Jedną z podstaw aranżacji łazienki jest odpowiednie oświetlenie, które tworzy klimat wnętrza. Jest to zwykle jedno z najmniejszych pomieszczeń, dlatego projekt stanowi wyzwanie. Dzięki zastosowaniu kilku elementarnych zasad, odpowiednie oświetlenie może optycznie powiększyć przestrzeń. Projekt aranżacji powinien przewidywać oświetlenie ogólne oraz doświetlenie pewnych stref pomieszczenia.

Aranzacja-lazienki-oswietlenie-sufitowe-i-wokol-lustra-1024x657 Projektant wnętrz radzi - oświetlenie w aranżacji łazienki

Oświetlenie sufitowe

W ramach oświetlenia sufitowego wciąż dominują lampy instalowane w centralnym punkcie pomieszczenia. Łazienki bardzo często mają ograniczony dostęp do oświetlenia naturalnego, dlatego należy pamiętać o odpowiednim strumieniu świetlnym oraz mocy. Przyjmuje się, że na 1 m2 oświetlenia użytkowego należy zapewnić 200 lumenów. W małej łazience wystarczającą będzie żarówka o mocy 75 W. Lampa o nowoczesnym designie może stanowić ciekawy kontrapunkt aranżacji. Popularnością cieszą się także taśmy LED (diody elektroluminescencyjne), które doskonale sprawdzają m.in. w zestawieniu z sufitem podwieszanym.

Aranzacja-lazienki-oswietlenie-sufitowe-i-wokol-lustra-1024x657 Projektant wnętrz radzi - oświetlenie w aranżacji łazienki

Oświetlenie strefy umywalkowej

Oświetlenie miejscowe stanowi dopełnienie oświetlenia ogólnego. Jednocześnie zapewnia wyodrębnienie stref funkcjonalnych pomieszczenia. Powinno być zaplanowane z myślą o funkcjonalności. W strefie umywalkowej doskonale sprawdza się światło o chłodnej barwie. Podczas codziennej higieny powinno padać na twarz w sposób jednolity. Warto rozważyć zastosowanie opraw wokół krawędzi lustra.

Aranzacja-lazienki-oswietlenie-sufitowe-i-wokol-lustra-1024x657 Projektant wnętrz radzi - oświetlenie w aranżacji łazienki

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie tła wymaga zastosowania mocniejszego oświetlenia. Miejscowe oświetlenie wanny lub prysznica może być mniej intensywne. Łazienka to także nasze domowe SPA. Relaksująca kąpiel wymaga innego światła, o cieplejszej barwie. Funkcję dekoracyjną spełnią plafoniery. Umieszczone w odpowiednich miejscach, same w sobie będą stanowiły dekorację.

Aranzacja-lazienki-oswietlenie-sufitowe-i-wokol-lustra-1024x657 Projektant wnętrz radzi - oświetlenie w aranżacji łazienki

Bezpieczeństwo

Podczas aranżacji łazienki dążymy do osiągnięcia kompromisu pomiędzy walorami estetycznymi a funkcjonalnością. Ze względu na specyfikę pomieszczenia, przywiązujemy szczególną uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Specyfiką tego pomieszczenia jest wysoka wilgotność, dlatego w przypadku urządzeń elektrycznych powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na oznaczenie stopnia ochrony (IP) oraz odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła. Stopień ochrony określa szczelność oprawy w razie wnikania ciał stałych oraz wody. Przyjmuje się, że minimalna odległość punktu świetlnego od urządzeń sanitarnych wynosi 50 cm.

Aranzacja-lazienki-oswietlenie-sufitowe-i-wokol-lustra-1024x657 Projektant wnętrz radzi - oświetlenie w aranżacji łazienki

Oświetlenie może pełnić wiele funkcji – tworzyć atmosferę domowego spa, a zarazem zapewniać funkcjonalność podczas codziennej toalety lub energetyzującego prysznica. Za każdy rodzaj oświetlenia odpowiadają najczęściej inne źródła światła. Już na etapie tworzenia projektu aranżacji wnętrza i instalacji elektrycznej, istnieje możliwość wyodrębnienia obwodów, które będą spełniały różne funkcje. Warto rozważyć także zastosowanie regulatora natężenia światła.

 

Open modal
Opublikowano piątek, 10 sierpień 2018 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 7 do wpisu “Projektant wnętrz radzi – oświetlenie w aranżacji łazienki”

 1. avatar Barbara napisał(a):
  10 sierpień 2018 o godz. 14:10

  Kto by kiedyś pomyślał że łazienka ma strefy, które trzeba doświetlać. Jeszcze 15 lat temu wystarczyła jedna lampka sufitowa. Nikt nie myślał o świetle nad lustrem czy nastrojowych świecach przy wannie.

 2. avatar Marta napisał(a):
  12 sierpień 2018 o godz. 09:29

  Kojarzycie lustra z efektem głębi i podświetleniem? Nie kupujcie ich. Nie dość że ciężko je wypolerować bo efekt głębi uwidacznia każdą smugę, to jeszcze to oświetlenie jest do dupy, bo i tak trzeba zamontować dodatkowe oświetlenie.

 3. avatar Patrycja napisał(a):
  12 sierpień 2018 o godz. 17:23

  Jak się ma mieszkanie od dewelopera to za wiele nie można pokombinować w rozmieszczenie punktów świetlnych. A wszelkie przeróbki na koszt własny trzeba robić, a na to gwarancji powykonawczej już nie dają.

 4. avatar Violeta napisał(a):
  13 sierpień 2018 o godz. 14:38

  Ja zapomniałam sprawdzić stopień nagrzewania się lamp, które zawisły po bokach lustra. Ładnie wyglądały w Internecie, w sklepie również to wzięłam. Teraz makijaż trwający przed lustrem dłużej niż 30 min nie może się udać, bo strasznie grzeje mi w twarz. Totalna wtopa pieniędzy.

 5. avatar Werka napisał(a):
  15 sierpień 2018 o godz. 20:05

  Plafoniery? A co to takiego?

 6. avatar Paula napisał(a):
  17 sierpień 2018 o godz. 07:50

  Plafoniery to takie większe wystające halogeny, kumasz? :)

 7. avatar Daria napisał(a):
  24 sierpień 2018 o godz. 11:30

  Co z tego że jest projekt, jak i tak w ostateczności przesuwa się gniazdka, bo koncepcja się zmieniła. Oświetlenie to najgorszy etap budowy.

Zostaw odpowiedź