Od starannie dobranej palety kolorystycznej, przez wielofunkcyjne meble, po odbijające światło dodatki. Z takimi rozwiązaniami sprawisz, że nawet najmniejsze wnętrze stanie się wizualnie przestronne, a wszystko w nim będzie mieć swoje miejsce i swój porządek.
W małym metrażu liczy się każdy metr kwadratowy przestrzeni. Dlatego tak ważna jest przemyślana aranżacja, która będzie stanowić kompromis pomiędzy tym, co designerskie i modne, a tym to praktyczne i funkcjonalne.
NA SZCZĘŚCIE! Nawet w najmniejszym mieszkaniu wszystko może być uporządkowane i pięknie się prezentować. Co więcej, godząc walory estetyczne z użytkowymi zyskasz przestrzeń, w której będzie Ci się żyć wygodnie, miło i komfortowo!
UWAGA! Popularnym pomysłem na optyczne powiększanie małych wnętrz jest urządzanie ich w duchu minimalizmu. Nic dziwnego, bo logicznym wydaje się, że im w domu mniej przedmiotów, tych przestrzeń jest bardziej przestronna.
Czy jest tak naprawdę?
Nie do końca, bo tym, co wpływa na wrażenia wizualne, nie jest prostota, a dobre dopasowanie! Dlatego szczególnie w małych mieszkaniach szukaj przede wszystkim harmonii – w kolorach, meblach i dodatkach.
Po pierwsze – strefy
Nawet najmniejsze mieszkanie będzie wyglądać przestronnie, jeżeli podzielisz je na funkcjonalne strefy. Dla przykładu, gdy warto aby we wnętrzu znalazło się wyraźnie zaznaczone miejsce do spożywania posiłków, strefa wypoczynkowa i spędzania czasu ze znajomymi, jak i strefa do spania – jeżeli salon pełni także rolę sypialni. Takie strefy możesz dzielić kolorami, wybierając oczywiście te jasne, które sprawiają że pomieszczenia będą lżejsze i optycznie większe.
Do drugie – meble
Meble mogą pełnić swoją podstawową rolę – czyli przechowywania, ale mogą też służyć jako elementy odgradzające strefy od siebie (tak zadziała np. umieszczona na środku salonu sofa, wydzielająca strefę wypoczynkową od jadalniano-kuchennej).
Szczególnie w małych metrażach przydadzą się szafy w zabudowie – wkomponowane w ściany, sięgające pod sam sufit. Takie szafy nie zagracą przestrzeni, za to pozwolą na przechowanie dużej ilości rzeczy czy akcesoriów.
Poza tym sprawdzą się także wiszące szafki i półki, szczególnie otwarte, które dodając wnętrzu lekkości, pozwolą na sprytne zagospodarowanie ściany i uzyskanie miejsca do przechowywania.
Po trzecie – oświetlenie
Małe wnętrza i wysokie zabudowy wymagają oświetlenia, które będzie dostarczać światło z różnych punktów, o różnych stopniach natężeniach. Dlatego nie bój się stawiać na wiele źródeł, bo dzięki temu lepiej dopasujesz oświetlenie do wymagań przestrzeni, jak i własnych oczekiwań.
Dla przykładu w salonie musi znaleźć się oświetlenie mocne i wyraziste, które włączysz np. podczas zabaw z dziećmi. Jednocześnie warto, aby znalazła się tu lampa podłogowa, bo to świetny dodatek pozwalający punktowo oświetlić np. czytaną książkę. Poza tym nie może tu zabraknąć oświetlenia subtelnego i dyskretnego, które włączysz w czasie wieczornego relaksu.
Po czwarte – sztukateria
Obijające światło błyszczące powierzchnie to świetny pomysł na powiększenie przestrzeni w małym metrażu. Taką funkcjonalną dekoracją mogą być przeszklenia – np. szklane ściany oddzielające strefę kuchenną od salonu. Poza tym detale powinny ozdabiać przede wszystkim ściany. Stawiajmy więc na lustra, zegary, zdjęcia, grafiki czy plakaty w dopasowanych kolorystycznie ramach.
UWAGA! Małe mieszkanie nie lubi zbyt dużej liczby zbędnych przedmiotów. Dlatego jeżeli kupisz nową dekorację, staraj zastąpić nią tę, która już Ci się znudziła.
Po piąte – postaw na dobry projekt
A najlepiej, zaangażuj architekta, który po poznaniu Twoich oczekiwań oraz możliwości determinowanych metrażem mieszkania, zaproponuje rozwiązania szyte na miarę.
Co to znaczy? Już na etapie projektowania zobaczysz klimat swojego przeszłego domu – to, jak będzie wyglądał, jakie meble i dodatki się w nim pojawią. Dzięki wizualizacji wczujesz się we wnętrze i z łatwością zdecydujesz, czy to droga idealna dla Ciebie, czy jednak coś trzeba poprawić, a może całkowicie zmienić? Dobry projekt odsłoni wszystko. Pozwoli wyeliminować ewentualne wady i niedoskonałości przestrzeni, pozostawiając w niej tylko to, co najlepsze!