Jak rozwiązać odwieczny problem z porannymi kolejkami do łazienki? Projektanci wnętrz wychodzą naprzeciw wyzwaniu. Ich zdaniem wystarczy zastosować kilka prostych trików, żeby zachować idealną równowagę pomiędzy potrzebami poszczególnych użytkowników, funkcjonalnością wnętrza oraz komfortem użytkowania.

Perfect-Space-Cztery-ściany-pięć-gwiazdek-23 Projektant wnętrz radzi: łazienka dla kilkuosobowej rodziny

Strefowanie wnętrza według projektanta wnętrz

Jeśli pozwalają na to warunki techniczne oraz układ pomieszczenia, zaleca się oddzielenie pomieszczenia łazienkowego od strefy toaletowej, co umożliwi ich jednoczesne wykorzystanie przez co najmniej dwóch domowników. Jeżeli właściciel nie dysponuje odpowiednią przestrzenią, ciekawą alternatywę stanowi zestaw podtynkowy do wc lub ścianka działowa o dowolnej wysokości, która pozwoli na wyodrębnienie stref wnętrza zgodnie z ich funkcjonalnym przeznaczeniem. Strefować można również za pomocą podłogi, choć raczej w przypadku innych pomieszczeń.

Perfect-Space-Cztery-ściany-pięć-gwiazdek-23 Projektant wnętrz radzi: łazienka dla kilkuosobowej rodziny

Urządzenia sanitarne

Eksperci zalecają wieloosobowym rodzinom stosowanie prysznica zamiast wanny, który pozwala zaoszczędzić czas oraz ułatwia bieżące utrzymanie czystości. Warto zainwestować także w kabinę prysznicową z matowym szkłem bądź wannę wyposażoną w parawan nawannowy. Umożliwi to jednoczesne użytkowanie pomieszczenia przez kilka osób (kiedy jeden z domowników będzie brał prysznic, inni wykorzystają ten czas na swobodne wykonywanie czynności przy dostępnych umywalkach).

Perfect-Space-Cztery-ściany-pięć-gwiazdek-23 Projektant wnętrz radzi: łazienka dla kilkuosobowej rodziny

Projektanci wnętrz uwzględniają w projekcie co najmniej dwie umywalki wolnostojące bądź wpuszczane w blat. Zgodnie z zaleceniami specjalistów, odległość pomiędzy nimi powinna wynosić co najmniej 60 cm. Nie każde wnętrze pozwala jednak na wyodrębnienie przestrzeni przeznaczonej na umieszczenie dwóch umywalek. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów. W szerokim asortymencie produktów znajdziemy także szereg modeli podwójnych – wyposażonych w jedną misę oraz dwie baterie. Umożliwiają one jednoczesne użytkowanie umywalki przez dwoje domowników. Więcej o wyborze umywalki pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich wpisów.

Perfect-Space-Cztery-ściany-pięć-gwiazdek-23 Projektant wnętrz radzi: łazienka dla kilkuosobowej rodziny

Optyczne zwiększenie aranżowanej przestrzeni

Duże lustro jest przyjacielem każdego projektanta wnętrz. Eksperci zalecają jego montaż, bo dużego lustra używać może nie tylko osoba korzystająca w danym momencie z umywalki, ale także użytkownicy przeglądający się w nim z innej perspektywy. Duże lustro pozwoli na uniknięcie wątpliwości związanych z wysokością jego zawieszenia, a przede wszystkim – optycznie zwiększy przestrzeń. Efekt zostanie spotęgowany dzięki zastosowaniu w rodzinnej łazience jasnych, utrzymanych w stonowanej tonacji barw.

Perfect-Space-Cztery-ściany-pięć-gwiazdek-23 Projektant wnętrz radzi: łazienka dla kilkuosobowej rodziny

Jeśli decydujemy się na dwie odrębne misy umywalkowe bądź lustra, pamiętajmy o zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia, dostosowanego do preferencji użytkowników. Odgrywa ono istotną rolę nie tylko jako element dekoracyjny, ale także jako narzędzie służące do wyodrębniania stref wnętrza.

Nie bez znaczenia pozostaje także sposób przechowywania przedmiotów osobistego użytku. Należy pamiętać o wydzieleniu odrębnych półek dla każdego z domowników, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu poświęcanego na codzienne poszukiwania, a tym samym uniknięcie porannych konfliktów.

Open modal
Opublikowano piątek, 10 marzec 2017 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 8 do wpisu “Projektant wnętrz radzi: łazienka dla kilkuosobowej rodziny”

 1. avatar Kama napisał(a):
  15 marzec 2017 o godz. 11:41

  O tak, duże lustro to podstawa :) Tym bardziej że lubię malować się w łazience i nikt nie mógł korzystać z umywalki, podczas gdy to robiłam, teraz problem się rozwiązał, a właściwie duuuże lustro go rozwiązało.

 2. avatar Luiza napisał(a):
  16 marzec 2017 o godz. 08:11

  Pięć dziewczyn w mieszkaniu z jedną łazienką! Na studiach musiałyśmy sobie radzić, mimo że było bardzo ciężko. Dlatego, jeśli kiedyś będę miała własne mieszkanie, to na pewno takie rady mi się przydadzą, żeby nigdy już nie mieć z tym problemów.

 3. avatar Marek napisał(a):
  16 marzec 2017 o godz. 09:38

  Tak naprawdę jedna łazienka, jaka by nie była, to według mnie nie rozwiązuje sytuacji. Dwie to już co innego. Tylko wiadomo, że koszty o wiele większe.

 4. avatar Katarina napisał(a):
  16 marzec 2017 o godz. 11:26

  Odwieczny dylemat wanna czy prysznic, prysznic czy wanna? Jestem właśnie na etapie wybierania, a co wybrać w sytuacji, gdy nie ma miejsca na obie opcje? Na co częściej decydują się Was klienci, jak można wiedzieć? :)

 5. avatar Falek napisał(a):
  16 marzec 2017 o godz. 15:38

  Mówcie, co chcecie, ale według mnie łatwiej jest utrzymać czystość z wanną niż z prysznicem. Mam naprawdę złe doświadczenia z prysznicami, ale może wynika to z jakichś błędów popełnionych podczas jego montowania. No nie wiem.

 6. avatar Daria napisał(a):
  17 marzec 2017 o godz. 08:12

  Co to za kosmiczne grzejniki na przedostatnim zdjęciu? Są świetne! Wiadomo, że nie wszędzie będą takie pasować, ale tutaj akurat komponują się super :)

 7. avatar mbl residence napisał(a):
  24 styczeń 2019 o godz. 07:13

  I also think about worth to invest in the shower equipped with frosted glass or a bath equipped with a bath screen.

 8. avatar District One napisał(a):
  30 wrzesień 2019 o godz. 08:39

  Hey! Exactly right that to separate the bathroom from the toilet.

Zostaw odpowiedź