Niewielkie mieszkanie powinno być raczej proste do urządzenia, prawda? Nic bardziej mylnego! Małe wnętrza generują zdumiewająco wiele problemów aranżacyjnych, bo w ich przypadku liczy się każdy centymetr. Na szczęście istnieją pewne sposoby na aranżację niedużych przestrzeni. Poniżej przedstawiam pięć prostych wskazówek, dzięki którym bez problemu każdy urządzi wnętrze o małym metrażu.
Rosnące ceny lokali mieszkaniowych nie zachęcają do kupowania dużych powierzchni. Problem w tym, że kompaktowe mieszkania wymuszają na swoich właścicielach maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni – w ich przypadku zwyczajnie nie ma miejsca (dosłownie!) na żadne aranżacyjne marnotrawstwo, bo każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Na szczęście nawet na niewielkiej przestrzeni można się pomysłowo i funkcjonalnie urządzić – wystarczy jedynie zastosować kilka aranżacyjnych trików.
#1. Brak ścian działowych
Nie ma lepszego i bardziej skutecznego sposobu na optyczne powiększenie wnętrza niż zrezygnowanie ze ścian działowych. W ich przypadku najlepiej po prostu kierować się zasadą im mniej, tym lepiej. Wyeliminowanie z mieszkania zbędnych ścian działowych sprawi, że nasze wnętrze wyda się zdecydowanie większe. Nie mówiąc już o tym, że otwarta przestrzeń dużo lepiej łączy wszystkich członków rodziny. Uwaga: otwarta kuchnia wymaga ciągłego utrzymywania jej w porządku, bo inaczej każdy z naszych gości będzie widział brudne naczynia.
#2. Jasny kolor ścian
Ciemne i intensywne kolory wizualnie pomniejszają. Dlatego przy urządzaniu wnętrz o małym metrażu warto stawiać na jasne barwy, gdyż te potrafią skutecznie zakamuflować faktyczny rozmiar pomieszczeń. Poza tym biel ma tę przewagę nad innymi kolorami, że stanowi doskonałą bazę i w żaden sposób nie determinuje konwencji wystroju – współgrają z nią dodatki we wszystkich kolorach. A to dopiero początek jej licznych zalet. Chcesz poznać resztę? Polecam mój wcześniejszy wpis o roli bieli w urządzaniu wnętrz.
#3. Lustrzane odbicia
Kolejnym sposobem na powiększenie przestrzeni jest strategiczne rozmieszczenie luster. Lustro najlepiej zamontować na całej ścianie, choć dobrym pomysłem jest też zawieszenie go na wprost przejścia lub wejścia do pokoju. W ten sposób uzyskane w zwierciadle odbicie doda pomieszczeniu głębi. Uwaga: elementy lustrzane należy ustawiać w taki sposób, aby w ich odbiciu widoczny był kluczowy element wystroju pomieszczenia. Więcej wskazówek odnośnie wykorzystywania luster w aranżacji wnętrz znajdziesz tutaj.
#4. Wielofunkcyjne meble
W małych wnętrzach każdy kawałek przestrzeni jest bezcenny. Dlatego w przypadku niewielkich mieszkań najlepiej sprawdzają się meble o wielu funkcjach: modułowe kanapy, łóżka ze schowkami, sofy z funkcją spania, składane lub nakładane na siebie krzesła, ławy ze schowkami czy stoliki na kółkach. Wielofunkcyjne meble pozwalają zaoszczędzić miejsce i maksymalnie wykorzystać każdy dostępny kąt. A skoro już o meblach mowa, to warto wybierać modele stojące na nóżkach, bo wydają się wizualnie lżejsze, dzięki czemu nie przytłaczają wnętrza.
#5. Mniej dodatków
Niewielkie wnętrza nie lubią nagromadzenia przedmiotów dekoracyjnych. Nadmiar dekoracji powoduje bowiem, że przestrzeń wydaje się przesadnie zagracona. Co więcej, duża ilość dodatków sprzyja tworzeniu się bałaganu. Dlatego urządzając wnętrze o małym metrażu, warto postawić na zaledwie parę dekoracji, ale za to dużych i przykuwających uwagę. Pamiętajmy, że w przypadku dodatków nie liczy się ilość, ale jakość.
Teraz małe mieszkanie to nie problem. Jest tyle inspiracji i rozwiązań że nie trzeba się zbytnio zastanawiać.
Wystarczy szczypta designu, a każde mieszkanie dostaje uroku, nawet to małe.
Nie jestem w stanie tego pojąć jak można w małym mieszkaniu z jedną szafą w przedpokoju zmieścić się że wszystkimi ubraniami, pościelami, ręcznikami. To jest niemożliwe. Dlatego rozkładają mnie na łopatki aranżacje malych mieszkań w których jest mnóstwo designu, a zero funkcjonalności.
Aneta też się zastanawiam jak nawet 3 osobowa rodzina mieści się na 30 m2. W kawalerce na jednym pokoju. Do piwnicy co chwilę skakają czy co.
Aneks kuchenny zamiast kuchni, rozkładana kanapa ze stolikiem zamiast salonu i sypialni, a łazienka taka że obrócić się nie idzie. Czy tylko mnie denerwują te nowoczesne rozwiązania aranżacje? Zwane pochlebne apartamentami?
No właśnie małe mieszkanie a okraszone hasłem apartament. Apartament to ja mogę wynająć na weekend, a nie mieszkać na stałe na tak małym metrażu.
Na każdą przestrzeń znajdzie się sposób. Bardzo fajnie sprawdza się antresola lub nietypowe połączenie salonu z kuchnią za pomocą wyspy czy baru z hokerami. Przede wszystkim musi być uporządkowane.
Małe mieszkania lubią styl skandynawski, retro, industrialny czy high tech. A z tego powodu, że dominują wśród nich raczej proste meble o konkretnych kształtach. Dzięki nim przestrzeń małego mieszkania zyska na harmonii i nie będzie zbyt przytłoczone.
Zgadzam się, że w takich mikro mieszkaniach doskonale sprawdzą się nowoczesne designerskie meble. Warto zatem zainwestować w modny narożnik modułowy, jakiś regał na książki, dokumenty i ozdobne pudła oraz rozkładany stół, najlepiej okrągły i oczywiście pojemną szafę pełną organizer na ciuchy.
Szkoda że w polskim budownictwie tak rzadko stosuje się antresole. Przecież to rozwiązanie rypu 2w1. U góry mamy sypialnię, czy kącik do pracy a na dole kuchnię czy salon.
Co wy macie z tymi małymi mieszkaniami? Wszędzie o tym piszą jakby nie wiadomo jakie to by było wyzwanie. Moim zdaniem duży metraż to jest dopiero wyzwanie. Kiedy napiszecie o tym jakiś artykuł? Utrzymać spójność aranżacją na 100 m2 jest o wiele trudniejsze niż takie 30 m2.
Szkoda ze u nas tak mało stosuje się rozwiązań typu łóżko chowane w szafie, obrócone łóżko staje się stołem, albo krzesła będące częścią ściany jak w pociągach. Na zachodzie to zoraz częstsze rozwiązania w takich małych mieszkaniach.