Projektanci wnętrz cenią aranżacje, które pozwalają na oderwanie się od sztywnych reguł. Jak stworzyć unikalne mieszkanie o niepowtarzalnym klimacie? W ostatnim czasie przy urządzaniu wnętrz coraz chętniej sięga się po eklektyczne rozwiązania, które są zaprzeczeniem nudy.

Mianem eklektyzmu określa się kierunek w projektowaniu polegający na łączeniu wybranych elementów z różnych stylów. Polski odpowiednik pojęcia pochodzi od greckiego eklektikós („wybierający”). Eklektyczne wnętrza to połączenie klasyki i nowoczesności, stwarzające niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne. Sekretem jest dbałość o detale.

Urządzanie-wnętrza-w-stylu-eklektycznym-to-łączenie-ze-sąbą-elementów-z-różnych-stylów Eklektyzm: łączenie klasyki i nowoczesności w urządzaniu wnętrz

Urządzanie wnętrz: kontrolowany chaos

Designerzy podążają za trendami, proponując oryginalne rozwiązania. Jak przy urządzaniu wnętrz uniknąć utartych schematów? W eklektycznych mieszkaniach doskonale sprawdzą się stare meble, np. fotele, które dzięki niewielkiemu nakładowi środków mogą odzyskać drugie życie. Elementy wyposażenia o klasycznej linii wzorniczej doskonale dopełnią nowoczesne, minimalistyczne wnętrza. Eksperci oferują usługi ich renowacji. Coraz częściej użytkownicy decydują się jednak na samodzielne odnowienie mebli, np. biorąc udział w kursach dedykowanych. Z satysfakcją przygotowują własnoręcznie elementy wystroju wymarzonego lokum. Oczekiwany efekt jest uzyskiwany m.in. dzięki pomalowaniu mebla na nowy, wyrazisty kolor, który nadaje mu zupełnie innego charakteru.

Urządzanie wnętrz w stylu eklektycznym zwykle opiera się o jedną z następujących zasad:

 • łączenia kontrastów;
 • łączenia różnych faktur i materiałów, ale utrzymanych w podobnej tonacji;
 • łączenia klasycznego, stylizowanego wnętrza z nowoczesnymi, designerskimi elementami;
 • wprowadzenia do nowoczesnego, minimalistycznego wnętrza, klasycznych elementów dekoracyjnych.

Urządzanie-wnętrza-w-stylu-eklektycznym-to-łączenie-ze-sąbą-elementów-z-różnych-stylów Eklektyzm: łączenie klasyki i nowoczesności w urządzaniu wnętrz

Jak stworzyć spójną kompozycję urządzając wnętrze?

Efekt końcowy będzie uzależniony od indywidualnych preferencji użytkownika, jego wrażliwości oraz wyobraźni. Warto zainspirować się jedną zasadą, na przykład wybierając meble o różnej linii wzorniczej i fakturze, ale utrzymane w podobnej kolorystyce. Projektanci wnętrz łączą pozornie nie pasujące, przeciwne sobie elementy wyposażenia. Wykorzystują także materiały o fakturze nieodpowiadającej linii wzorniczej. Eklektyczne wnętrza cieszą się w ostatnim czasie rosnącą popularnością. Ze względu na specyfikę tego stylu, szczególnie ważne jest jednak wyczucie. Bardzo łatwo bowiem o przekroczenie cienkiej granicy pomiędzy ekstrawagancją a chaosem.

Urządzanie-wnętrza-w-stylu-eklektycznym-to-łączenie-ze-sąbą-elementów-z-różnych-stylów Eklektyzm: łączenie klasyki i nowoczesności w urządzaniu wnętrz

Eksperci mówią ‚nie’ monotonnym aranżacjom. Poszczególne elementy wyposażenia nie zawsze są ze sobą zgodne, jednak całość tworzy spójną koncepcję. Oderwanie od przyjętych reguł pozwala na puszczenie wodzy wyobraźni i stworzenie unikalnego wnętrza o niepowtarzalnym charakterze. Eklektyzm daje możliwość stworzenia wnętrza tak indywidualnego, jak jego właściciele.

Open modal
Opublikowano piątek, 14 lipiec 2017 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 9 do wpisu “Eklektyzm: łączenie klasyki i nowoczesności w urządzaniu wnętrz”

 1. avatar dalida napisał(a):
  17 lipiec 2017 o godz. 13:24

  Ja z reguły też mówię nie monotonnym aranżacjom, ale eklektyzm też nie do końca mnie przekonuje. Sama nie wiem, być może dlatego, że jest to swego rodzaju zaburzenie harmonii i jakiegoś takiego ogólnie przyjętego porządku. Chyba, że wynika to właśnie z tego, o czym wspomnieliście – że widziałam zawsze eklektyczne wnętrza, do których wkradł się chaos.

 2. avatar Judytka napisał(a):
  18 lipiec 2017 o godz. 08:51

  Niestety, ale ludzie najczęściej po prostu boją się eksperymentowania i łączenia ze sobą elementów, które na pozór nie pasują do siebie, a tak naprawdę mogą dać świetny efekt. Wolą zachowawcze wnętrza i komplety mebli z marketów, bo tak jest po prostu bezpieczniej. I absolutnie nie mówię, że każdy powinien kombinować i „ryzykować” – nie każdy też ma do tego smykałkę :) Ja jednak czasami lubię zaszaleć, jak chodzi o urządzanie.

 3. avatar Tula napisał(a):
  19 lipiec 2017 o godz. 08:53

  Klasycznie czy nowocześnie? Odwieczne pytanie. Jak dla mnie można to doskonale ze sobą połączyć i stworzyć jednocześnie piękne, jak i harmonijne wnętrza. Rozumiem obawy niektórych i zresztą sami o tym napisaliście, że stosunkowo łatwo tutaj o chaos, ale od tego moim zdaniem są właśnie architekci wnętrz, żeby zrobić to gustownie.

 4. avatar moje napisał(a):
  20 lipiec 2017 o godz. 07:26

  Nasze mieszkanie to tak naprawdę nasza sprawa i bez względu na to, czy panuje w nim chaos, czy decydujemy się na odważne dodatki – najważniejsze w tym wszystkim jest to, żebyśmy się dobrze w nim czuli. Jak to mówią „o gustach się nie dyskutuje…”. I tyle.

 5. avatar wandzia napisał(a):
  20 lipiec 2017 o godz. 09:20

  W barach, restauracjach, miejscach publicznych – jestem za :) Ciekawe, zaskakujące aranżacje jak najbardziej, w końcu po to wychodzi się z domu żeby zobaczyć coś nowego. Jednak jak chodzi o moje własne gniazdko, to zdecydowanie wybieram bardziej tradycyjne wnętrza, takie które uspokajają. Ale oczywiście co człowiek to opinia, każdy lubi coś innego.

 6. avatar celina napisał(a):
  21 lipiec 2017 o godz. 08:41

  No w takich sprawach jak dla mnie nie ma reguły, czasami coś mi się po prostu podoba i idealnie trafia w mój gust, a coś innego zupełnie nie siada. Zaznaczam, że bez względu na to, jaki to styl i z połączenia czego powstaje.

 7. avatar dana napisał(a):
  21 lipiec 2017 o godz. 12:36

  Dora-22, zgadza się, że najpiękniejsze wnętrza wychodzą spod ręki profesjonalistów, dla których jest to pasja i którzy po prostu się na tym znają. Jednak moim zdaniem na chwilę obecną wciąż niewiele osób stać na to, aby sobie wynająć architekta. Młodzi ludzie zadłużają się, żeby uwić gniazdko, więc raczej niechętnie będą podchodzić do wydawania dodatkowych pieniędzy na takie rzeczy.

 8. avatar Grzybacz napisał(a):
  25 lipiec 2017 o godz. 11:00

  Wychodzi na to, że najzwyczajniej w świecie lubię nudne wnętrza. Mogę śmiało stwierdzić, że klasyka to zawsze według mnie najlepsze rozwiązanie…

 9. avatar justa napisał(a):
  26 lipiec 2017 o godz. 12:20

  Bardzo lubię trochę szaleństwa we wnętrzach, moi znajomi często łapią się za głowę widząc kolejne niepasujące do niczego, kolorowe dodatki, ale kurcze… skoro mi to odpowiada i dodaje trochę optymizmu do mojego życia to czym mam się przejmować. A jeśli za eklektyczny styl weźmie się profesjonalista, to już w ogóle klasa według mnie.

Zostaw odpowiedź