Sufit to ciągle mocno niedoceniana przestrzeń. A szkoda, bo często decyduje on o spójności i sukcesie aranżacji wnętrza. W jaki sposób zagospodarować tę strefę? I czym konkretnie różni się sufit napinany od podwieszanego?

Sufity podwieszane i napinane doskonale sprawdzą się w wielu aranżacjach, zarówno nowoczesnych, jak i utrzymanych w klasycznej konwencji. Warto zaznaczyć, że znajdują one swoje zastosowanie zarówno przy aranżacji wnętrz domowych, jak i przemysłowych. Układ sufitu wpływa nie tylko na kreowanie estetyki wnętrza, ale także odpowiedniego układu oświetlenia. Do jego istotnych elementów dekoracyjnych należy bowiem system oświetleniowy, który nadaje wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. W przypadku obu rozwiązań doskonale sprawdzą się taśmy z żarówkami LED lub punktowe oświetlenie sufitowe.

Perfect-Space-Głowa-do-góry-sufit-w-aranżacji-wnętrz-3 Głowa do góry: sufit w aranżacji wnętrz

Alternatywne rozwiązania znajdą zastosowanie przy obniżeniu pomieszczenia, maskowaniu nierówności, elementów konstrukcyjnych stropu czy widocznych elementów instalacji. Są montowane także w celu wyciszenia mieszkania i jego izolacji termicznej. Płyty dźwiękochłonne i izolacyjne wypełniają przestrzeń pomiędzy stropem a poziomem płyt gipsowo – kartonowych.

Sufit podwieszany w aranżacji wnętrz

Sufit podwieszany może pokrywać całą powierzchnię stropu lub jedynie wybrany fragment. Do jego montażu stosuje się płyty gipsowo-kartonowe, mocowane do konstrukcji nośnych składających się z profili stalowych lub rusztu drewnianego. Dzięki zastosowaniu profilów CD, do których mocowane są płyty oraz profilów UD, utrzymujących zakończenia rusztu nośnego, możemy stworzyć powierzchnię sufitu w dowolnej formie, o dowolnej linii przebiegu, niekoniecznie równoległą do stropu. Zastosowanie tej metody wpływa na obniżenie pomieszczenia. Sufit podwieszany umożliwia umieszczenie konstrukcji o dowolnej wysokości, jednak jej najwęższa wersja oscyluje w granicach 4,5 – 5 cm.

Perfect-Space-Głowa-do-góry-sufit-w-aranżacji-wnętrz-3 Głowa do góry: sufit w aranżacji wnętrz

Montaż sufitów podwieszanych wymaga stosowania kompletu materiałów od jednego producenta – dostawcy systemu. Rodzaj wieszaków, rusztów, elementów mocujących i płyt powinien być dostosowany do rodzaju podłoża, warunków technicznych pomieszczenia oraz jego oczekiwanej wysokości. W zależności od specyfiki wnętrza, stosuje się pojedyncze oraz krzyżowe konstrukcje z profilów (jedno- lub dwupoziomowych). Profil dwuwarstwowy pozwala na ograniczenie liczby punktów mocowania do stropu, gwarantując zarazem większy stopień sztywności.

Przymierzasz się do aranżacji wnętrza o dużej wilgotności powietrza (powyżej 70%)? Musisz zatem uważać, bo niektóre płyty sufitowe odkształcają się przy zawilgoceniu. Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów, oferując dedykowane płyty, które nie absorbują wilgoci. Nowoczesne modele gwarantują również wysoki stopień bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Perfect-Space-Głowa-do-góry-sufit-w-aranżacji-wnętrz-3 Głowa do góry: sufit w aranżacji wnętrz

Sufit napinany w aranżacji wnętrz

W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się sufity napinane, które stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych metod. Są wykonywane z termokurczliwej tkaniny PCV o unikalnej geometrii, kolorze i fakturze, przygotowywanej na zamówienie po uprzednim dokonaniu pomiarów wnętrza. Pozwalają na dostosowanie produktu do indywidualnych preferencji klienta. W szerokiej ofercie dostępnej na rynku znajdziemy różne warianty kolorystyczne materiałów.

Zaletą sufitu napinanego jest łatwość montażu. Materiał jest mocowany na stelażu składającym się z aluminiowych listw. Podczas instalacji materiał nabiera odpowiedniej objętości pod wpływem temperatury oscylującej w granicach 60-70 °C, osiąganej przy zastosowaniu nagrzewnic gazowych. Podlega on następnie obwodowemu obszyciu zaczepami gumowymi.

Perfect-Space-Głowa-do-góry-sufit-w-aranżacji-wnętrz-3 Głowa do góry: sufit w aranżacji wnętrz

Tym co wyróżnia sufit napinany, jest jego odporność na wysoką wilgotność powietrza i odkształcenia oraz łatwość w konserwacji. To nowoczesne rozwiązanie gwarantuje także dbałość o środowisko – ten sam materiał może być kilkukrotnie napinany, a ponadto w 100% podlega recyklingowi.

 

Open modal
Opublikowano piątek, 09 wrzesień 2016 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 13 do wpisu “Głowa do góry: sufit w aranżacji wnętrz”

 1. avatar Krystian napisał(a):
  10 wrzesień 2016 o godz. 16:41

  Zainteresował mnie ten sufit napinany.W związku z tym mam pytanie: czy najpierw trzeba wyrównać sufit aby nałożyć na niego taką tkaninę PCV żeby ewentualnie nierówności nie były widoczne? Czy automatycznie przy kładzeniu ten materiał wyrównuje sufit?No i w jaki sposób się go konserwuje?

 2. avatar Benia napisał(a):
  12 wrzesień 2016 o godz. 06:33

  Ja w sypialni szarpnęłam się na sufit, który po skosie idzie falą. Zrobiony jest z płyt gipsowych i jedna część jest po prostu niżej od drugiej. Do tego zamontowane są na niej lampki ledowe – jak się wieczorem położę i je załączę wygląda jak gwiaździste niebo :)

 3. avatar Kasia napisał(a):
  14 wrzesień 2016 o godz. 11:36

  Kiedys sufity po prostu malowało sie na biało i było wszystko w porządku.Dzisiejsze czasy pokazują jak wszystko się zmienia nawet tak prosta rzecz :) Ja widziałam nawet sufit pomalowany na różne kolory co powiem szczerze jakos mi nie przypadło do gustu.Fakt też mam teraz sufity obnizone z płyt gipsowych ale nie ma to jak zwykły prosty i biały sufit.

 4. avatar Daria napisał(a):
  16 wrzesień 2016 o godz. 09:22

  Co do tego sufitu napinanego czy można na nim wieszać żyrandole? Czy jedynie takie oczka w nim się sprawdzą? Do sufitów z płyt gipsowych już za bardzo nie polecają żyrandoli to co dopiero przy takim napinanym?

 5. avatar Amek napisał(a):
  21 wrzesień 2016 o godz. 11:16

  Do Daria: Jeśli żyrandol nie jest masywny to spokojnie można powiesić taki przy suficie z płyt gipsowych. Z tym napinanym sufitem pierwszy raz się spotykam dlatego wole się nie odzywać w jego temacie ;)

 6. avatar Fakir napisał(a):
  22 wrzesień 2016 o godz. 07:50

  Sufit napinany wygląda jak termokurczliwa tkanina przypominająca w dotyku grubą folię budowlaną. Może być matowy lub z połyskiem, o dowolnej kolorystyce, a nawet zadrukowany zdjęciami lub grafiką. Ciekawy efekt rozjaśnienia sufitu osiąga się, stosując oświetlenie LED. Paski ledowe przykleja się do stropu co 15 cm. Dają one równomierne, bezcieniowe światło. To tak w skrócie odnośnie sufitów napinanych ;)

 7. avatar Czika napisał(a):
  28 wrzesień 2016 o godz. 13:35

  Ja dużo o tym czytałam i wiem że jak się zamontuje byle co to można nawet
  się pochorować. To jak z jedzeniem można tanio jeść ale wpływ na zdrowie nieodwracalny. Barrisol – tak nazywają się te sufity napinane – ma wszystkie atesty i mnie przekonali do siebie na targach wnętrz. Zrobiłam sobie taki sufit w kuchni, pięknie wygląda i jestem bardzo zadowolona. Bardzo super polecam wszystkim co lubią ładnie mieszkać!

 8. avatar Baś napisał(a):
  28 wrzesień 2016 o godz. 18:47

  hmm.. Całość bardzo interesująca. Ta wiedza na pewno mi się przyda. Pozdrawiam :)

 9. avatar Baś napisał(a):
  28 wrzesień 2016 o godz. 19:26

  Artykuł bardzo przydatny. Całość dobrze ujęta i przyda mi się :) Pozdrawiam!

 10. avatar Wiesiu napisał(a):
  29 wrzesień 2016 o godz. 13:13

  Dopiero co zrobiłem sufity podwieszane. Aż żałuję, że nie wiedziałem o takich napinanych bo wydają się bardzo ciekawą sprawą.

 11. avatar Darecki napisał(a):
  1 październik 2016 o godz. 07:50

  Sufit podwieszany maskuje nierówności, ukrywa instalacje, obniża pomieszczenia. Najłatwiej zrobić go z płyt gipsowo-kartonowych mocowanych do konstrukcji z profili stalowych. Między sufitem z płyt g-k a stropem możesz też ukryć nieestetyczne rury (c.o., wodne lub kanalizacyjne), przewody wentylacyjne albo rurę od okapu. Sufit podwieszany może się też przydać, gdy nad głową mieszka hałaśliwy sąsiad i chcesz mieszkanie wyciszyć. Zamiast zwykłych płyt g-k stosuje się wówczas płyty dźwiękochłonne lub między rusztem a stropem układamy warstwę izolacji akustycznej. Jak dla mnie jest o wiele lepszy niż sufit napinany.

 12. avatar Karolek napisał(a):
  1 październik 2016 o godz. 11:49

  Tu się zgodzę z przedmówcą. Jeśli chcemy pomniejszyć trochę pomieszczenie poprzez obniżenie sufitu jest to najprostszy i najlepszy sposób.

 13. avatar Faustyna napisał(a):
  11 styczeń 2018 o godz. 15:14

  Kiedys sufity po prostu malowało sie na biało i było wszystko w porządku.Dzisiejsze czasy pokazują jak wszystko się zmienia nawet tak prosta rzecz :) Ja widziałam nawet sufit pomalowany na różne kolory co powiem szczerze jakos mi nie przypadło do gustu.Fakt też mam teraz sufity obnizone z płyt gipsowych ale nie ma to jak zwykły prosty i biały sufit.

Zostaw odpowiedź