę powietrza między łazienką a pozostałą przestrzenią domu czy mieszkania, ale to kratka gwarantuje lepszą cyrkulację.

Co ciekawe, jedna tuleja wentylacyjna posiada najczęściej powierzchnię ok. 10 cm2, co oznacza, że zgodne z przepisami prawa budowlanego drzwi łazienkowe powinny mieć ich aż 22! Tymczasem większość drzwi łazienkowych posiada ich maksymalnie 5.

Kratka i tuleje to nie jedyny sposób na wentylację. Kolejną opcją są drzwi z podcięciem wentylacyjnym, czyli niewielkich rozmiarów szczeliną pomiędzy drzwiami a podłogą. Modele o takiej formie zapewniają świetną cyrkulację powietrza, choć wszystko zależy od wysokości samego podcięcia – musi mieć ono przynajmniej 2,5 centymetra.

Drzwi-do-lazienki-w-stylu-pokladowym-z-okraglym-okienkiem-i-tunelowymi-kanalami-wentylacyjnymi Drzwi do łazienki: na co zwrócić uwagę?

Uwaga: według prawa budowlanego sumaryczny przekrój otworów dla dopływu powietrza w pomieszczeniach higienicznosanitarnych nie może być mniejszy niż 0,022 m². Pod żadnym pozorem nie wolno tego lekceważyć – nieodpowiednia wentylacja może szybko doprowadzić do pojawienia się pleśni w łazience! W końcu nie od dziś wiadomo, że grzyby kochają wilgoć.

**

Posiadasz już odpowiednie drzwi do łazienki? W takim razie poczytaj o wyborze idealnej umywalki.

Opublikowano piątek, 01 luty 2019 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Zostaw odpowiedź