Aranżacje wnętrz z zastosowaniem drewna od lat cieszą się nieustającą popularnością. Trudno się temu przesadnie dziwić, bo dodatki wykonane z drewna sprawdzają się niemal w każdym popularnym stylu – od klasycznego, poprzez industrialny, aż po nowoczesny styl skandynawski. Jakie są zalety i możliwości zastosowania drewna w mieszkaniu?
Drewno jest dla projektantów wnętrz materiałem niezastąpionym, bo nadaje mieszkaniu szlachetnego wyrazu, jednocześnie oswajając wystrój i sprawiając, że wnętrze zaczyna emanować charakterystycznym ciepłem. Poza tym można je stosować we wszystkich rodzajach pomieszczeń – drewno sprawdza się doskonale zarówno w salonie, jak i sypialni, a nawet przy urządzaniu wnętrza łazienki, choć naturalnie w tym ostatnim przypadku należy zadbać o dobór odpowiedniego gatunku i jego impregnację. Generalnie możliwości aranżacyjne drewna są praktycznie nieograniczone i tylko od nas samych zależy, w jaki sposób je wykorzystamy.
Miejmy na uwadze, że gatunek drewna, jego forma i kolorystyka powinny być dopasowane do stylistyki całego mieszkania lub przynajmniej danego pomieszczenia. We wnętrzach skandynawskich najkorzystniej prezentuje się jasne drewno w surowej czy przecieranej postaci, natomiast w przypadku stylu klasycznego lub shabby chic warto postawić na drewno „postarzane”, bielone, z patyną. Z kolei nowoczesne, minimalistyczne aranżacje wnętrz najlepiej wypadają skomponowane z ciemniejszymi gatunkami drewna.
Drewno, czyli przede wszystkim podłoga
Sposobów na wykorzystanie drewna w mieszkaniu nie brakuje. Najczęściej używa się go jednak przy układaniu podłogi. A że jest to powierzchnia codziennie eksploatowana i podatna na uszkodzenia mechaniczne, to warto zdecydować się na gatunek o dużej wytrzymałość, np. dąb. To zresztą popularny wybór, bo w przypadku podłóg drewno dębowe stanowi niemal 90% wszystkich sprzedawanych gatunków. Klienci doceniają nie tylko jego trwałość, ale także różnorodność wzorów. Większą wytrzymałością charakteryzuje się co prawda drewno egzotyczne, pozostaje ono jednak nadal produktem ekskluzywnym, gdyż kosztuje przeciętnie od 30 do 50% więcej od dębowego. Jeżeli wysokie koszta nas jednak nie zrażają, to przygotujmy się na wydatek rzędu 350-800 zł netto za m kw. Niemniej nie ma co przesadnie oszczędzać, bo drewniana podłoga to w końcu inwestycja na długie lata.
Bardzo interesująco prezentują się przedmioty tworzone z „surowego” o dobrze widocznych słojach lub sękach, np. pieńki służące za stolik kawowy, palety lub drewniane skrzynki z odzysku, które zyskały drugie życie jako meble. Nie trzeba nawet posiadać wielkich zdolności stolarskich, żeby samodzielnie je wykonać – wystarczy jedynie odrobina samozaparcia. Tego typu meble szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku tarasów i ogródków.
Postaw na aranżację wnętrz z użyciem drewna…
…bo drewno perfekcyjnie łączy walory dekoracyjne i użytkowe. I choć przybiera różne formy, to niemal zawsze zachowuje niezwykle szlachetny wygląd, nie mówiąc już o tym, że pięknie się starzeje. Kapitalnym pomysłem jest postawienie na duże drewniane elementy, które są widoczne z dala, np. drewniane schody, choć przy aranżacji wnętrz nie gorzej prezentują się mniejsze elementy z drewna, np. lampy, półki, zegary czy ramki.
Nic nie zastąpi prawdziwego drewna na podłodze. Oczywiście paneli i tego typu wynalazków jest na chwilę obecną masa, ale według mnie nie są to dobre rozwiązania. Pewnie, że parkiet też wymaga od czasu do czasu odnowienia, ale wydaje mi się, że warto. Efekt jest świetny.
Drewno i biel to według mnie piękne połączenie. Niestety wydaje mi się, że wykorzystywanie drewna we wnętrzach nie jest tanie. A znalezienie zdolnego stolarza w ludzkiej cenie jest wręcz niemożliwe. No cóż, prawdziwe talenty się cenią, nie ma się co dziwić, tym bardziej że w obecnych czasach takich osób jest coraz mniej.
Fajnie, że wspomnieliście o pieńkach jako stolikach czy wykorzystaniu skrzynek. Według mnie takie twórcze myślenie jest najlepsze i naprawdę z rzeczy, po których nigdy byśmy się nie spodziewali, możemy wyczarować prawdziwe cuda 🙂
Zaciekawiliście mnie tym drewnem egzotycznym. Fajny temat, jednak nie oszukujmy się, na taki wydatek mało kogo stać. Żeby położyć taką podłogę w jakimś dużym domu, to potrzebny jest prawdziwy majątek…
Marzy mi się taki blat w kuchni 🙂 W połączeniu z bielą wygląda to po prostu super.
Na wszystkich zdjęciach pokazane jest jedno mieszkanie? Jeśli tak, to prezentuje się kozacko! 🙂 Kuchnia połączona z salonem w taki dość nietypowy sposób nadaje fajnego charakteru. Ta półka z tłem, lampy… takie drobiazgi i szczegóły właśnie tworzą wnętrze. Jestem na tak i coraz częściej oglądając Wasze realizację myślę o tym, że bez wahania zdecydowałabym się na Wasze usługi.
Jeśli ktoś się zastanawia czy współpraca z architektami wnętrz to dobry pomysł, to jak najbardziej mogę potwierdzić, że tak! Co prawda nie współpracowałem z PS, ale gdybym miał jeszcze jedno mieszkanie do urządzenia, to na pewno bym się zgłosił. Jeśli firma jest profesjonalna i zna się na rzeczy to zapewniam, że efekty Was zachwycą 🙂
Zaglądam regularnie i czytam Waszego bloga. Widać, że każdy wpis ma na celu przekazanie konkretnej wiedzy czy jakiś informacji w temacie, na którym w końcu się znacie. Bez nachalnej reklamy Waszych usług i lania wody, po prostu rzeczowo… Macie stałą czytelniczkę 🙂
Jestem ciekawa czy kiedyś boazeria wróci do łask, bo to chyba jeden z takich trendów, które pozostały w latach ’90 i za nic w świecie nie przyjęły się obecnie. A jak wiadomo, mody wracają i na przykład takie wspomniane wcześniej meble na wysoki połysk teraz przeżywają drugą młodość, a jeszcze jakiś czas temu uznawane były za kiczowate.
Wykorzystywanie dużej ilości drewna we wnętrzu na pewno nie jest najtańszym rozwiązaniem, ale moim zdaniem przynosi niepowtarzalne efekty. Oczywiście, że we wszystkim trzeba zachować umiar, ale wydaje mi się, że akurat profesjonalni architekci wnętrz radzą sobie z tym doskonale. Szczególnie lubię masywne szafy z naturalnego drewna, Uważam, że nie tylko są bardzo praktyczne, ale i „zdobią” pomieszczenie.
Dopiero co słyszałem, jak nawet w radiu mówili o tym, że drewno będzie coraz częściej wykorzystywane we wnętrzach, no i super. Fajnie też jakby ludzie zaczęli zwracać większą uwagę na jakość kupowanych przez siebie mebli, a nie tylko na cenę. Te ze sklepów sieciowych najczęściej niestety do niczego się nie nadają…
Sami podczas wykańczania i urządzania naszego domu postawiliśmy na drewno i absolutnie nie żałujemy. Wnętrza są ciepłe i przytulne, czyli takie, jakie moim zdaniem powinny być – dają poczucie bezpieczeństwa. Obecnie widuje się bardzo często jakieś nowoczesne rozwiązania, które moim zdaniem bardziej upodabniają mieszkanie do piwnicy albo co gorsza szpitala. „Surowy” styl i minimalizm są okej, ale wszystko z rozwagą.
No tak obowiązujące trendy – biel i drewno. Jak dla mnie jednak troszkę za biało. Bardzo lubię jasne wnętrza, ale takie, w których pojawia się jakiś zdecydowany kolor, jedynie nawet jako dodatek. Coś moim zdaniem powinno ożywić pomieszczenie, bo w innym przypadku jest po prostu mdło.
drewno jest piekne i ostatnio polubiłem ciemne w domu, mam taka podłogę, w zeszłym tygodniu upolowałem super lampę pasującą, drewniana ale taka naturalna nie oszlifowana