05 sierpnia 2021

Dom przyszłości, czyli mądre rozwiązania technologiczne

Śledzenie aktualnych trendów w zakresie nowoczesnych technologii to jedno z moich ulubionych zajęć. Niesamowita jest innowacyjność producentów, zaskakujących konceptami daleko wychodzącymi poza nasze wyobrażenie. Zobaczcie więc najciekawsze rozwiązania, które zmieniają dom w prawdziwy smart house.

Nowoczesne technologie mają gigantyczny wpływ na możliwości projektowania wnętrz. Wystarczy choćby przywołać przykład Ikea Concept Kitchen 2025. To stół, na którym – dzięki zamontowanemu w suficie rzutnikowi – po położeniu produktów dokładnie widzimy przepis, czas realizacji i ilości składników, które potrzebujemy, aby ugotować z nich danie. Co więcej, w miejscu, w którym postawimy garnek, zaczyna działać pole indukcyjne.

Podobne rozwiązanie proponuje Grundig. Firma wykorzystała wirtualny panel połączony z rzutnikiem, integrując go z płytą grzejną, okapem i zmywarką. Wszystkie komunikaty, pokrętła i guziki wyświetlają się podobnie, jak w rozwiązaniu oferowanym przez Ikea, prosto na blacie i płycie.

UWAGA!

W kuchni, która może być prawdziwym centrum dowodzenia możemy znaleźć nawet lodówkę, która sama złoży zamówienie na potrzebne nam produkty.

Domowe AI, czyli sztuczna inteligencja w Twoim domu

Smart Home to zespół inteligentnych urządzeń, które połączone ze sobą za pośrednictwem sieci, zarządzają różnymi funkcjami w domu. My komunikujemy się z nimi za pomocą smartfonu, tabletu lub komputera – z dowolnego miejsca na ziemi, w którym mamy dostęp do internetu.

Przykładów inteligentnych urządzeń można by mnożyć:

– inteligentne może być oświetlenie, dzięki czemu możesz zaprogramować, kiedy światło ma się włączyć lub wyłączyć

– zdalnie możemy także włączyć/wyłączyć alarm, uruchomić bramę czy otworzyć drzwi garażowe

– poza tym inteligentne sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją pozwala regulować temperaturę w zależności od pory dnia

– dodatkowo w smart house możemy zdalnie decydować, o której godzinie mają się opuścić czy podnieść rolety lub zasłony w oknach

– inteligentne są również urządzenia AGD. To na przykład żelazko, które możemy zdalnie wyłączyć, gdy zapomnimy zrobić to bezpośrednio po prasowaniu. Zdalnie sterowany może być też piekarnik, który posiadając wbudowaną kamerę da nam podgląd na znajdujące się w nim ciasto, podczas gdy my leżymy na kanapie czy jesteśmy na spacerze.

– smart things obejmuje także urządzenia RTV, dzięki czemu możemy kontrolować domowe audio i wideo

– pamiętajmy także o bezpieczeństwie – istnieją inteligentne czujniki zalania czy dymu, które pozwolą uchronić nas przed pożarem, zalaniem i innymi nieszczęściami

Kiedyś rozwiązania inteligentne do domu były bardzo kosztowne. Dziś, dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, są one zdecydowanie bardziej przystępne, popularne i co najważniejsze – dostępne na polską kieszeń.

Czy warto żyć w Smart Home? Odpowiedź twierdzącą da każdy, kto tylko zasmakuje wygody i możliwości, jaką daje nam dziś sztuczna inteligencja.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź