Podczas aranżacji kuchni projektanci wnętrz kierują się nie tylko walorami estetycznymi, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Dobrze dobrana bateria kuchenna, o awangardowej linii wzorniczej, jest wyrazistym elementem dekoracyjnym, który podkreśla charakter wnętrza.

Projektant-wnętrz-zwraca-uwagę-zarówno-na-wygląd-jak-i-funkcje-baterii-kcuhennej Projektant wnętrz radzi: jak dobrać baterię do kuchni?

Aranżacja kuchni powinna być oparta na doborze materiałów najwyższej jakości, dostosowanych do indywidualnych preferencji użytkownika. W szerokiej ofercie dostępnej na rynku znajdują się nie tylko baterie ze stali szlachetnej, chromowane, granitowe czy ceramiczne, ale także baterie dekoracyjne: o jednolitej powłoce, satynowane, patynowane lub złocone. Nowoczesne modele posiadają także dodatkowe wyposażenie: wskaźnik temperatury, oświetlenie, dozownik na detergenty czy urządzenia filtrujące wodę.

Do najbardziej popularnych należą baterie stojące, które są instalowane w blacie bądź na obrzeżach zlewu. Pozwalają one na uniknięcie ingerencji w strukturę ściany w celu podłączenia do instalacji. Należy pamiętać o wyborze modelu o odpowiednim zakresie obrotu – zakres obrotu standardowych baterii wynosi 120°. Tymczasem w nowoczesnych modelach może sięgać nawet do 360°. Niemniej w przypadku zlewów jednokomorowych w zupełności wystarczy zakres 90°. O tym jaki zlew wybrać możesz przeczytać tutaj.

Baterie naścienne są stosowane coraz rzadziej, ponieważ wymagają bezpośredniego podłączenia do instalacji wodnej. Projektanci wnętrz podkreślają, że ich montaż należy uwzględnić już na etapie sporządzenia projektu aranżacji wnętrza oraz odpowiedniego rozplanowania rozmieszczenia rur. Baterie naścienne są instalowane na wysokości około 25-35 cm.

Projektant-wnętrz-zwraca-uwagę-zarówno-na-wygląd-jak-i-funkcje-baterii-kcuhennej Projektant wnętrz radzi: jak dobrać baterię do kuchni?

Projektant wnętrz rozstrzyga: jedno czy dwuuchwytowe?

Popularnością niezmiennie cieszą się modele sztorcowe jednouchwytowe, które są bardziej praktyczne i ułatwiają regulację temperatury i ciśnienia. Baterie jednouchwytowe umożliwiają szybsze osiągnięcie optymalnej temperatury, a tym samym – ograniczenie zużycia wody nawet o 40%. Pozwalają także na wykonywanie dwóch czynności jednocześnie.

Projektant-wnętrz-zwraca-uwagę-zarówno-na-wygląd-jak-i-funkcje-baterii-kcuhennej Projektant wnętrz radzi: jak dobrać baterię do kuchni?

Projektant wnętrz o kranie

Kran jest określany mianem wylewki. Wysokość i kształt wylewki są uzależnione od wielu czynników, m.in. głębokości zlewu, a także sposobu oraz częstotliwości jego użytkowania. Montaż kranu na dużej wysokości pozwoli na mycie dużych naczyń lub wazonów. Należy jednak pamiętać, że zbyt wysoka wylewka będzie powodowała chlapanie. Przed chlapaniem można się również zabezpieczyć za pomocą backsplashu – szklanych paneli kuchennych.

Do najbardziej funkcjonalnych rozwiązań należy wylewka wyciągana. Jej mechanizm jest oparty na instalacji węża o długości sięgającej 1,5 m, który jest osadzony w korpusie. Nowoczesne baterie są ponadto wyposażone w obrotowe głowice, które warto zainstalować w przypadku zlewozmywaków o dwóch komorach.

Projektant-wnętrz-zwraca-uwagę-zarówno-na-wygląd-jak-i-funkcje-baterii-kcuhennej Projektant wnętrz radzi: jak dobrać baterię do kuchni?

Projektant wnętrz z myślą o ekologii

Inwestycja w nowoczesne technologie pozwala nawet kilkukrotnie ograniczyć zużycie wody. Projektanci wnętrz zwracają uwagę na baterie jednouchwytowe, termostatyczne oraz urządzenia bezdotykowe. W szerokiej ofercie dostępnej na rynku znajdziemy baterie termostatyczne, które umożliwiają wypływ strumienia wody dopiero od momentu, w którym osiągnie ona pożądaną temperaturę. Są wyposażone w pokrętła, które pozwalają na regulację temperatury i ciśnienia.

Baterie zawierające nasadki z perlatorami stanowią już standard, jednak ograniczają zużycie wody średnio o 15%. Dzięki wykorzystaniu powietrza, a co za tym idzie – wzrostowi ciśnienia, znacząco zmniejsza się niezbędna ilość wody w strumieniu. Eksperci zalecają także stosowanie ekoblokad, które zapewniają stopniowe uruchamianie kranu oraz baterie bezdotykowe, które dzięki fotokomórce ograniczają zużycie wody do niezbędnego minimum. Najnowocześniejsze baterie kuchenne wyposażone w ekoblokady gwarantują oszczędność na poziomie nawet 30-40%.

Projektant-wnętrz-zwraca-uwagę-zarówno-na-wygląd-jak-i-funkcje-baterii-kcuhennej Projektant wnętrz radzi: jak dobrać baterię do kuchni?

Dziś praktycznie każdy projektant wnętrz doradza stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. To nie tylko wyraz dbałości o środowisko, ale także o zasób naszego portfela.

Myślisz o aranżacji kuchni? Koniecznie przeczytaj też o:

Open modal
Opublikowano piątek, 07 lipiec 2017 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 12 do wpisu “Projektant wnętrz radzi: jak dobrać baterię do kuchni?”

 1. avatar tutka napisał(a):
  18 lipiec 2017 o godz. 06:14

  Rzeczywiście rozwiązań na chwilę obecną jest bardzo dużo. Dla mnie przede wszystkim liczy się to, żeby było praktycznie. Fajnie jak będzie nowocześnie wyglądało, ale żadne chlapanie nie wchodzi w grę :) No i druga sprawa, żeby dało się w komfortowy sposób regulować temperaturę i ciśnienie wody.

 2. avatar Tosia napisał(a):
  19 lipiec 2017 o godz. 08:59

  Po nitce do kłębka jak to mówią… przez ten wpis dowiedziałam się o zastosowaniu paneli szklanych w kuchni i chyba to czas, aby wprowadzić jakieś zmiany w projekcie! :) Jakoś nigdy wcześniej nie obiło mi się to o uszy, więc uznałam, że jedyne i najrozsądniejsze wyjście to oczywiście tradycyjne płytki, a tu proszę. Przyznam, że najbardziej przekonała mnie łatwość czyszczenia, bo z płytkami (szczególnie, jeśli są wzorzyste) to różnie bywa,

 3. avatar Tarasik napisał(a):
  20 lipiec 2017 o godz. 07:44

  Najwyższej jakości materiały niestety kosztują i to sporo. Dlatego zdecydowana większość osób, które urządzają mieszkanie, decyduje się na budżetowe rozwiązania, które nie odgrywają swojej roli za dobrze. W sumie to się nie dziwię, bo wykańczanie mieszkania wiąże się z kosmicznymi kosztami.

 4. avatar Kaśka napisał(a):
  21 lipiec 2017 o godz. 08:24

  Waszego bloga będę polecać każdemu, kto znajduje się na etapie wykańczania/urządzania mieszkania. To naprawdę rzetelne źródło wiedzy, z którego można się bardzo dużo dowiedzieć. Sama czytam każdy wpis od deski do deski i zawsze znajdzie się coś, co mnie zaciekawi.

 5. avatar G. napisał(a):
  21 lipiec 2017 o godz. 11:49

  A jaki Waszym zdaniem jest najlepszy blat do kuchni? Warunków mam niewiele :) Zależałoby mi na tym, aby się nie niszczył i nie wycierał przede wszystkim. Musi się dać łatwo wyczyścić dokładnie. Tak poza tym fajnie, jakby nie kosztował majątku. Ktoś ma coś do polecenia? Czas mnie goni, decyzję muszę podjąć na dniach, a ogromny wybór paradoksalnie nie pomaga.

 6. avatar Jollanta napisał(a):
  24 lipiec 2017 o godz. 06:34

  Bardzo podobają mi się płytki z ostatniego zdjęcia, lubię takie niestandardowe wzory. Wydaje mi się, że w chwili obecnej różnorodność na rynku i wybór produktów są tak duże, że nie warto powielać w kółko tego samego i czasami można pomyśleć niesztampowo.

 7. avatar Klaudia napisał(a):
  24 lipiec 2017 o godz. 09:17

  Tak na chłopski rozum to mogłoby się wydawać, że zlew ma coraz mniejsze znaczenie, bo sporo osób decyduje się na zmywarkę, a wtedy zlewozmywak służy właściwie do mycia żywności czy ledwie opłukiwania naczyń :) Ciekawa jestem czy zauważyliście taką zależność w aranżowanych przez siebie mieszkaniach?

 8. avatar Bogusia napisał(a):
  26 lipiec 2017 o godz. 12:25

  Ciekawie od czasu do czasu przeczytać taki artykuł, bo nawet człowiek nie do końca wie, co obecnie w trawie piszczy. Nigdy bym nie powiedziała, że można kupić baterie z podświetleniem albo czujnikiem temperatury, nigdy też nie widziałam czegoś takiego na żywo. Czuję, że teraz mając tylko pieniądze można mieć prawdziwe „cuda” w mieszkaniu. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno największym wynalazkiem było światło z czujnikiem ruchu ;)

 9. avatar ula napisał(a):
  27 lipiec 2017 o godz. 08:04

  Bateria termostatyczna brzmi bardzo dobrze. Niejednokrotnie łapię się na tym, że w oczekiwaniu na to, aż poleci ciepła woda po drodze całkiem sporo się jej zmarnuje. A przecież rozwiązanie jest całkiem proste. Tylko podejrzewam, że kosztuje zdecydowanie więcej niż standardowa bateria?

 10. avatar sklepowy napisał(a):
  28 lipiec 2017 o godz. 08:38

  ula – pochodź po sklepach, taka bateria wcale nie jest jakoś horrendalnie droga, na pewno nie na tyle, żeby nie opłacało się w nią zainwestować. Ja taką kupiłem za całkiem nieduże pieniądze. Oczywiście nie taką z najwyższej półki, ale jak do tej pory (już całkiem długo) sprawuje mi się dobrze.

 11. avatar jaku napisał(a):
  31 lipiec 2017 o godz. 08:37

  Rzeczywiście baterie jednouchwytowe to duża wygoda. Teraz te z dwiema gałkami to już prawie że relikt, ale w swoim domu rodzinnym muszę się jeszcze z takimi męczyć :)

 12. avatar Darko napisał(a):
  2 sierpień 2017 o godz. 10:28

  Baterie, płytki, blaty… urządzając kuchnię, trzeba stanąć przed naprawdę wieloma poważnymi dylematami! ;) Dobrze przynajmniej, że są to na tyle przyjemne dylematy, że nie ma z nimi problemu, a efekty końcowe zazwyczaj wynagradzają cały trud i ewentualne stracone nerwy. Każdy, kto miał okazję urządzać swoje własne gniazdko, pewnie wie o czym mówię :)

Zostaw odpowiedź