Diabeł tkwi w szczegółach. To stare, doskonale znane każdemu powiedzenie jak ulał pasuje do poczciwej klamki – niewielkiego detalu o ogromnej mocy oddziaływania. Jakie są rodzaje klamek? I jakimi zasadami warto się kierować przy ich wyborze?
W jednym ze swoich wcześniejszych wpisów poruszyłem kwestię drzwi w aranżacji wnętrz. Dziś zajmę się elementem, bez którego większość drzwi nie jest w stanie funkcjonować, a mianowicie klamką. Część osób może się zastanawiać, czy warto w ogóle poruszać taki temat, skoro klamki nabywa się najczęściej od razu w zestawie z drzwiami. Otóż jak najbardziej, gdyż klamki sprzedawane razem z drzwiami są przeważnie standardowe i przez to mało efektowne. A przecież klamka to na dobrą sprawę biżuteria dla drzwi! Pod względem aranżacyjnym stanowi ona swoistą kropkę nad „i”, warto zatem zadbać o to, żeby nie tylko dobrze leżała w dłoni, ale również wpadała w oko.
Klamki wewnętrzne i zewnętrze
Klamki dzielimy zasadniczo na dwa rodzaje: na modele do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Klamki zewnętrze charakteryzują się dużo większą trwałością – w końcu muszą być one odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, powinny nas też chronić przed włamaniem. W przypadku klamek wewnętrznych trwałość jest również istotną cechą, jednak na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkich walory estetyczne – kształt klamki, jej faktura i rodzaj użytego tworzywa.
Dopasowanie klamki do aranżacji wnętrza
Przy wyborze klamek warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim klamka powinna być odpowiednio dopasowana swoim ciężarem do drzwi. Co to właściwie oznacza? Im bardziej masywne i duże drzwi, tym klamka powinna być większa. Zbyt drobna i lekka klamka drzwiowa sprawi, że otwieranie drzwi stanie się wyzwaniem.
Wybierając klamkę, trzeba również zwrócić baczną uwagę na materiał, z którego została wykonana. Obecnie najpopularniejsze są klamki metalowe i aluminiowe, ale trzeba pamiętać, że nie komponują się one za dobrze z drzwiami o bardziej klasycznym charakterze. Dlatego właściciele mieszkań w stylu vintage powinni w pierwszej kolejności rozważyć klamki mosiężne. Interesującą alternatywą jest również chrom imitujący srebro, złoto czy brąz.
Rodzaje klamek: szyld długi czy dzielony?
Szyld – określany również mianem rozety, osłonki lub tarczki – to jeden z najważniejszych elementów wizualnych klamki. To ten przytwierdzony do drzwi element, który scala się z rączką klamki za pomocą trzpienia, czyli pręta łączącego klamki po obu stronach drzwi. Czemu szyld jest taki ważny? Otóż wpływa on na ogólny wygląd drzwi oraz determinuje wybór klamki w razie jej ewentualnej wymiany – wszystko z powodu rozstawu otworów montażowych.
Szyldy klamek dzielimy na podłużne i krótkie. Te pierwsze mają zwykle postać długiego prostokąta i występują w czterech wersjach: bez otworów (tzw. szyld do pokoju), z otworem na klucz, z otworem na wkładkę bębenkową albo z blokadą (pokrętłem) WC. Szyldy podłużne montowane są zazwyczaj w drzwiach zewnętrznych.
Natomiast szyldy krótkie to zazwyczaj tzw. szyldy dzielone, które składają się z dwóch osobnych części o jednakowym kształcie i wielkości – zwykle są to dwa koła (szyldy dzielone okrągłe) lub kwadraty (szyldy dzielone kwadratowe). Górna część połączona jest z uchwytem klamki, natomiast dolna posiada otwór na klucz, wkładkę bębenkową lub zasuwę WC. Zdarzają się również wersje „ślepe”, czyli takie, w których dolny szyld nie posiada żadnej funkcji poza ozdobną, ale stanowią one raczej rzadkość.
UWAGA! Zanim kupisz klamkę, sprawdź, jak leży w dłoni. Upewnij się, czy jest poręczna, wygodna, łatwa w obsłudze i pozbawiona ostrych krawędzi. Pamiętaj, że podstawową rolą klamki jest bez dwóch zdań otwieranie drzwi, dlatego musi być ona przede wszystkim praktyczna i bezpieczna. Ostre krawędzie mogą stanowić zagrożenie – szczególnie w mieszkaniach, w których przebywają małe dzieci. Dlatego przy aranżacji wnętrz dla maluchów wskazany jest montaż klamek z łukowym zakończeniem. Tutaj przeczytasz o najczęstszych błędach popełnianych przy urządzaniu pokojów dla dzieci.
Ostatnio jestem pod wrażeniem okrągłych klamek. W Polsce są mało popularne ale byłam ostatnio na Bali i tam nie mogłam wyjść z podziwu tych okrągłych, zdobionych klamek. W hotelu którym byłam miały wyrzeźbione jego logo. Po prostu wow
Nie zwracałam uwagi na klamki dopóki nie zaczęłam urządzać własnego mieszkania, wtedy dopiero zaczęłam się przyglądać klamką wszędzie.
Też nie zdawałam siebie sprawy, że do mieszkania trzeba też wybrać klamki. Zawsze sądziłam, że są w komplecie z drzwiami i że trzeba za nie dodatkowo płacić! A to nie mały wydatek.
Niestety co efektowniejsze klamki tym droższe, ale czego się robi dla dobrego wrażenia.
Coraz częściej w sklepach budowlanych zauważam, że pojawia się moda na łączenie różnych materiałów w klamce, np. szyld stalowy a uchwyt drewniany. To bardzo ciekawe rozwiązanie. Czekam, aż pojawi się więcej opcji do wyboru i wymienię sobie klamki.
Tyle klamek do wyboru, a i tak największą popularnością cieszą się klamki z aluminium bo potrafią imitowac inne materiały, o bardzo prostym kształcie uchwytów opartym na planie wydłużonego prostokąta czy łuku. Jak widać kierujemy się ponadczasowością i uniwersalnością.
Dobierając klamki najlepiej jest wybrać takie same do wszystkich drzwi – zwłaszcza gdy wszystkie są widoczne na tym samym poziomie. Moja Cersey zaszalała sobie i wybrała każdą inną. Teraz oboje cierpimy.
Przyjęło się, że dopełnieniem nowoczesnych drzwi pokojowych są proste klamki o bardzo oszczędnej, zdyscyplinowanej formie.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że klamki są najczęściej używanymi przedmiotami w domu, dlatego o ich czystości powinniśmy pamiętać w szczególności, ale ilu z nas tak naprawdę zwraca na to uwagę i je przeciera chociaż raz w tygodniu, jak podłogi czy kurz?
Klamka powinna pasować zarówno do dłoni osoby dorosłej, jak i dziecięcej. Niestety w moim starym mieszkaniu były bardzo nieporęczne klamki, że dziecko nawet z łazienki nie mogło wyjść.