Urządzanie wnętrza łazienki o małym metrażu może stanowić pewien problem, ale każdy problem da się w jakiś sposób rozwiązać. Zobacz, jak oswoić i zaprojektować przestrzeń niewielkiej łazienki, żeby sprawiała wrażenie znacznie przestronniejszej.
Urządzenie wnętrza małej łazienki nie jest łatwe, bo samo wciśnięcie do niej niezbędnych urządzeń sanitarnych to za mało – trzeba jeszcze zadbać o to, żeby móc z nich komfortowo korzystać, a to wymaga zachowania pomiędzy nimi odpowiedniego odstępu. Umywalkę i toaletę warto rozsunąć na odległość co najmniej 20-30cm, podobny odstęp powinien dzielić umywalkę od kabiny prysznicowej (więcej o wyborze umywalki i jej prawidłowym umiejscowieniu przeczytasz tutaj). Jak znaleźć na to wszystko miejsce? Cześć osób decyduje się w takiej sytuacji na przeniesienie pralki do kuchni, ale takie rozwiązanie może wprowadzać pewien dysonans estetyczny, a poza tym nie wszystkim odpowiada zapach świeżego prania w otoczeniu kuchennym oraz hałas związany z pracą urządzenia.
Prysznic zamiast wanny
Wanna czy prysznic? To jedno z tych pytań, które musi sobie zadać każdy, kto akurat przymierza się do urządzenia wnętrza swojej łazienki. Prysznic jest co prawda szybszy i zużywa zdecydowanie mniej wody, ale za to wanna umożliwia branie długich, relaksujących kąpieli – także tych leczniczych. Dla właścicieli niewielkich łazienek najważniejsze jest jednak to, że prysznice zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż wanny – standardowa kabina prysznicowa posiada wymiary 90 x 90 cm, podczas gdy wygodna wanna powinna mieć przynajmniej 80 cm szerokości i od 160 do 180 cm długości. Istnieją rzecz jasna krótsze modele, ale są ona znacznie mniej wygodne.
Urządzenia narożne
Przy małych łazienkach idealnie sprawdzają się urządzenia narożne. W rogach łazienki najczęściej montuje się kabiny prysznicowe lub wanny, choć producenci oferują również narożne umywalki, sedesy i miski ustępowe. Usytuowanie umywalki lub innego sprzętu w narożniku pozwala wykorzystać przestrzeń, która inaczej pozostałaby bezużyteczna. Niemniej trzeba uważać, bo tradycyjna wanna narożna często zajmuje więcej miejsca niż prostokątna, choć zapewnia przy tym większą swobodę w poruszaniu się po pomieszczeniu.
Meble podwieszane
Puste, przejrzyste i uporządkowane przestrzenie wydają się większe, warto więc zredukować do minimum ilość przedmiotów w łazience, a także zadbać o wolną podłogę. Ułatwią to wiszące elementy wyposażenia: wisząca toaleta z podtynkową spłuczką, podwieszane pod blatem umywalki szafki, półki na ścianie etc. Generalnie należy wystrzegać się ustawiania mebli łazienkowych bezpośrednio na posadzce. Meble podwieszane mają tę zaletę, że nie stykają się z wilgotnym podłożem, a poza tym umożliwiają łatwiejsze utrzymanie podłogi w czystości. Jeżeli z jakiegoś powodu nie przekonują nas modele podwieszane, to sensowną alternatywę stanowią meble na nóżkach.
Moc bieli w urządzaniu wnętrz
Łazienkę można również powiększyć… optycznie. Najłatwiej efekt ten osiągnąć za pomocą bieli. Nie dość, że sprawia ona, że pomieszczenie wydaje się większe niż jest w rzeczywistości, to na dodatek biel jest kolorem uniwersalnym, ponadczasowym, a poza tym nadaje urządzanemu wnętrzu niezbędnej delikatności. Żeby jednak uniknąć efektu jednostajności i monotonii, można zdecydować się na płytki z ciekawym tłoczonym wzorem. Warto również postawić na meble lakierowane na wysoki połysk oraz inne błyszczące powierzchnie, które odbiją światło i tym samym sprawią, że mała łazienka wyda się odrobinę większa. Lustro także skutecznie spotęguje efekt głębi.
O tym pamiętaj przy urządzaniu wnętrz
O czym jeszcze należy pamiętać przy urządzaniu wnętrza małej łazienki? Duże, jednolite płytki ceramiczne sprawiają, że pokryta nimi płaszczyzna wydaje się większa. Iluzję przestrzeni daje również wolna podłoga, dobrze więc od wejścia do łazienki pozostawić jej jak najwięcej – ułatwią to podwieszane meble i urządzenia sanitarne. Warto też schować wszelkie kosmetyki i drobne przedmioty, bo im mniej rzeczy na wierzchu, tym pomieszczenie wydaje się przestronniejsze. Uwaga: nie bój się postawić w swojej łazience na drewniane elementy – dobrze zabezpieczone drewno o niskim współczynniku skurczu dobrze zniesie wahania temperatury oraz panującą wilgotność, a poza tym pozwoli przełamać chłód ceramiki, szkła i chromu.
Ja mam naprawdę maleńką łazienkę jednak każdy jej kąt jest odpowiednio zagospodarowany. Jest kabina z prysznicem, umywalka z szafką pralka oraz muszla klozetowa. I tak wystarczy stanąć pośrodku łazienki i gdzie się człowiek nie odwróci sięga do wszystkiego 🙂
Moja łazienka jest tak mała, że pralkę umiejscowiłam w kuchni, a zamiast niej w łazience stanął słupek razem z szafką oraz umywalką. Był to niezbędny zabieg gdyż nie miałam gdzie trzymać środków czystości oraz przyborów toaletowych.
Korzystnym rozwiązaniem są te panele grzewcze w łazience na, których można wieszać ręczniki – zajmują mniej miejsca niż standardowe wieszaki, a ręczniki w ten sposób są zawsze suche. Na standardowych haczykach ręcznik jest nieświeży już po pierwszym użyciu bo nie ma jak wyjść z niego wilgoć.
A ja mam takie małe rady jak optycznie powiększyć łazienkę. Lustro, luksfery, przezroczyste i półprzezroczyste materiały powiększą optycznie małą łazienkę. Dodatkowo warto wiedzieć,że lepiej nie stosować dużych kafli, układać dużych wzorów ani używać materiałów o wyraźnych fakturach. Kolory powinny być jasne.
Na wprost wejścia najlepiej umieścić umywalkę z lustrem – o ile oczywiście jest to możliwe. Wchodząc wprost na kabinę prysznicową, odnosimy wrażenie, że pomieszczenie jest ciasne.
Ja w swojej łazience zastosowałem wnęki w ścianach. W węższych wnękach idealnie sprawdziły się w szklane półki. Do tego podświetliłem je reflektorkami podpółkowymi oraz taśmami z LED-ami. Jak dla mnie jest to potrójny zysk – łazienka wydaje się optycznie większa, mam miejsce na kosmetyki i ręczniki, a aranżacja staje się o wiele ciekawsza.
Ja mam takie lakierowane meble na wysoki połysk i powiem szczerze, że jak dla mnie to wcale różnicy nie robią w tej mojej łazience. Jak była mała tak dalej wygląda – wydaje mi się, że kabina prysznicowa zbyt dużo miejsca zajmuje ale z czasem to zmienię.
Do Poldek: Kabina zdecydowanie zabiera miejsce w Twojej łazience. Ja na Twoim miejscu pomyślałbym o takim prysznicu wolnostojącym bez brodzika ze szklanymi drzwiami. Od razu optycznie powiększy się Twoja łazienka, a dodatkowo wprowadzi do niej element nowoczesności.
Ja bym postawiła w pierwszej kolejności na odpowiednie meble łazienkowe. Nie powinno być ich za dużo, lecz tyle by schować niezbędne drobiazgi. Im mniej kosmetyków i drobnych przedmiotów na widoku, tym łazienka bardziej przestronna i uporządkowana. Doskonałym rozwiązaniem jest np. umieszczenie pojemnych szuflad na kosmetyki, szczotki do włosów i suszarkę bezpośrednio pod umywalką.
Moja łazienka ma 2,5m2. Doskonałym rozwiązaniem okazała się przesuwna tafla z matowego szkła, która może być drzwiami prysznica lub ścianką przysłaniającą łazienkowe utensylia i pralkę. W kabinie zamiast tradycyjnego brodzika zamontowano w podłodze odpływ. Prysznic zasłania się tylko na czas kąpieli, a otwarty daje dodatkową przestrzeń do wygodnego korzystania z toalety. Podłoga wyposażona została w elektryczną matę grzejną sterowaną elektronicznym termostatem.
Jak każdy tu pisał czy to wnęki w ścianach czy dodatkowe półeczki są niezbędnym atrybutem każdej małej łazienki. Nie zajmują miejsca, niejednokrotnie optycznie powiększają przestrzeń i bardzo ładnie się prezentują. Ja na szczęście mam dużą łazienkę, ale sama wykorzystałam w niej wnęki zamiast szafek czy też słupków.
Stelaż podtynkowy i podwieszane WC sprawia, że łazienka wydaje sie większa. Tak było w moim przypadku. Zawieszona toaleta, szafka na nóżkach , duże lustro sprawiły że metraż mojej łazienki nie wygląda juz na malutki.
Ja mam łazienkę średniej wielkości, ale wspólnie z mężem zdecydowaliśmy się na dużą wannę z jacuzzi, więc na meble nie zostało zbyt wiele miejsca… Specjalnie wybrałam białe, żeby może jakoś optycznie mi tą łazienkę powiększyły.
Bardzo interesujący wpis! 🙂
Pamiętajmy, że efekt większej optycznie łazienki mogą dać nam również takie zabiegi jak zastosowanie chromowanych elementów oraz podświetlenia LED mebli bądź luster, a także połysk mebli.
Moja łazienka jest raczej mała, ale wszystko tak zostało zaplanowane żeby jak najbardziej optymalnie wykorzystać miejsce. Mam prysznic z bardzo płaskim brodzikiem, podwieszane WC .Wąska pralka i szafka na podręczne kosmetyki, proszek do prania zmieściły sie pod blatem na którym stoi umywalka. Do tego duze lustro i jest ok.
urządzanie Łazienki to nie taka bułka z masłem, problemem zazwyczaj jest mały metraż i chęć uzyskania przestronnego wnętrza… dlatego trzeba kombinować co i jak zmieścić mi głównie zależało na stelażu podtynkowym roca bo uważam, że to funkcjonalne i fajne wizualnie rozwiązanie
Ja zawsze chciałam mieć drewnianą podłogę w łazience, a przy małym pomieszczeniu może ona wyglądać jeszcze przytulniej. Bardzo przydatny wpis, bo ciężko jest dobrze ustawić wszystkie urządzenia tak by z małej przestrzeni zostało jeszcze trochę do swobodnego poruszania się.
Mądre słowa. No i w sumie temat dość na czasie.