Moda na lofty pojawiła się w Nowym Jorku, gdzie po upadku przemysłu poszczególne dzielnice zaczęły dosłownie świecić pustkami. Na samym początku tuż po wielkiej klęsce industrializacji, to właśnie lofty stanowiły pracownie dla artystycznej bohemy. Wykorzystując okazję jaką były niskie opłaty, zamieszkujący w nich artyści przyczynili się do niezwykle szybkiego wzrostu popularności tych mieszkań. Mimo tego, iż absolutnie nie spełniały one podstawowych standardów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, właśnie ze względu na niezwykle mały czynsz zarówno malarze, rzeźbiarze czy też fotograficy zajmowali opuszczone hale oraz fabryki. Co prawda, dany trend dotarł do Polski stosunkowo niedawno, jednak rozprzestrzenił się w równie błyskawicznym tempie, a jego popularność wciąż rośnie. Obecnie na terenie całego kraju deweloperzy inwestują w postindustrialne wnętrza, rozpędzając w skuteczny sposób popyt oraz zamiłowanie do loftów.
Możemy rozróżnić dwie wersje loftów: hard i soft. Te pierwsze stanowią kompleksy mieszkalne, które powstają w miejsce już istniejących poprzemysłowych budynków. Charakteryzują się przede wszystkim wysokimi sufitami oraz dużą i niekonwencjonalną przestrzenią, którą można w dowolny sposób zaaranżować, co z kolei podkreśla indywidualność i niezależność właściciela. Można je bardzo łatwo rozpoznać po typowej industrialnej stylistyce i surowych detalach. W ich wnętrzu występuje zdecydowana przewaga cegieł, stali oraz szkła. Odsłonięte rury, wielkie okna oraz nieotynkowane ściany wykonane z gołego betonu bądź też czerwonej cegły także stanowią znaki rozpoznawcze bardzo typowe dla loftów w wersji hard. Ostatnio na portalu HomeBook powstał wpis zatytułowany „Zapraszamy cegłę do wnętrza” inspirowany naszymi realizacjami w których wykorzystaliśmy typowy dla loftów motyw cegły.
Z kolei soft lofty w przeciwieństwie od pierwotnego założenia są budowane całkowicie od podstaw. Nawiązują do charakterystycznego stylu przemysłowego łącząc go z klasą i wysokim komfortem cechującym nowoczesne apartamenty. Do ich bezsprzecznych zalet należy uzupełnienie wnętrza o wygodne i designerskie rozwiązania, które dają gwarancję komfortu. Ponadto, stwarzają większe możliwości aranżacji dla architektów. Lofty w wydaniu soft to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które szczególnie cenią sobie oryginalność oraz poszukują lokum znajdującego się blisko centrum miasta. Obecność surowych detali została zastąpiona między innymi przez drewno czy też inne materiały pochodzenia naturalnego, co znacznie ociepla wnętrze i nadaje mu przytulnej atmosfery.
Paradoksalnie dawniej to bieda była głównym czynnikiem i przyczyną zajmowania starych, opuszczonych budynków wśród grona artystów, natomiast aktualnie trendy zupełnie się odwróciły. Wraz z upływem czasu lofty stały się wręcz symbolem luksusu, wielokrotnie zwiększając swoją dotychczasową niską wartość na rynku nieruchomości.
Ponadto co nas może zaskoczyć to fakt, iż nietuzinkowo zaaranżowane wnętrza w loftach nie są wyłącznie zarezerwowane dla tych najbogatszych. Jest to znakomita opcja także dla młodych ludzi, którzy, poszukują swojego pierwszego, unikalnego mieszkania. Bez wątpienia dzięki nietuzinkowej architekturze będą mogli w pełni wyrazić siebie. To jedyne w swoim rodzaju miejsce stworzone dla zwolenników przestrzeni z wyjątkowo dobrym doświetleniem. Dlatego przy jego urządzaniu warto skorzystać z usług architektów wnętrz.
Architekt wnętrz to specjalista wykonujący profesjonalne i oryginalne projekty – zarówno mieszkań, loftów jak i domów wolno stojących. Dzięki współpracy z projektantem zostaje zapewniony nam osobisty nadzór nad poprawnym wykonaniem projektu, ale także mamy niepowtarzalną okazję, by ujrzeć jego realistyczną wizualizację przed przystąpieniem do prac budowlanych. Ponadto, zatrudnienie architekta stwarza możliwość skorzystania z fachowego doradztwa na każdym etapie wykonywania projektu. Aranżacja loftu jest niezwykle istotna, a projektanci wnętrz zajmując się tworzeniem unikalnego wyglądu, potrafią połączyć ze sobą piękno i funkcjonalność nadając wyjątkowego charakteru każdemu pomieszczeniu.