Zakup nieruchomości to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na zabezpieczenie kapitału, szczególnie w niestabilnych czasach, przy szalejącej inflacji. Pytanie tylko, co wpływa na wartość lokalu? Na ile ma znaczenie lokalizacja, stan budynku, data jego budowy? To bardzo ważne, szczególnie gdy kupujesz nieruchomość pod inwestycję, z zamiarem wynajmu czy późniejszej sprzedaży tego lokum.
Atrakcyjnie wizualnie wnętrze to tylko jeden z elementów, który może zachęcić do zakupu nieruchomości. Istnieje bowiem szereg innych aspektów, które są zdecydowanie istotniejsze i mogą spowodować, że zakup mieszkania będzie bardzo dobrą inwestycją i czymś, na czym w przyszłości będzie można zarobić.
Co ma wpływ na cenę mieszkania?
- Lokalizacja: może zdarzyć się, że wartość nieruchomości, którą kupisz z rynku wtórnego, za to w bardzo dobrej lokalizacji (przede wszystkim blisko centrum lub z dogodną komunikacją), będzie rosła szybciej niż wartość nieruchomości z rynku pierwotnego, która znajduje się na przedmieściach lub w mało atrakcyjnej dzielnicy.
- Stan techniczny i rok budowy budynku: od tego zależy m.in. wysokość funduszu remontowego oraz wynikające z tego koszty miesięcznie zamieszkania w danej lokalizacji.
- Metraż i rozkład pomieszczeń: w cenie są duże, przestronne pokoje o odpowiednim stopniu nasłonecznienia, a także domy czy mieszkania posiadające dostęp do strefy zielonej (własny ogródek lub chociaż balkon).
- Piętro, na którym mieszkanie się znajduje: jeżeli w budynku znajduje się winda, wartość mieszkania wzrasta wraz z kolejnym piętrem (najtańsze mieszkania znajdują się na parterze i pierwszych piętrach).
Oczywiście, patrząc na obecne tendencje na rynku nieruchomości, raczej nigdy nie będzie ryzyka, że kupisz mieszkanie ze stratą. Możesz jednak podjąć kilka kroków, aby jeszcze zwiększyć jej wartość. Podstawą jest oczywiście uregulowany stan prawny nieruchomości, następnie – odpowiedni stan techniczny i wizualny mieszkania (warto skorzystać z usługi home stage’ingu, która polega na szybkiej metamorfozie wnętrza dla uzyskania atrakcyjnego designu, stosunkowo niewielkim kosztem).
UWAGA!
Sprzedajesz mieszkanie? Pamiętaj, aby naprawić wszystkie usterki. Umyślne ukrycie mankamentów jest nie tylko nieuczciwe, ale i nieopłacalne. Jeżeli kupujący odkryje wady, a zapewne tak się stanie, albo zrezygnuje z zakupu, albo skorzysta z prawa do reklamacji i zobliguje Cię do naprawy szkód.
Jakie nieruchomości warto kupować?
Jeżeli masz zgromadzone środki, które chcesz ulokować w nieruchomościach, wybierz takie rozwiązanie, które zapewni Tobie maksimum korzyści. Na liście TOP 5 znajdują się:
- Mieszkania w kamienicach
- Mieszkania w apartamentowcach
- Działki i grunty
- Nieruchomości komercyjne – do zagospodarowania na punkty usługowe
- Nieruchomości magazynowo-produkcyjne
Kupując nieruchomość, dostosuj swoją decyzję pod swój własny cel:
- Kupując dom czy mieszkanie pod wynajem, zadbaj o to, aby lokal znajdował się blisko centrum oraz w pobliżu punktów usługowych (sklepy, parki, place zabaw, szkoły, przedszkola, gabinety lekarskie).
- Kupując dom czy mieszkanie dla siebie, wybierz dzielnicę, która zapewni Tobie komfort mieszkania przez wiele lat. Dla jednym to centrum miasta, dla innych – spokojne przedmieścia.
- Kupując działkę, koniecznie sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego. Dowiesz się z niego, jak w przyszłości będzie wyglądać zabudowa pobliskich terenów.
- Kupując nieruchomość komercyjną, wybieraj lokale umiejscowione na osiedlach, w centrum miasta i przy często uczęszczanych szlakach komunikacyjnych.
Zakup mieszkania czy domu, niezależnie czy dla siebie, czy jako inwestycję, to niemały wydatek. Zadbaj więc o to, aby wybór był bezpieczny. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej jest zlecić dokładną analizę i ocenę danej inwestycji mieszkaniowej, jeszcze przed zakupem. Korzystna jest usługa concierge, dzięki której masz dostęp do niezależnych ekspertów będących do Twojej dyspozycji przez 7 dni w tygodniu. To specjaliści, którzy specjalnie dla Ciebie prześwietlą wybrane lokale oraz zaraportują wykonane prace także w formie elektronicznej.