Pochodzisz z innego kraju, wracasz z emigracji, a może znasz kogoś, kto przyjeżdża z zagranicy do Warszawy i nie wie, gdzie się osiedlić? Odpowiedź jest bardzo prosta – Wilanów! Ta bogata historycznie dzielnica naszej stolicy ma wiele do zaoferowania przybyszom z innych krajów.
Co Wilanów ma do zaoferowania obcokrajowcom?
Obcojęzyczne szkoły na Wilanowie
Migracja z pociechą? Bez obaw. Do wyboru istnieje kilka szkół dwujęzycznych, które albo nauczają w języku angielskim, albo posiadają programy, w których nauczana jest inna podstawa programowa, najczęściej brytyjska. Dzięki niej uczniowie po ukończeniu nauki szkolnej mogą ubiegać się o przyjęcie do wielkich zagranicznych uczelni. Ubiegać się można o zapisanie dziecka w każdym wieku, istnieją bowiem przedszkola, takie jak Kids’ Academy Preschool, przez podstawówki Szkoła Podstawowa nr 169 im. Orła Białego z Oddziałami Dwujęzycznymi czy niepubliczne liceum, takie jak Akademeia High School. Nie trzeba więc obawiać się o wykształcenie dzieci.
Szkoły językowe na Wilanowie
Żyjemy w czasach, w których ruch pomiędzy granicami nikogo już nie dziwi. Szkoły językowe są świadome zapotrzebowania na ich usługi, toteż dbają ciągle o poszerzanie oferty. Nie inaczej jest na Wilanowie – dzielnica ta może pochwalić się bogatym wyborem szkół uczących języków obcych, mało tego! Oprócz standardowych wyborów, takich jak angielski, niemiecki czy włoski, wilanowskie szkoły – takie jak LeCoZ Language Education, The Royal School czy The Palms – oferują również kursy języka polskiego dla tych, którym nasze rodzime łamańce językowe spędzają sen z powiek.
Mieszkania na sprzedaż/wynajem
Niedawno poświęciłem cały wpis poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie “Dlaczego mieszkania na Wilanowie są tak drogie?”, ale prawda jest taka, że mieszkania nie są tam zbyt drogie. Nie są też zbyt tanie. Ceny wahają się w granicach przewidywań – metr kwadratowy mieszkania w stanie deweloperskim kosztuje zazwyczaj od sześciu do dziesięciu tysięcy złotych. Standardowy metraż nie przekracza 60 m2, co pozwala na wygodne i komfortowe urządzenie wnętrza, nie generując dużych rachunków za prąd i ogrzewanie. Pomimo zmniejszającej się liczby mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym, wciąż nietrudno jest znaleźć odpowiadające nam lokum, czy to za pośrednictwem agencji, czy internetu.
Kultura i religia w Wilanowie
O tym, że Wilanów ma bogatą historię, wie większość Polaków, ale co z osobami z zagranicy? Cóż, w samej dzielnicy znajdą odpowiedzi na ewentualnie nurtujące ich pytania. Głodni wiedzy odwiedzić mogą Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które oferuje atrakcyjne warsztaty w języku angielskim, od lekcji historii po kaligrafię. Ci, którym będzie mało, mogą zajrzeć – i to nie raz – do Centrum Kultury Wilanów, gdzie odbywają się koncerty, wystawy sztuki, a dla odważniejszych – zajęcia gimnastyczne, muzyczne, taneczne czy karate.
Wilanów nie zapomina także o innych wyznaniach religijnych. W dzielnicy znajduje się meczet i centrum muzułmańskie, a także działa Stowarzyszenie Buddyjskie.
Jakie narodowości znajdziemy na Wilanowie?
Czy Wilanów jest miejscem przyjaznym obcokrajowcom? Tak! Jak donoszą urzędy statystyczne, z roku na rok rośnie liczba osób osiedlających się w Warszawie na pobyt stały. Oznacza to tyle, że coraz łatwiej spotkać na ulicy swojego rodaka, a w barach i sklepach coraz częściej słychać rodzimy dialekt. Różnorodność kultur jest zauważalna również w Wilanowie, gdzie według danych z lipca tego roku, opublikowanych przez Urząd Miasta Warszawy, zameldowało się ponad 2200 obywateli innych krajów – w tym Wielkiej Brytanii (47) czy Francji (40) na pobyt stały oraz Białorusi (132) czy Korei Południowej (127) na pobyt tymczasowy. Jako że mamy już listopad, spokojnie możemy założyć, że ta liczba stosownie zwiększyła się od tego czasu.
Wilanów czeka na odkrycie
Nie samą kulturą żyje człowiek, postanowiłem więc przypomnieć mój inny wpis, przedstawiający miejsca na Wilanowie, które warto odwiedzić – niekoniecznie sam Pałac. Nie można odmówić tej dzielnicy tego, że kipi życiem, kulturą i zmianami, których sami możemy stać się częścią.