Zawirowania związane z wystąpieniem pandemii koronawirusa spowodowały zaostrzenie warunków przyznawania kredytów hipotecznych. Czy 2021 rok okaże się być równie trudny dla kupujących domy i mieszkania? Specjalnie dla Was przedstawiam podsumowanie najważniejszych zmian, które na ten rok szykują dla Was banki.
Moment wystąpienia pandemii przetasował plany wielu z nas i diametralnie zmienił sytuację w praktycznie każdej dziedzinie życia społecznego i gospodarczego. Wie to każdy, kto w ubiegłym roku starał się o kredyt hipoteczny na zakup własnego eM. Jak będzie w tym roku?
Stałe stopy procentowe
Wydaje się, że największą zmianą w tym temacie będzie obowiązek oferowania przez banki kredytów hipotecznych ze stałą stopą procentową lub okresowo stałą stopą procentową (przy minimalnym czasie 5 lat). Na wdrożenie tego rozwiązania banki komercyjne i oddziały instytucji kredytowych mają czas do końca czerwca 2021 roku (banki spółdzielcze – do 31.12.2022).
Dlaczego to takie ważne?
Rozwiązanie wynika z realizacji nowelizacji Rekomendacji S. Przez to, że już nie będzie można dowolnie zmieniać formuły oprocentowania zaciąganego zobowiązania, produkt kredytowy ma stać się bardziej przejrzysty dla klienta.
Nowe rozwiązanie – „klucz na dług”
Co więcej, wdrożenie w życie zapisów Rekomendacji S sprawi, że na rynku pojawi się nowy rodzaj kredytów, tzw. „klucz na dług”. W myśl zapisów, w przypadku utraty wypłacalności, to bank przejmie Twoją nieruchomość – w zamian za zwolnienie ze spłaty zobowiązania finansowego.
Nowa rzeczywistość – kredyt hipoteczny online
Kredyt gotówkowy online to już praktycznie standard. Wygląda na to, że w 2021 roku, o ile banki nie wprowadzą możliwości przyznawania kredytów hipotecznych bez wychodzenia z domu, to na pewno będą uruchamiać procedury przyspieszające proces wnioskowania o takie pożyczki.
Liderem wydaje się tu być Pekao Bank Hipoteczny, który uruchomił platformę eHipoteka. Dzięki rozwiązaniu, możesz złożyć wniosek, załadować wszystkie potrzebne dokumenty i śledzić na bieżąco status złożonego wniosku kredytowego. Wnioskowanie jest w pełni bezpieczne, a samo podpisanie umowy następuje już w wyznaczonym oddziale banku.
CIEKAWE!
Mimo spowolnienia gospodarczego i „soft lockdown’u” w listopadzie 2020 roku o kredyt hipoteczny wnioskowało 7,2% osób więcej niż jeszcze rok wcześniej.
Frankowicze – bez konkretnych informacji
Niestety nadal pod znakiem zapytania pozostaje sytuacja frankowiczów. Mimo obietnic, posiadacze kredytów w szwajcarskiej walucie nie otrzymali żadnych prawnych narzędzi i regulacji, które pozwoliłyby im walczyć sądownie o sprawiedliwość. Nadal mogą powoływać się wyłącznie na wyrok TSUE z 2019, zgodnie z którym polskie sądy są obligowane do rozpatrywania wniosków składanych przez frankowiczom przeciwko bankom.
Czy teraz jest dobry moment na staranie się o kredyt hipoteczny?
Zdecydowanie tak! Warto pamiętać, że dzięki decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych, znacznie zmalały koszty kredytu hipotecznego. Dziś na każde 100 tys. zł kredytu wziętego na 30 lat można zaoszczędzić ok. 50 zł na każdej racie. Nic dziwnego, że kupujecie mieszkania zarówno dla siebie, jak i na potrzeby inwestycyjne. Obecnie to jedno z najsensowniejszych działań chroniących własny kapitał przed inflacją.