Ekologia, energooszczędność, neutralność klimatyczna budownictwa oraz zrównoważone projektowanie – to główne trendy, które będą definiowały pracę architektów w 2022 roku. Zresztą to już się dzieje i jest widoczne w coraz większym zaangażowaniu społeczeństwa – by stawiać na jakość, a nie ilość, i w każdym aspekcie współczesnego życia.
Świadomi tego, w jakim tempie toczy się życie oraz tego, jak duży wpływ na środowisko mają podejmowane decyzje, jako architekci stajemy przed coraz większymi wyzwaniami. Dziś jesteśmy bowiem nie tylko projektantami, ale także trendsetterami, których misją jest promowanie zrównoważonego podejścia do nowoczesnej architektury.
-
Ekologiczne projektowanie
Czy wiesz, że nieruchomości odpowiadają za zużycie:
– 40% światowej emisji CO2?
– 36% światowej emisji gazów cieplarnianych?
(dane JLL)
Tylko wtedy, gdy architekci i branża budowlana podejmą realny wysiłek na rzecz inicjatyw przeciwdziałających zmianom klimatycznym, jest szansa na obniżenie tych wskaźników. Temu z kolei ma służyć dekarbonizacja, czyli budowa domów, których cykl życia jest dokładnie zaplanowany – od momentu projektu, po ich użytkowanie oraz rozbiórkę w przyszłości.
-
Zrównoważone projektowanie
Co więcej, budynek powinien być tak zaprojektowany, aby jego budowa i późniejsza eksploatacja była zrównoważona pod każdym kątem. Mowa zarówno o kosztach budowy i mieszkania, jak i użytych materiałach, które powinny mieć naturalne pochodzenie i nadawać się do recyclingu.
UWAGA! Nowoczesne budynki, zaprojektowane w sposób zrównoważony, są:
– wodooszczędne
– energooszczędne
– aranżowane w myśl trendów ponadczasowych, a nie chwilowej mody
– ekologiczne
– wpisują się w koncepcję miast 15-minutowych (wszystko to, co potrzebne, znajduje się w promieniu 15 minut od miejsca zamieszkania)
-
Technologia w projektowaniu
Zauważmy, że w kolejnych latach architekci coraz częściej będą sięgać po dorobek nowoczesnych technologii. Chodzi już nie tylko o wizualizacje 3D czy wirtualne spacery, ale programy umożliwiające tworzenie cyfrowych odwzorowań projektowanych budynków – tzw. digital twin. Dzięki takiej symulacji będziemy mogli zrozumieć prawdziwe koszty związane nie tylko z budową, ale i użytkowaniem czy utylizacją budynku w przyszłości.
Równie ważnym trendem będzie wykorzystanie neuroarchitektury. Poznanie człowieka i jego potrzeb – fizycznych, mentalnych, społecznych i duchowych – już dziś jest kluczowym aspektem umożliwiającym architektowi jego pracę.
-
Rewitalizacja miast
Żyjemy w czasach ogromnego problemu z dostępnością gruntów. Dlatego na rynku będzie pojawiać się coraz więcej osiedli typu mixed-use, tworzonych przez budynki poddane modernizacji i rewitalizacji. Zaletą takich obiektów będzie bardzo dobra lokalizacja oraz fakt, że tereny te dosłownie zyskają nowe życie.
Naszym najważniejszym celem, jako architektów, jest tworzenie przestrzeni, w których będzie się dobrze żyć. Różnica pomiędzy myśleniem dzisiejszym, a tym sprzed lat, sprowadza się do zdecydowanie szerszej perspektywy. Dziś istotny jest bowiem zarówno dobrobyt mieszkańca, jak i jego otoczenia oraz środowiska naturalnego.