Przy aranżacji kuchni warto zdecydować się na okap, który skutecznie wyeliminuje z kuchni nieprzyjemne zapachy, dym oraz nadmierną wilgoć. Wybór tego odpowiedniego nie jest taki prosty, gdyż na rynku istnieje wiele modeli, które różnią się między sobą funkcjonalnością, estetyką wzornictwa i ceną.

kompleksowe-wykończenia-wnętrz-Perfect-Space-1024x684 Aranżacja kuchni: Okap

Okapy dzielimy zasadniczo na wyciągi oraz pochłaniacze. Pierwsze filtrują opary i odprowadzają je do kanału wentylacyjnego, jednakże do poprawnego działania wymagają niezasłoniętego otworu wyciągowego oraz odpowiedniego otworu wentylacyjnego. Tego typu wymagań nie posiadają z kolei pochłaniacze, które działają w obiegu zamkniętym: wszystkie opary, zapachy oraz tłuszcz zostają przefiltrowane we wnętrzu urządzenia, a następnie oczyszczone powietrze trafia z powrotem do kuchni. Warto mieć jednak na uwadze to, że pochłaniacze można stosować jedynie w przypadku domów z wentylacją grawitacyjną, a ponadto wymagają one systematycznego czyszczenia oraz wymiany filtrów węglowych.

Praktyczne w aranżacji wnętrz…

Przy wyborze odpowiedniego okapu należy zwrócić szczególną uwagę na jego wydajność i głośność. Parametry te pozostają zresztą w ścisłej korelacji ze sobą: na im wyższym biegu pracuje okap, tym jest głośniejszy. Jakie wartości powinien mieć zatem okap?

kompleksowe-wykończenia-wnętrz-Perfect-Space-1024x684 Aranżacja kuchni: Okap

Jeżeli chodzi o wydajność, to podaje się ją w metrach sześciennych na godzinę (m³/h) – określa ona ilość powietrza, jaką okap jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Generalnie przyjmuje się, że powinna ona wynosić od ok. 200 do 800 m³/h. Z kolei głośność okapu nie powinna przekraczać 50 dB, czyli natężeniu hałasu, jaki towarzyszy rozmowie. Jednak nawet wśród okapów o wydajności powyżej 800 m³/h istnieją modele znacznie cichsze.

Im większa wydajność tym okap jest skuteczniejszy, ale jednocześnie zużywa więcej prądu i głośniej pracuje. Ogromny wpływ na poziom hałasu – poza wydajnością – ma także jego konstrukcja i wyciszenie. Jeśli zatem zależy nam na cichej pracy urządzenia, to warto rozejrzeć się za okapem z taką samą średnicą wlotu jak rury odprowadzającej powietrze do komina, bo różnica średnic generuje większy szum.

kompleksowe-wykończenia-wnętrz-Perfect-Space-1024x684 Aranżacja kuchni: Okap

…i estetyczne

Wydajność to jedno, ale w przypadku okapów kuchennych dużą rolę odgrywa również ich efektowny design. Przy aranżacji kuchni nie jesteśmy skazani wyłącznie na jeden model, gdyż producenci okapów kładą coraz większy nacisk na ich wygląd zewnętrzny i rozbudowaną ofertę. Obecnie na rynku dostępne są m. in. okapy dekoracyjne, stylizowane, chowane w blacie, tworzone z kolorowego szkła i o różnych kształtach: skośnych, wyspowych w formie tuby lub prostopadłościanu. Wybór jest zatem naprawdę spory.

Aranżacja kuchni ma kluczowy wpływ na wybór okapu. W przypadku wysp kuchennych najlepiej sprawdzają się okapy wyspowe, które montowane są do sufitu poprzez doprowadzenie komina do wyciągu wentylacyjnego. Przyciągają one wzrok, gdyż często mają bardzo oryginalne kształty – przypominają lampy lub bryły swobodnie zwisające z sufitu. Przy ich kupnie trzeba jednak zwrócić baczną uwagę na odpowiednie dopasowanie szerokości do wymiarów naszej płyty grzewczej, gdyż okap nie może mieć mniejszej szerokości niż płyta (wyjątek stanowią okapy cylindryczne z pochłanianiem szczelinowym).kompleksowe-wykończenia-wnętrz-Perfect-Space-1024x684 Aranżacja kuchni: Okap

Czasami zdarza się, że okap wiszący nad wyspą kuchenną zakłóca aranżację naszej kuchni i koncepcję jej wystroju. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest okap podszafkowy. Montuje się go pod szafką lub w specjalnie przygotowanej do tego konstrukcji. Zaletą okapów podszafkowych jest to, że nadają one kuchni nowoczesnego charakteru oraz są niemal niewidoczne.

kompleksowe-wykończenia-wnętrz-Perfect-Space-1024x684 Aranżacja kuchni: Okap

Okap nie na opak w aranżacji wnętrz

Aranżacja kuchni bywa trudnym zadaniem, gdyż wymaga nieustannego łączenia funkcjonalności z estetyką. Podobnie sprawa ma się z wyborem właściwego okapu, który musi oferować nie tylko odpowiednią wydajność, ale również stylistykę wykonania na odpowiednio wysokim poziomie. Jest on jednak niezbędny w każdej kuchni, a od jego pracy zależy jakość powietrza w pomieszczeniu oraz komfort naszej pracy.

 

Opublikowano poniedziałek, 14 grudzień 2015 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 18 do wpisu “Aranżacja kuchni: Okap”

 1. avatar Mika napisał(a):
  14 grudzień 2015 o godz. 20:57

  Ja akurat mam okap z systemem otwartym wyciągu, gdzie zanieczyszczone powietrze usuwane jest poza obręb budynku. Jednak trzeba pamiętać o tym aby średnica wylotu w okapie pasowała do wejścia szybu wentylacyjnego. Niestety przez mój brak spostrzegawczości pierwszy jaki kupiliśmy był z za małym wylotem i musiałam szukać przejściówki. Na szczęście znalazłam i jestem bardzo zadowolona z dokonanego wyboru.

 2. avatar Piotr napisał(a):
  14 grudzień 2015 o godz. 21:01

  Niestety nie mając możliwości podłączenia okapu do szybu wentylacyjnego korzystam z typowego pochłaniacza. Denerwujący jest fakt, iż dość często trzeba go wymieniać i pewnie nie daje takiej skuteczności jak okap. Dlatego każdemu kto ma możliwość podłączenia się pod wentylację polecam wydać odrobinę więcej i cieszyć się latami z dokonanego wyboru.

 3. avatar Pola napisał(a):
  15 grudzień 2015 o godz. 11:53

  Nawet nie wiedziałam, że są okapy dekoracyjne lub z kolorowego szkła. Po przeczytaniu tego artykułu takie cudo stało się moim „must have” i zaraz biorę się za poszukiwanie odpowiedniego :) Mam nadzieję, że znajdę model mi odpowiadający. Jesteście moja inspiracją.

 4. avatar Krystyna napisał(a):
  18 grudzień 2015 o godz. 21:12

  Do Pola: Powiem szczerze co do okapów z kolorowego szkła są piękne ale drogie. Poza tym zakupiłam taki z mężem i uważam, że jest to typowo dekoracyjna część bo za wiele to on nie daje. No cóż warto sprawdzić dokładnie przed zakupem parametry takiego „cudeńka”…

 5. avatar Artur napisał(a):
  18 grudzień 2015 o godz. 21:18

  Jako,że mamy wysepkę w kuchni żona sobie wybrała jak dla mnie ogromny okap (oczywiście z systemem otwartym wyciągu)…Najchętniej bym go zdemontował tak zaburzył całą aranżacje kuchni. Dlatego miłe Panie zastanówcie się kilka razy nad wyborem, abyście nie płakały tak jak moja małżonka ;) To, że jakiś się Wam podoba nie oznacza,że będzie pasował do kuchni. Taka moja mała rada.

 6. avatar Franka napisał(a):
  21 grudzień 2015 o godz. 20:51

  Na 4 zdjęciu kuchnia moich marzeń :) I o dziwo nawet ten okap mi się podoba.Czy to jest Wasza aranżacja? Jeśli tak to już wiem kogo wybrać do urządzenia domu.

 7. avatar seo napisał(a):
  21 grudzień 2015 o godz. 21:00

  Wszystkie realizacje prezentowane na blogu są naszym dziełem.

 8. avatar Robercik napisał(a):
  27 grudzień 2015 o godz. 12:18

  A czy są sklepy specjalistyczne zajmujące się tylko i wyłącznie sprzedażą okapów?Bo szczerze mówiąc nie spotkałem się z takim a w typowych dużych marketach jest nijaki wybór,bardzo ograniczony…

 9. avatar Inga napisał(a):
  27 grudzień 2015 o godz. 12:22

  Ja mam własnie taki podszafkowy okap.Jeśli komuś zależy na tym aby faktycznie nic nie zagroziło aranżacji kuchni bo nie planuje jej zmieniać to polecam.Skromny i praktycznie niewidoczny a jednak jest.

 10. avatar Luiza napisał(a):
  27 grudzień 2015 o godz. 16:10

  A ja doszłam do wniosku, że okap czy też pochłaniacz pary to niejednokrotnie zupełnie niepotrzebna rzecz w kuchni. W moim wypadku również jest zbędny gdyż mam okno w kuchni, które wystarczy uchylić podczas gotowania. Efekt ten sam a nie trzeba sobie zajmować miejsca w kuchni tylko, np. można wstawić dodatkową szafkę.

 11. avatar Robert napisał(a):
  29 grudzień 2015 o godz. 14:54

  Do Piotr: niejednokrotnie pochłaniacze są skuteczniejsze niż okapy podłączone do szybów wentylacyjnych.Miałem przyjemność korzystać z jednego jak i drugiego i u mnie sprawdza się zdecydowanie lepiej pochłaniacz.

 12. avatar Kazik napisał(a):
  30 grudzień 2015 o godz. 19:39

  Ja kupiłem okap,który tak huczy jak się go załączy,że szkoda tylko uszu…Tak,ze musze znaleźć coś innego bo widocznie Pan,który mi go sprzedawał był niedoinformowany tak jak i ja na temat poziomu hałasu jaki wytwarza podczas załączenia.

 13. avatar Misszka napisał(a):
  29 styczeń 2016 o godz. 06:37

  Mam okap Amici nad wyspą i dla mnie to element obowiązkowy który jakby wieńczy kuchnię :) Przede wszystkim dobrze wykonany i bardzo solidny. Moc, skuteczność bez zarzutu. Zwracajcie uwagę też na filtry, Amica ma dwa aluminiowe filtry tłuszczu więc wystarczy je łatwo zdjąć i wrzucić do zmywarki zamiast wykosztowywać się na nowe filtry.

 14. avatar Kasia napisał(a):
  27 styczeń 2017 o godz. 15:09

  Zdjęcie numer 4 to po prostu cudo jest! Marzenie taką kuchnię mieć:)

 15. avatar bronka napisał(a):
  13 lipiec 2017 o godz. 12:13

  Apropo praktycyzmy w aranżacji kuchni – jestem ZA. Warto czasem nawet i wydać więcej hajsu niż się planowało, żeby mieszkanie wyglądało jak nakazano. Na sprzęcie nie oszczedzać – praktyczna pani domu to taka, co kupuje AGD i RTV raz na 10 lat!

 16. avatar Okap Solgaz napisał(a):
  18 sierpień 2017 o godz. 11:45

  Piękne aranżacje, uwielbiam takie nowoczesne stylistyki wnętrz. Prostota oraz świetny design sprzętu AGD tworzą niesamowity klimat kuchni. Bardzo podobają mi się okapy, które obecnie nie są już tylko urządzeniami, ale również elementem dekoracyjnym. Świetnie prezentują się okapy Polskiego producenta- Solgaz. Sama mam w kuchni dlatego polecam! :)

 17. avatar Julianna napisał(a):
  10 październik 2017 o godz. 17:21

  Do mnie takie zimne wnętrza nie za bardzo przemawiają. Taka zimna kuchnia, jak z filmów o skłoconych rodzinach troszkę. Zdecydowanie bardziej wolę wnętrza hmm rustykalne, gdzie głównie drewno i ciepło :) Widziałam kilka świetnych aranżacji na stronkach z wyposażeniem wnętrz i sprzętem agd, i jedno dla mnie ejst pewne – za nic w świecie nie chciałabym kuchni, która jets właśnie taka szara, gdzie nie ma elementu, który by sprawił, że byłoby w niej po prostu milej :)

 18. avatar KasiaGH napisał(a):
  21 listopad 2017 o godz. 18:26

  @Julianna przemawiać nie musza, wazne, by sie podobaly tylko tobie:P

Zostaw odpowiedź