Jesień nie musi kojarzyć się tylko z nieprzyjemnym wiatrem, zimnym deszczem i krótkimi, zasłoniętymi chmurami dniami. Wystarczy, że postawisz na dodające ciepła i jasności odpowiednie oświetlenie, a Twój dom czy mieszkanie staną się oazami zachęcającymi do celebrowania każdej chwili. I to niezależnie od panującej na dworze aury pogodowej.
Jesień to świetny moment na zmiany we wnętrzu. Szczególnie w tym roku, gdy spędzamy w domach jeszcze więcej czasu niż wcześniej. Gwarantuję Ci, że jeżeli przestrzeń, w której spędzasz czas po pracy (a nierzadko i w czasie pracy), będzie urządzona stylowo i pasująco do tej pory roku, Twój nastrój będzie zawsze pozytywny, niezależnie od pogody.
Jednym z najlepszych, a i ekonomicznych trików wnętrzarskich, jest zmiana oświetlenia
Jakie lampy są najmodniejsze?
Wybierając oświetlenie sufitowe zwykle decydujecie się na praktyczne ledy w oprawach, które zapewniają rozproszone, wygodne w użytkowaniu światło. Tym bardziej w mieszkaniu czy domu nie może zabraknąć wyróżniających się lamp – podłogowych, komodowych czy stylowych żyrandoli, które nie tylko będą dodatkowym źródłem światła, ale przede wszystkim zadbają o odpowiedni design we wnętrzu.
Obecnie hitem sezonu są duże lampy, szczególnie podłogowe. To nie tylko źródło światła, ale i piękna dekoracja. Takie dodatki pasują do każdego wnętrza, są praktyczne i świetnie się prezentują. Poza tym projektanci promują nowoczesne, wielopoziomowe żyrandole, zarówno o tradycyjnej formie, jak i surrealistyczne z odsłoniętymi żarówkami.
Oświetlenie lubi geometryczne kształty. Kula, walec, stożek – takie formy kloszy doskonale wpisują się w obecne trendy wnętrzarskie. Gdy połączymy je z tradycyjnymi materiałami, jak mosiądz, szkło czy marmur, modowy sukces we wnętrzu jest gwarantowany.
Jak dobrać lampę do stylu wnętrza?
- Kryształowe, szklane żyrandole to genialny dodatek do stylowego wnętrza glamour czy stylizowanego na lata 50. i 60. XX wieku
- Lampy w metalowej odsłonie będą świetnie prezentować się we wnętrzach loftowych lub industrialnych
- Lampy o kulistych, szklanych kloszach podkreślą charakter wnętrza minimalistycznego
- Do wnętrz EKO wybrać można ręcznie wykonane lampy z papieru lub materiałów recyklingowych
- Do mody wróciły lampy na kształt tzw. plafonów, które poleca się do dużych wnętrz typu open space
UWAGA! Podczas wybierania żarówek, szczególną uwagę zwracam na barwę światła:
- W przypadku sypialni i lampek nocnych, które z reguły mają służyć wyciszeniu, przydają się żarówki o ciepłej temperaturze barwowej
- Z kolei do kuchni, łazienki, na korytarz i do innych miejsc, gdzie potrzebne jest światło wyraźne, wybieram żarówki dające światło białe, zimne (bardzo zbliżone do światła dziennego)
PAMIĘTAJ!
Ciepłe, nastrojowe światło w sypialni będzie służyć odprężeniu, ale nie pozwoli na wygodne czytanie książki. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowej lampie – np. stojącej lub wiszącej, z żarówką o zimnej barwie, którą będziesz włączać zawsze wtedy, gdy będziesz potrzebować wyrazistego światła.
Z kolei zimna barwa światła na dłużą metę jest męcząca dla oka. Dlatego np. w domowym gabinecie, kuchni czy salonie warto mieć dodatkowe oświetlenie o ciepłym odcieniu, które pozwoli zrelaksować oczy i umysł podczas przerw w wykonywaniu codziennych obowiązków.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Sprawdź pozostałe triki wnętrzarskie, które dodadzą ciepła i jasności w jesiennym domu
- Wybieraj meble obite ciepłymi tkaninami. Pięknie zaprezentuje się wypoczynek pokryty welurową tkaniną czy stolik kawowy o nietypowym, bo miękkim blacie wykonanym z materiałów (taki stolik może też służyć jako podnóżek!). Salon i sypialnię zaopatrz w przepastny fotel – nie tylko ociepli wnętrze, ale i pozwoli na pełen spokoju wypoczynek.
- Na ziemi niech rządzą dywany – mogą nawet nawiązywać do surrealistycznych lat 70-tych pełnych wyrazistych, powtarzających się wzorów.
- Tkaniny niech mają ciepłe, jesienne kolory – świetnie zaprezentuje się butelkowa zieleń, dyniowy oranż i wszystkie odcienie ciepłych beży i bieli. Warto pomyśleć również o florystycznych motywach, które będą oddawać prawdziwy charakter polskiej jesieni.
- Wypełnij wnętrze zapachami – o tej porze roku najpiękniejsze kompozycje tworzą chryzantemy, wrzosy i astry.
- Otul się kocami i poduszkami – im więcej puszystych dodatków tekstylnych, tym lepiej!
- Nie zastąpią lampy, ale będą przykuwać uwagę bardziej niż każdy inny element wystroju. Mowa o dodających naturalnego światła lampionach i świecznikach. Dom ocieplony ich blaskiem będzie prezentował się przytulnie, szczególnie podczas jesiennej aury. Jeżeli chodzi o tego typu dodatki spokojnie możesz kierować się zasadą, „im więcej, tym lepiej”.
- Poza tym świetnym pomysłem na jesienny dodatek do wnętrza jest biokominek. Ten bardzo atrakcyjny element aranżacji wnętrza możesz zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu – nie tylko salonie, ale i sypialni czy nawet łazience. Dzięki temu, że urządzenie spala specjalne paliwo – bioetanol – nie musisz martwić się o problem z dymem czy popiołem.
Kreując jesienne wnętrze możesz postawić na niewielkie zmiany lub bardziej spektakularną metamorfozę. Warto w tym temacie sięgnąć po pomoc architekta wnętrz, który nie tylko przełoży Twoje myśli na konkretną realizację, ale będzie Cię inspirować pięknymi pomysłami!