Jedna z polskich piosenkarek śpiewała kiedyś, że światło nosi się w sobie. Być może to prawda, ale nie oznacza to, że przy aranżacji wnętrza mieszkania można całkowicie zignorować kwestię oświetlenia. Szczególnie, że LED is not BAD.

W przypadku aranżacji wnętrz jednym z kluczowych czynników jest odpowiednie oświetlenie. Pełni ono szereg funkcji – jest nie tylko doskonałym narzędziem strefowania pomieszczenia, ale także tworzy klimat. Przyjmuje się, że w każdym pomieszczeniu powinno znajdować się co najmniej 8 punktów świetlnych. Projektanci wnętrz zalecają stosowanie systemów oświetleniowych opartych na diodach elektroluminescencyjnych.

Perfect-Space-Postaw-na-nowoczesność.-Oświetlenie-LED-w-aranżacji-wnętrz-2-1024x682 Postaw na nowoczesność. Oświetlenie LED w aranżacji wnętrz

Bezpieczeństwo i oszczędność

To innowacyjne rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści. Doskonale sprawdzi się zarówno przy aranżacji wnętrz pomieszczeń mieszkalnych, jak i lokali użytkowych. Zastosowane warianty technologiczne są bezpieczne dla zdrowia domowników, ponieważ emitują światło najbardziej zbliżone do światła naturalnego, spełniając wysokie standardy oddziaływania na wzrok i skórę. Niwelują ryzyko wystąpienia wady wzroku w stosunku do ryzyka związanego z zastosowaniem żarówek wolframowych.

Mało tego. Diody LED zużywają o około 80% mniej energii niż tradycyjne żarówki, co czyni je skutecznym rozwiązaniem w świetle postulatów zasady zrównoważonego rozwoju. Szacowana trwałość oświetlenia LED sięga nawet stu tysięcy godzin, a zatem 25 lat. Korzystny wpływ na ochronę środowiska naturalnego to jednak nie wszystko. Zastosowanie diod pozwala na znaczne ograniczenie kosztów dostaw energii, przede wszystkim w często uczęszczanych pomieszczeniach.

Perfect-Space-Postaw-na-nowoczesność.-Oświetlenie-LED-w-aranżacji-wnętrz-2-1024x682 Postaw na nowoczesność. Oświetlenie LED w aranżacji wnętrz

Funkcjonalna aranżacja wnętrz

Żarówki LED gwarantują wysoką funkcjonalność. Idealnie sprawdzą się jako oświetlenie sufitowe (np. listwa LED w suficie napinanym). Sufit w aranżacji wnętrz to ciągle mocno niedoceniana przestrzeń. A szkoda, bo często decyduje on o spójności i sukcesie aranżacji wnętrza. Żarówki LED można również stosować jako element dekoracyjny witryn, oświetlenie podszafkowe czy podświetlenie wnętrza szuflad. W szerokiej ofercie dostępnej na rynku znajdziemy różne warianty kolorystyczne tego rozwiązania. Żarówki LED są odporne na częste włączanie i wyłączanie, a także zmienne warunki atmosferyczne, dlatego bez problemu możne je wykorzystać przy oświetleniu tarasu bądź ogrodu.

Perfect-Space-Postaw-na-nowoczesność.-Oświetlenie-LED-w-aranżacji-wnętrz-2-1024x682 Postaw na nowoczesność. Oświetlenie LED w aranżacji wnętrz

Zanim zdecydujesz się na zakup…

Należy pamiętać, że technologia oparta na diodach elektroluminescencyjnych znajduje się nadal w fazie rozwoju. Początkowo żarówki LED cechowała znacznie niższa efektywność świetlna niż tradycyjne modele. Aby uzyskać oczekiwany strumień światła należy skorzystać z większej liczby punktów świetlnych niż w przypadku żarówek wolframowych. Obecnie w związku ze wzrostem ich popularności wprowadzane są jednak innowacje, dzięki którym osiągany jest oczekiwany efekt.

Jednostką miary, określającą efektywność świetlną żarówki jest lumen. Żarówki wolframowe o określonej mocy posiadały ich standardową wartość. W przypadku żarówek LED liczba lumenów może być jednak zmienna nawet w odniesieniu do modeli o tej samej mocy energetycznej. Aby ustalić stosunek strumienia świetlnego diody do jej mocy należy sprawdzić wartość lumenów. Powinna być ona uwzględniona na etykiecie opakowania żarówki czcionką trzykrotnie większą niż moc energetyczna lampy. Minimalne wymagania funkcjonalne w normach IEC (EN) w zakresie składników wydajności, metod pomiaru dla każdego składnika wydajności oraz dopuszczalnej tolerancji dla każdego składnika są określane przez Związek Polskich Producentów Sprzętu Oświetleniowego, prowadzący kampanię informacyjną skierowaną do konsumentów.

Perfect-Space-Postaw-na-nowoczesność.-Oświetlenie-LED-w-aranżacji-wnętrz-2-1024x682 Postaw na nowoczesność. Oświetlenie LED w aranżacji wnętrz

Należy pamiętać, że żarówki LED cechuje mniejsza odporność na wysoką temperaturę. Diody sprawdzą się dobrze we wnętrzach o umiarkowanej temperaturze. W przeciwnym przypadku, będą one emitować światło o mniejszym natężeniu. Dzięki innowacjom, takim jak odpowiednie oprawy oświetleniowe, nowoczesne modele są wciąż udoskonalane, dzięki czemu coraz lepiej odprowadzają emitowane ciepło.

Open modal
Opublikowano piątek, 07 październik 2016 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 10 do wpisu “Postaw na nowoczesność. Oświetlenie LED w aranżacji wnętrz”

 1. avatar Kejti napisał(a):
  11 październik 2016 o godz. 14:08

  U mnie takie oświetlenie sprawdziło się idealnie we wnękach w ścianie. Wieczorem nadaje nieziemskiego klimatu i sprawia, że atmosfera w pokoju rozluźnia. Dodatkowo w jednej półce mam wstawione akwarium, które również dzięki temu oświetleniu ma niepowtarzalny charakter.

 2. avatar Januszek napisał(a):
  13 październik 2016 o godz. 11:27

  Do Kejti: A przypadkiem do akwarium nie powinno być specjalne oświetlenie led? Pytam bo też posiadam akwarium i tak mnie to teraz zastanawia jak to wygląda i jak wykonać tego typu oświetlenie. Słyszałem, że można zakupić już gotowe belki ledowe. Jak na razie mam jedynie wulkan w akwarium oświetlany kolorowymi ledówkami i bardzo ładny efekt to daje :)

 3. avatar Marek napisał(a):
  17 październik 2016 o godz. 08:21

  Chciałem zastosować oświetlenie LED w salonie jednak musiałbym strasznie dużo oczek w suficie porobić i wyglądałby jak w kropki… Zrezygnowałem z tego pomysłu i tylko część sufitu, która jest nad meblami została dodatkowo obniżona i w niej jest takie oświetlenie. Wieczorem tylko je załączam gdyż nie mam potrzeby oświetlania całego pokoju.

 4. avatar Olga napisał(a):
  19 październik 2016 o godz. 19:08

  Jeśli chodzi o oświetlenie LEDowe to ja sobie bardzo chwalę takie w szafeczkach lub pod nimi. Nawet w boku kanapy mam półeczkę oświetlaną w ten sposób. Można dzięki temu stworzyć naprawdę fajne efekty

 5. avatar Lolka napisał(a):
  20 październik 2016 o godz. 10:10

  Ja wole standardowe lampy lub oczka. Żeby dobrze oświetlić mieszkanie tych ledówek trzebaby było mieć masę. Jedyne jakie mam to w kuchni pod szafkami naściennymi dla ładnego efektu ;)

 6. avatar Kornel napisał(a):
  21 październik 2016 o godz. 18:39

  Ja zastosowałem paski z oświetleniem Led w stopniowanym suficie. Są dobrze ukryte i dają fajny efekt wieczorami takiego delikatnego oświetlenia salonu. Teraz kombinuje nad sypialnia aby stworzyć klimacik ;)

 7. avatar Kamil napisał(a):
  22 październik 2016 o godz. 13:17

  Do Kornel: a jak masz stopniowany ten sufit? Są w nim porobione wnęki w, których umieściłeś te taśmy ledowe czy po prostu są przyklejone w rogach?

 8. avatar Adam napisał(a):
  18 wrzesień 2017 o godz. 10:29

  Ja posiadam taśmy ledowe w kuchni i w łazience. Super sprawa, ale warto pamiętać by w takich miejscach montować je wraz z przystosowanymi do danego miejsca profilami aluminiowymi, które ochronią ledy przed uszkodzeniem w wyniku parowania czy też kurzu. Pozdrawiam

 9. avatar Adam napisał(a):
  26 październik 2017 o godz. 11:24

  Słyszałem, że do taśm ledowych sufit musi być mega gładki, bo inaczej zepsuje się cały efekt. Czy to prawda?

 10. avatar Molly napisał(a):
  27 październik 2017 o godz. 14:00

  LED is not BAD :-) Podoba mi się to hasło.

Zostaw odpowiedź