Wraz z nadejściem wiosny zaczynamy myśleć o aranżacji ogródka. Architekci krajobrazu podkreślają, że dobry ogród to ogród, który odpowiada potrzebom wszystkich domowników. Dlatego w nowoczesnych projektach istotne znaczenie odgrywa umiejętne wydzielanie jego stref funkcjonalnych.
Strefując ogród, staramy się dążyć do kompromisu, aby podkreślić specyfikę każdej ze stref, zachowując jednocześnie integralność kompozycji. Zdaniem architektów wnętrz niewielka powierzchnia ogródka w zabudowie szeregowej, czy bloku nie stanowi przeszkody w strefowaniu. Wystarczy jedynie zastosować kilka uniwersalnych zasad.
Strefa wypoczynkowa – Twój pomysł na ogród
Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie mebli ogrodowych przy wejściu do lokalu. Takie rozwiązanie pozwala na instalację markiz, które zapewnią nam ochronę przed promieniami słonecznymi i zagwarantują poczucie intymności. Należy jednak pamiętać, że montaż markiz może wymagać wyrażenia zgody przez wspólnotę mieszkaniową. Ze względu na konieczność ich mocowania do ściany budynku, montaż może zostać uznany za czynność przekraczającą zwykły zarząd częścią wspólną nieruchomości. Alternatywę stanowią parasole lub żagle (mocowane do ogrodzenia), których instalacja nie wymaga ingerencji w strukturę elewacji.
Unikalny klimat osiągniemy dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia. Na poziomie podłoża doskonale sprawdzą się taśmy LED w połączeniu z pasmami kamieni ozdobnych. Warto zwrócić także uwagę na lampy wyposażone w panele słoneczne, stworzone z myślą o środowisku – mogą one na przykład oświetlać schody. Rozwiązanie takie poprawia nasze bezpieczeństwo nocą, co można zobaczyć na przykładzie naszej aranżacji ogródka przy szeregowcu.
Roślinność ogrodowa w projektowaniu ogrodów
Z uwagi na panujący klimat stawiamy na rośliny, które pozostaną atrakcyjne przez cały okres wegetacyjny. Należy wybierać gatunki, które nie będą wymagały intensywnej pielęgnacji i nie będą stwarzały nadmiernych problemów wraz z nadejściem zimy. W ogródku na parterze wybór roślin może być ograniczony z uwagi na płytką warstwę gleby, w szczególności w przypadku, gdy będzie znajdował się nad garażem podziemnym. Sprawdzonym rozwiązaniem jest nasadzenie roślin na podwyższeniu, co pozwala na zwiększenie głębokości warstwy gleby, tworząc zarazem optyczne wrażenie, że są bardziej dorodne niż w rzeczywistości. Architekci krajobrazu doradzają również przy aranżacji ogródka zabawę perspektywą. Umieszczenie mniejszych roślin w dalszej odległości, a bardziej dorodnych bliżej, optycznie powiększy przestrzeń. W ogrodzie doskonale sprawdzą się także donice bez dna. Takie rozwiązanie umożliwia zwiększenie głębokości warstwy gleby oraz rozwinięcie systemu korzeni. W przypadku ziół, powinniśmy pamiętać o zapewnieniu miejsca dobrze naświetlonego, osłoniętego od wiatru.
Ogrodzenie
W przypadku budynków wielorodzinnych, bardzo często będziemy mieć ograniczony wpływ na wybór rodzaju ogrodzenia. Mamy obowiązek stosować się do regulaminu danej wspólnoty mieszkaniowej. Dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie odpowiednich nasadzeń. Do najczęściej stosowanych gatunków roślin należą tuje i cisy. Krzewy zagwarantują poczucie prywatności, bez konieczności wymiany ogrodzenia. Uwaga: zbyt wysokie drzewa i krzewy mogą budzić sprzeciw sąsiadów z uwagi na możliwe immisje czy rozwój korzeni.
Trawnik czy podłoże utwardzone?
Użytkownicy często decydują się na utwardzenie części podłoża płytami betonowymi, ceramicznymi lub podsetem wykonanym z drewna – głównie gatunkami egzotycznymi. Zastosowanie różnych rodzajów podłoża pozwala na wyodrębnienie stref ogrodu i wyznaczenie ścieżek. Ogródek często pełni także funkcję dodatkowego „pomieszczenia”. Utwardzenie powierzchni w pobliżu wejścia do lokalu, pozwala na utrzymanie czystości we wnętrzu. Jak tego typu rozwiązanie wygląda w praktyce, można zobaczyć w naszej aranżacji o zapuszczaniu korzeni wśród betonu.
W przypadku aranżacji ogródka w bloku należy zwrócić szczególną uwagę na jego funkcjonalność. Projekt powinien uwzględniać przestrzeń służącą do przechowywania sprzętu ogrodniczego. Do popularnych rozwiązań należą ławy i skrzynie, które pełnią jednocześnie funkcję siedziska.
Uuu jaki elegancki ogródek. Dobrze wyrównana ziemia, gęsty trawnik bez plam, tuje zasadzie. Taras na podwyższeniu bardzo praktyczna sprawa, przy koszeniu trawy kurz nie będzie leciał na taras.
Ja żałuję że nie zrobiłem tarasy na podwyższeniu, bo teraz trawy i chwasty rosną między płytkami. Nie pomyślałem też aby nawieźć nowej ziemi.
Jaki koszt jest wykonania samego tarasu z desek? W Usterce pokazywali ostatnio układanie samych płytek drewnianych na powierzchni około 6m2 i to był koszt 300-600 zł w zależności od wykonawców. Czy taki taras o podobnej wielkości to koszt do 1000 zł?
Czy sciółka widoczna na zdjęciu jest w rodzaju tej z lasu czy też jest to specjalny rodzaj materiału?
SUV raczej ta sciółka nie pochodzi z lasu. Są proste powody dlaczego nie – aby wyeliminować wszelkie pluskwy i kleszcze. Ta stosowana w ogrodach pochodzi z legalnego źródła typu tartaku czy sklepy ogrodnicze.
Płyty betonowe w ogrodzie? Wystarczy że mieszkamy w betonowym mieście. Taras powinien być w drewnie, bądź z materiałów imitujacych drewno typu płytki czy panele.