Schody muszą spełniać funkcjonalną rolę, a przy tym być harmonijnym elementem wypełniającym wnętrze. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na gotową konstrukcję, czy schody zrobi dla Ciebie stolarz, dobrze zaprojektowane i odpowiednio dobrane zapewnią właściwy poziom wygodny, a nierzadko i spektakularny efekt wizualny.
Projektanci nie lubią marazmu. Dzięki temu możemy zachwycać Was kreatywnymi rozwiązaniami, dzięki którym Wasze wnętrza zyskują na wartości. Dobrym tego przykładem są schody. Często to od wyboru konstrukcji zależy, czy będą pełnić wyłącznie komunikacyjną rolę, czy staną się dodatkową, nieszablonową dekoracją.
Klatka schodowa? To zaprzeszłość!
Nie ukrywaj schody w klatce schodowej. Wręcz przeciwnie, niech będą jednym z atrakcyjniejszych elementów wyposażenia wnętrza. Takim przykładem są modele oparte na konstrukcji centralnej. Mają nieprzytłaczającą formę, dzięki czemu świetnie wyglądają w przestrzeniach o niewielkim metrażu.
Podobnie pięknie prezentują się schody oparte na konstrukcji policzkowej. W takiej sytuacji mamy dwie poboczne konstrukcje nośne (nazywane policzkami), pomiędzy którymi znajdują się stopnie. Ich zaletą jest duży uniwersalizm – dzięki możliwości ustawienia dowolnej konfiguracji biegów (np. układ prosty, z zabiegami, z podestem), takie schody dopasujesz do każdego, nawet bardzo wymagającego wnętrza.
UWAGA!
Jeżeli szukasz schodów do małego wnętrza, warto rozważyć schody kręcone, mocowane do podłogi oraz stropu kondygnacji piętra. Można je zbudować na planie koła lub kwadratu, przez co zajmują niewiele miejsca.
Czy schody mogą być tłem dla Twojego wnętrza? Jasne! Jeżeli zależy Ci na takim efekcie, dobrym wyborem są schody dywanowe, które z jednej strony mocuje się do ściany. Świetnie wyglądają w połączeniu ze szklaną balustradą, dzięki czemu sprawiają wrażenie zawieszonych w powietrzu.
Bardzo oryginalną konstrukcją są także schody o podwójnej konstrukcji, która podtrzymuje schody od dołu. To bardzo ekskluzywne rozwiązania, dedykowane do wysokich wnętrz, w których jest potrzeba zainstalowania bezpiecznych schodów, o wielu biegach i ze spocznikiem.
WAŻNE!
Jeżeli chcesz połączyć niskie kondygnacje, dobrym pomysłem będą proste schody jednobiegowe. Pozbawione spocznika, ze szklaną balustradą, ażurowe (bez podstopnic) pięknie wypełnią nowoczesne wnętrze.
Schody we wnętrzu – co jeszcze warto wiedzieć?
Schody muszą być odpowiednio dobrane do stylu wnętrza – to oczywiste. Z drugiej strony pozostaje też kwestia kolorystyki, która powinna współgrać zarówno z podłogą, jak i ścianami.
- Jeżeli chcesz, aby schody były harmonijnym elementem wyposażenia wnętrza, zdecyduj się na model wykonany z dokładnie tego samego materiału, co podłoga. Spójność zapewni nie tylko kolorystyka, ale i identyczna faktura (co jest szczególnie ważne w przypadku drewna).
- Gdy podłoga wykonana jest z żywicy epoksydowej, kauczukowej wykładziny czy betonu strukturalnego, można pomyśleć o schodach malowanych pod kolor podłogi. Wystarczy odpowiednio gruba warstwa lakieru położonego na drewnianych stopniach, o barwie idealnie dobranej do koloru podłogi, która ukryje charakterystyczne dla drewna usłojenie, dając wrażenie gładkiej tafli.
- Pięknie prezentują się także schody białe, szczególnie gdy w tej kolorystyce znajduje się umeblowanie domu. Opcją klasyczną jest wenge, pasujące szczególnie do domów utrzymanych w tradycyjnym stylu.
Wszystkie elementy wnętrza powinny składać się na spójną całość. Jedną różnicą pomiędzy projektami jest to, jak inwestor definiuje ten termin. Dla jednych to bowiem połączenie jednolitych faktur, wzorów i gatunków materiałów wykończeniowych, a dla innych – fantazyjna gra oparta na kontrastach i niesztampowych wyborach. Które rozwiązanie jest Tobie bliższe?