Nie trzeba mieć dużej działki, aby móc urządzić własny ogród. Nawet w apartamentowcu z balkonem można stworzyć pełną zieleni oazę, pozwalającą na wypoczynek w słońcu, ciszy i spokoju. Wyobraźnia podsuwa Ci ten obraz? Jeżeli tak, to przeczytaj dzisiejszy wpis i dowiedz się, jak otaczamy naszych klientów przyrodą, tworząc dla nich pięknie zaaranżowane patio.
Warto wiedzieć, że słowo „patio” zostało zaczerpnięte z architektury hiszpańskiej, portugalskiej i iberoamerykańskiej. W wolnym tłumaczeniu to wewnętrzny dziedziniec – otoczony sztuką i przyrodą. Przekładając to na nasze warunki klimatyczne i możliwości determinowane przez zwartą zabudowę, takie patio to sprytna aranżacja pozwalająca na uzyskanie prywatnej strefy outdoor.
fot. Westwing Deutschland
UWAGA!
Patio to niejako wewnętrzna strefa domu czy mieszkania – specyficzna forma przedłużenia salonu, w którym zamiast sufitu mamy pełne romantyzmu niebo.
Jak aranżujemy patio w apartamentowcu?
Urządzając patio zacieramy granicę pomiędzy architekturą a przyrodą. Gdy salon czy sypialnia mają duże, panoramiczne okna, wystarczy otworzyć je, aby biesiadując w domu czuć się jak we własnym ogrodzie. Dlatego urządzając patio ważne jest odpowiednie umeblowanie oraz dobrze dobrane dekoracje – to ozdoby wprowadzają przytulną, klimatyczną atmosferę.
- Wybierając dekoracje koniecznie stawiamy na różnego rodzaju rośliny, świece, lampy i lampiony, które budują klimat nie tylko za dnia, ale i po zmroku.
fot. Jackie Giardina Living After Midnite Life, Style & Beauty Blog
- Kontrapunktem mogą być niewielkie drzewka, a nawet rzeźby.
- Płaszczyzna naszego patio może być utwardzona, wyłożona płytkami (pięknie prezentuje się szczególnie posadzka z jasnoszarego marmuru), ale możemy też postawić na miękką w dotyku, sztuczną, soczyście zieloną trawę.
UWAGA!
Ciekawą opcją na patio jest założenie ogrodu japonizującego. To miniaturowy krajobraz, w którym znajdują się kamienie, żwirowy podkład oraz uformowane drzewka, w szczególności jałowce i sosny.
fot. homify.es
Alternatywą, polecaną szczególnie miłośnikom maksymalizmu, jest zielona gęstwina. W tej stylizacji nawet małe patio wypełniają rośliny, przeznaczone głównie do oglądania z wnętrza domu.
Sprawdź moje pomysły na patio
Zawieszone w powietrzu, urządzone na balkonie apartamentowca patio może być niezwykle elegancką strefą relaksu. W tej przestrzeni pięknie prezentują się szczególnie kolory grafitu i bieli, które kontrastują z zieloną roślinnością. Takie miejsce jest niezwykle eleganckie, pozwalając na relaks, ale i wspólne biesiadowanie podczas wykwintnych przyjęć.
fot. bodyartstyle.com
UWAGA!
W naszej pracy często działamy wielozadaniowo – wykańczając mieszkania, projektujemy i urządzamy także przestrzenie balkonowe lub tarasowe. Dzięki wiedzy i sprytnym pomysłom architekta cała mini przestrzeń outdoorowa harmonijnie współgra z charakterem Twojego wnętrza!
fot. Neea Wahlroos
Pamiętaj, że praktyczne i dobrze wyglądające, najwyższej jakości meble to podstawa, jeżeli chcesz cieszyć się funkcjonalną stroną patio. W zależności od przestrzeni, którą dysponujemy, możemy postawić na stylową kanapę z miękkimi poduszkami, wiklinowe siedziska czy wiszące fotele i hamaki. Nigdy nie zapominamy o pomocnikach i wygodnych stolikach, a nawet skrzyniach pozwalających na przechowywanie koców i poduszek.
Urządzając patio mamy na uwadze roślinność – warto wiedzieć, że to strefa wręcz idealna do uprawy własnych ziół w stylowych donicach. Z kolorowych kwiatów idealnie sprawdzą się z kolei pelargonie, petunie i fuksje.
fot. Wunderweib.de
Oczywistym jest, że patio musi być odpowiednio oświetlone. O romantyczny klimat zadbamy wstawiając ażurowe lampiony czy delikatne lampki, które możemy rozwiesić na stropie czy wzdłuż balkonowej balustrady.
UWAGA!
Patio może być zadaszone. W tym celu używa się pergolę, która umieszczona nad balkonem osłania przed deszczem, a podczas upalnych dni – chroni przed słońcem. Daje też piękne światło wewnątrz domu, które przenika przez tkaninę oświetlając zarówno balkon, jak i sąsiadujące z nim pomieszczenie.
fot. Motherly
Używając wyobraźni nasze patio może stać się otoczonym stylem i designem sanktuarium, w którym będziemy odpoczywać i cieszyć się wspólnymi chwilami w otoczeniu bliskich i znajomych. Ten przytulny kącik to nie zwykły balkon, ale przedłużenie salonu, które stanowi jednolitą konsekwencję z całym wnętrzem. Czy zatem wiesz już, jak będzie wyglądać Twoje patio?