Można odnieść wrażenie, że w dzisiejszych czasach wiele osób zaprzestało oglądania telewizji na rzecz internetu, ale według najnowszych danych statystyczny Polak nadal spędza dziennie przed telewizorem aż 4 godziny i 23 minuty. To szmat czasu, warto więc zadbać o prawidłowe ustawienie odbiornika we wnętrzu naszego mieszkania.
Jeżeli chodzi o aranżację wnętrza mieszkania, to najczęściej skupiamy się na wyborze mebli, dodatków i koloru ścian. Marginalizujemy przy tym rolę sprzętu RTV, co jest sporym błędem, bo samo ustawienie odbiornika miewa bezpośrednie przełożenie na jakość oglądania. Gdzie zatem najlepiej umieścić telewizor i jakie czynniki trzeba przy tym koniecznie wziąć pod uwagę? Poniżej zamieszczamy listę najczęstszych błędów, które popełnia się przy tej – zdawałoby się bardzo prostej – czynności.
Błąd nr 1: Najpierw kupujemy, potem myślimy
Prawidłowe ustawienie telewizora wymaga uwzględnienia wielu różnych czynników, m.in. jego rozmiaru, sposobu użytkowania i odległości od wybranej kanapy. Dlatego decyzję o kupnie konkretnego modelu najlepiej podjąć dopiero po wyborze jego miejsca docelowego, bo ma ono bezpośredni wpływ na przekątną ekranu. Zresztą zakup telewizora to nieczęsto spory wydatek, więc tym bardziej należy go odpowiednio przemyśleć.
Błąd nr 2: Wielkość ekranu niedopasowana do wnętrza mieszkania
Im więcej cali, tym lepiej, prawda? Błąd. Przekątna ekranu powinna być ściśle dopasowana do wielkości pomieszczenia, w którym ma się znaleźć nasz telewizor. Duży ekran w małym pomieszczeniu? Komfort oglądania ulegnie pogorszeniu, bo będziemy musieli podążać wzrokiem we wszystkich kierunkach. No to może mały ekran w dużym pokoju? Pewnie nic nie zobaczymy, a poza tym będzie to wyglądało nieco komicznie. Zresztą nieodpowiednia odległość od ekranu nie tylko wpływa na pogorszenie jakości obrazu, ale także może wywoływać bóle głowy, zawroty oraz zmęczenie.
Ile wynosi zatem optymalna wielkość ekranu? Wszystko zależy od odległości telewizora od kanapy oraz rozdzielczości naszego odbiornika:
Generalnie odległość telewizora Full HD do kanapy (w metrach) należy pomnożyć przez 25 – uzyskamy w ten sposób optymalną przekątną ekranu. Rzecz jasna do wyliczeń tych nie należy podchodzić z nabożną czcią, bo koniec końców wszystko zależy od naszych osobistych preferencji.
Błąd nr 3: Za dużo światła
Jeżeli chodzi o wnętrza mieszkań, to kluczową rolę zawsze odgrywa tam światło – nie inaczej jest w przypadku wyboru miejsca na telewizor. Ekranu nie powinno się umieszczać naprzeciwko intensywnego źródła światła, zarówno tego naturalnego (okno), jak i sztucznego (lampka lub kominek), bo może to jedynie utrudnić oglądanie. Co prawda nowoczesne ekrany nie odbijają światła w takim stopniu, jak stare telewizory, ale mocne źródło światła zawsze powoduje, że tracimy nieco na obrazie. Dlatego telewizor najlepiej umieścić w niezbyt oświetlonym pokoju – w przypadku pomieszczeń od strony południowej szczególnie dobrym pomysłem są specjalne rolety zaciemniające.
Błąd nr 4: Zła wentylacja wnętrza mieszkania
Telewizor ma to do siebie, że w trakcie pracy szybko się nagrzewa. Z tego powodu należy zapewnić mu prawidłową wentylację i chłodzenie. Generalnie odradza się umieszczania telewizora w zabudowanych szafkach – w takim przypadku trzeba pozostawić przynajmniej 15-centymetrowy odstęp pomiędzy odbiornikiem a ścianką, można też wykorzystać szafkę otwartą lub ze specjalnymi otworami wentylacyjnymi. Problemu z wentylacją nie mają telewizory zawieszone na ścianie, ale tutaj aranżację wnętrza mieszkania mogą szpecić zwisające kable. Na szczęście ich ukrycie nie jest trudne – można się w tym celu posłużyć korytkiem, listwą maskującą lub płytami kartonowo-gipsowymi.
Uwaga! Jeżeli ustawimy nasz telewizor w pobliżu źródła ciepła, np. kaloryfera lub kominka, to proces nagrzewania się odbiornika ulegnie znacznemu przyspieszeniu. Należy pamiętać, że dzisiejsze modele telewizorów posiadają sześć, a czasami nawet osiem wentylatorów. Pracując naraz, potrafią one generować całkiem spory szum, który może irytować co wrażliwszych użytkowników, szczególnie podczas nocnych seansów. A skoro już jesteśmy przy nocnym oglądaniu…
Błąd nr 5: Sypialnia zamiast salonu
Wiele osób decyduje się na umieszczenie teleodbiornika w sypialni, bo lubią się odprężyć przed zaśnięciem, a samo oglądanie filmów w pozycji półleżącej jest zwyczajnie bardzo wygodne. Tymczasem pozbycie się telewizora ze strefy nocnej i przeniesienie go do strefy dziennej może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim brak telewizora w sypialni zapewni dłuższy, spokojniejszy sen, da nam czas na swobodną rozmowę z partnerem oraz zmniejszy nasze rachunki za prąd. Poza tym ekran jest naładowany elektrycznie, więc łatwo przyciąga kurz i tym samym sprawia, że powietrze w pomieszczeniu staje się ciężkie. Pozbywając się ze sypialni telewizora, nie tylko zredukujemy zanieczyszczenia, ale damy też dobry przykład naszym dzieciom, które w ten sposób nauczą się, że bez telewizora można się jednak obejść.
Szczerze mówiąc nie przypuszczałem, że wybór czy też umiejscowienie telewizora jest zależne od tylu czynników. Jak dla mnie był to po prostu zakup niezbędny i kupowałem to co mi się podobało. Następnym razem wrócę do tego artykułu i postaram się przynajmniej części wytycznych trzymać.
Aż zmierzyłem odległość swojej kanapy od telewizora i wyszło w sam raz 🙂 Bardzo przydatny artykuł. Ja co prawda nie oglądam telewizji ale dzieci czasem bajki przeglądają więc mam pewność, że jest ok 🙂
Akurat jestem w trakcie doboru telewizora do salonu i wezmę sobie do serca Wasze porady na ten temat ponieważ niejednokrotnie daliście mi inspirację do tego jak urządzić swój dom. Teraz mogę jak prawdziwy specjalista wejść do sklepu i mieć pewność, że dokonam odpowiedniego wyboru.
A ja bym chciała zapytać czy wysokość w przypadku zawieszenia telewizora na ścianie również ma jakieś znaczenie? Bo co odległości niestety u mnie nie ma opcji aby dotrzymać tak jak pisze w tej waszej tabelce po prostu pokój mam za krótki 😉
Ja sobie tak wymyśliłem, że powieszę telewizor w specjalnej wnęce w ścianie, którą oczywiście specjalnie pod ten pomysł robiłem.
A jak to jest z zawieszeniem telewizora nad kominkiem?Czy to ma jakiś istotny wpływ na wentylacje tv w momencie kiedy w kominku jest palone?Chciałem tak zrobić w domku letniskowym ale teraz to zaczynam się poważnie nad tym zastanawiać.
Do Adam: Jeśli masz standardowy kominek to co, chcesz telewizor powiesić na kominie z niego? Co prawda nie znam się na tym ale wydaje mi się, że raczej jedno przeczy drugiemu. Jeśli miałbyś taki kominek gazowy czy też elektryczny to pewnie bez różnicy.
Ja mam telewizor w sypialni i wcale nie jest powiedziane, że co wieczór go włączam tak więc moje dziecko nie dostaje złego jak dla mnie przykładu. Śpię dobrze, bo przez większość dnia mieszkanie wietrzę więc powietrze wcale nie jest takie ciężkie. Sprawa telewizora w sypialni to już raczej indywidualna kwestia i podejście każdego z Nas.
Na wentylację to bym nawet nie wpadł. A co do wielkości telewizora, to często decydujemy się na taki na jaki nas stać. 🙂 Za to z oświetleniem całkowita prawda. Nie stawiać na przeciwko okien.