Beton przez wiele lat kojarzył się w naszym kraju przede wszystkim z działaczami Polskiego Związku Piłki Nożnej. Dziś jednak skojarzenie to powolutku odchodzi w niepamięć. I to nie tylko za sprawą kolejnych pozytywnych działań Zbigniewa Bońka, ale głównie przez to, że coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie betonu architektonicznego przy wykańczaniu wnętrz swoich mieszkań.

Wnętrze-kuchni-wykończone-z-wykorzystaniem-betonowych-płyt1 Rządził w PZPN, dziś robi to w mieszkaniu. Beton w wykańczaniu wnętrz

Beton to doskonale znany materiał konstrukcyjny, ale od jakiegoś czasu cieszy się on coraz większą popularnością także we wnętrzach; być może nie taką, jak drewno, ale fanów betonu architektonicznego (nazywanego także strukturalnym, industrialnym, fasadowym) z każdą chwilą przybywa. Ciężko się temu dziwić – walory dekoracyjne tego tworzywa sprawiają, że możliwości jego zastosowania w mieszkaniach są niemalże nieograniczone. A że beton architektoniczny to materiał niezwykle charakterystyczny, to za jego pomocą można bardzo łatwo nadać wnętrzu indywidualnego charakteru.

Wnętrze-kuchni-wykończone-z-wykorzystaniem-betonowych-płyt1 Rządził w PZPN, dziś robi to w mieszkaniu. Beton w wykańczaniu wnętrz

Gdzie stosować beton?

Beton architektoniczny występuje w wielu odcieniach szarości i bieli. To materiał niezwykle surowy, więc najlepiej sprawdza się przy wykańczaniu wnętrz, które mają być utrzymane w stylu nowoczesnym, minimalistycznym albo industrialnym. Beton umożliwia tworzenie zróżnicowanych faktur o gładkiej lub porowatej powierzchni, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować go na dużej powierzchni (ściany i podłogi). Szorstkie powierzchnie skutecznie przełamią efekt gładkiej sterylności, jakże typowej dla współczesnych mieszkań w minimalistycznej stylistyce.

Wnętrze-kuchni-wykończone-z-wykorzystaniem-betonowych-płyt1 Rządził w PZPN, dziś robi to w mieszkaniu. Beton w wykańczaniu wnętrz

Beton sam w sobie jest niezwykle surowy, ale dzięki temu świetnie kontrastuje z naturalnymi materiałami, np. drewnem. Razem z drewnianymi elementami wyposażenia stworzy przyjemną, surowo-ciepłą całość. Pamiętajmy jednak o tym, że beton kocha przestrzeń, więc zupełnie się nie sprawdzi w przypadku mieszkań o małym metrażu. Poza tym najefektowniej prezentuje się w towarzystwie dużych okien, kabli i rur.

Wnętrze-kuchni-wykończone-z-wykorzystaniem-betonowych-płyt1 Rządził w PZPN, dziś robi to w mieszkaniu. Beton w wykańczaniu wnętrz

Wykańczanie wnętrz w betonie

Beton architektoniczny to nie tylko ogromne płyty. Niezwykle interesująco prezentują się meble, które wykonane zostały z betonu lub posiadają betonowe elementy. Przełamują one bowiem wszelkie schematy i stanowią kwintesencję industrialnego stylu. To także doskonała alternatywa dla produktów z kamienia. Nie mówiąc już o tym, że meble z betonu są na tyle solidne i trwałe, że można z nich całymi latami intensywnie korzystać, a te nie będą nosić żadnych śladów użytkowania. Warto mieć się jednak na baczności, bo beton bywa nieco przytłaczający. Jego ciężar można jednak nieco zmniejszyć, łącząc go z innymi materiałami, np. drewnem.

Wnętrze-kuchni-wykończone-z-wykorzystaniem-betonowych-płyt1 Rządził w PZPN, dziś robi to w mieszkaniu. Beton w wykańczaniu wnętrz

Płyty z betonu architektonicznego sprawdzają się przy wykańczaniu wnętrz, ale równie dobrze można je stosować na tarasach, elewacjach budynków czy na ogrodzeniach. Są w końcu wytrzymałe, odporne na pękanie i zarysowania oraz nie blakną. Zmienne warunki atmosferyczne? Beton zniesie wszystko.

 

Open modal
Opublikowano wtorek, 12 wrzesień 2017 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 12 do wpisu “Rządził w PZPN, dziś robi to w mieszkaniu. Beton w wykańczaniu wnętrz”

 1. avatar Darusia napisał(a):
  14 wrzesień 2017 o godz. 06:21

  Beton na ścianie o dziwo wygląda super! Pewnie, że raczej nikt o zdrowych zmysłach nie wybetonuje sobie wszystkich ścian w całym domu, ale jakaś jedna ściana na przykład w salonie to według mnie świetny motyw :) Ale co do mebli betonowych, to nie jestem przekonana.

 2. avatar Kaaalina napisał(a):
  14 wrzesień 2017 o godz. 09:01

  Jeśli chodzi o tego typu trendy, to zdecydowanie bardziej przekonuje mnie cegła, niby też jest taka surowa, ale jeśli miałabym wybierać, to położyłabym sobie właśnie ją. A beton często widuję w jakiś lokalach, knajpach i przyznam, że jeśli jest dobrze „ograny” to też może wyglądać świetnie.

 3. avatar Hennry napisał(a):
  18 wrzesień 2017 o godz. 06:32

  Nigdy nie poczułem tego trendu na ochładzanie pomieszczeń właśnie między innymi betonem. Surowe wnętrza mogą mi się podobać w knajpach, w jakichś lokalach usługowych, ale jednak dom jest domem i według mnie powinien kojarzyć się z ciepłem.

 4. avatar Kajka napisał(a):
  18 wrzesień 2017 o godz. 08:01

  A ja się nie zgodzę, że beton od razu musi oznaczać zimne/przemysłowe wnętrze. Moim zdaniem, jeśli będzie odpowiednio przemyślany i połączony z fajnymi dodatkami może wyglądać świetne i wcale nie będzie zaburzał domowego ciepła :) Wystarczy spojrzeć tutaj na trzecie zdjęcie, oryginalny element.

 5. avatar Julka napisał(a):
  18 wrzesień 2017 o godz. 08:45

  Co do ostatniego zdjęcia to zdecydowanie wolę, kiedy ściana za biurkiem jest funkcjonalna (niekoniecznie cała ściana, ale po prostu fragment). Czyli na przykład przykryta korkiem, do którego można przypinać pinezkami zapiski, albo na przykład modną ostatnio farbą tablicową, co daje super miejsce do planowania. Od zawsze wychodziłam z założenia, że funkcjonalność jest najważniejsza.

 6. avatar Kamis napisał(a):
  18 wrzesień 2017 o godz. 12:50

  „W domach z betonu nie ma wolnej miłości…” ;) A tak naprawdę to sam nie wiem. Każde z wnętrz na zdjęciach wydaje się być jeszcze niedokończone, więc ciężko stwierdzić czy ten beton się fajnie komponuje czy niekoniecznie, a przyznam, że na żywo jeszcze nie widziałem tego trendu.

 7. avatar Maciejek napisał(a):
  19 wrzesień 2017 o godz. 06:39

  Zastanawia mnie jak to jest z tymi betonowymi meblami. Przecież to musi być strasznie ciężkie? Jak takie coś wnieść na przykład na 4 piętro? I czy to w ogóle jest bezpieczne? Zawsze wydawało mi się, że betonowe to mogą być tylko ławki w parku ;)

 8. avatar patryk napisał(a):
  19 wrzesień 2017 o godz. 08:39

  Podejrzewam, że gdybym zostawił żywy beton na elewacji mojego domu, to nie opędziłbym się od pytań o to, czy brakło mi pieniędzy przy końcu stawiania domu :D We wnętrzach też bym się nie zdecydował, czasami wygląda to całkiem nieźle, ale jednak nie do końca mój styl. Swoją drogą świetne jest to, że mamy na chwilę obecną tyle możliwości, tyle trendów…

 9. avatar Kanja napisał(a):
  20 wrzesień 2017 o godz. 08:01

  A czy z położeniem takiego betonu architektonicznego można sobie poradzić samemu? Planuję remont sypialni i myślę, że jakaś betonowa ściana świetnie wpisałaby się w całe założenie, które mam w głowie. Wszystkim planuję zająć się sama, stąd właśnie moje pytanie, czy położenie takiego betonu jest trudne?

 10. avatar Asia napisał(a):
  21 wrzesień 2017 o godz. 06:27

  Zastosowanie betonu architektonicznego widziałam jedynie kilka razy w jakichś programach o aranżacji wnętrz, nigdy na żywo. To chyba oznacza, że wcale nie jest tak łatwo postawić na beton i rzeczywiście uzyskać fajny efekt. Swoją drogą czasami mam wrażenie, że ludzie mają trudność ze zwykłym pomalowaniem ścian farbą, to co dopiero z kombinowaniem z takimi trendami.

 11. avatar Marcin napisał(a):
  22 wrzesień 2017 o godz. 09:50

  Mi się podoba, ale rzeczywiście chyba trzeba wziąć pod uwagę, że nie nadaje się za bardzo do małych pomieszczeń. Małe pomieszczenie z betonem na ścianach może się co najwyżej kojarzyć z piwniczką :) Ale już w większych przestrzeniach jak najbardziej.

 12. avatar Betor napisał(a):
  26 sierpień 2018 o godz. 08:49

  Fajnie, że można tak wykorzystać beton. Takie pomysły są moim zdaniem świetne, no i też super to wygląda. :)

Zostaw odpowiedź