Dom w stylu współczesnej stodoły niewiele ma wspólnego z budynkiem, który znasz z tradycyjnego gospodarstwa rolnego. To intrygujący obiekt mieszkalny z charakterystycznymi, dużymi przeszkleniami, który choć nawiązuje prostotą do wiejskich wzorców, wyróżnia się na tle otoczenia swoją ultranowoczesną formułą.
Dom w stylu stodoły jest uniwersalny, pasuje praktycznie do każdej przestrzeni, przez co łatwo go wkomponować w krajobraz działki. To od Ciebie zależy też, jak będzie wyglądać jego metraż. Możesz wybudować zarówno dom parterowy, dwukondygnacyjny, jak i wersję z poddaszem użytkowym czy osobnym garażem.
pinterest: bmca-architects.com
Najbardziej charakterystyczne elementy domu stodoły:
– wielkoformatowe przeszklenia
– fokus na otwartą, wysoką przestrzeń
– dwuspadowy dach bez okapu
– prosta, pozbawiona architektonicznych dodatków forma
– bryła w kształcie prostokąta lub litery L
– elewacja wykonana z naturalnych materiałów, jak drewno i kamień
– przestronność pomieszczeń wewnątrz domu, w tym wysoki salon z odkrytą więźbą dachową
– energooszczędność budynku, szczególnie dzięki inwestycjom w dodatkową izolację, instalację fotowoltaiczną, rekuperację czy/i energooszczędne okna
– niższe koszty ogrzewania dzięki minimalizacji mostków termicznych
pinterest: bryla.pl
Jak wygląda wnętrze w domu stodole?
Wnętrze nowoczesnej stodoły najlepiej jest podzielić na dwie strefy – dzienną i sypialnianą.
Strefa dzienna, w której znajduje się salon, kuchnia, toaleta, opcjonalnie także i gabinet, wypełniona jest minimalistycznymi sprzętami i meblami z naturalnych materiałów. Z tego powodu w takim wnętrzu świetnie sprawdzi się styl skandynawski, loftowy lub industrialny.
W domu stodole jest bardzo dużo światła – to zapewniają duże przeszklenia. Kuchnia, jadalnia i salon są otwarte na naturę dzięki panoramicznym, odsłoniętym oknom i szerokim drzwiom tarasowym. Zamiast tkanin, przed nadmiernym słońcem, wnętrze chronią inne rozwiązania konstrukcyjne, jak podcienie, rolety czy żaluzje.
Strefa sypialniana może znajdować się na parterze domu lub na specjalnie zaadaptowanej antresoli czy poddaszu użytkowym. To szczególnie dobre rozwiązanie, gdy działka jest wąska, a Tobie zależy na odpowiednim metrażu wnętrza.
Projekt domu stodoły – na co zwróć uwagę?
Architekt doradzi Tobie, na co zwrócić uwagę wybierając projekt i jak go zaadaptować do własnych potrzeb. Jednym z najważniejszych aspektów jest tutaj ustalenie całkowitej powierzchni budynku, zarówno pod zabudowę, jak i użytkowej, to znaczy tej, w której będziesz mieszkać Następnie zostaje kwestia odpowiedniego układu pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach.
Pinterest: Contemporist
Przykładowe projekty:
– Stodoła parterowa to projekt, który z powodzeniem wybudujesz nawet na małej działce. Możesz uzupełnić ją o antresolę, zyskując dodatkowe metry kwadratowe.
– Stodoła z garażem to rozwiązanie droższe, niemniej jej funkcjonalność jest zdecydowanie wyższa niż opcja powyżej.
– Stodoła bliźniak to budynek o symetrycznej formie, będący świetną, oszczędną propozycją dla dwóch rodzin.
Dom stodoła to tradycyjna forma bryły budynku, połączona z nowoczesnymi materiałami i rozwiązaniami. Wszystko to sprawia, że to świetny projekt dla domu mieszkalnego, który z jednej strony nawiązuje do tego, co znane, z a drugiej – odważnie dopasowuje rzeczywistość do bieżących potrzeb, gustów i oczekiwań.