Rozważasz zakup mieszkania na Wilanowie? Jeżeli tak, to spodziewaj się sporej konkurencji – Wilanów to jedna z tych dzielnic, które cieszą się największą popularnością wśród poszukujących nieruchomości w Warszawie. Co właściwie sprawia, że Wilanów przyciąga do siebie aż tylu potencjalnych nabywców?

Mieszkanie-na-Wilanowie-to-spory-wydatek Czy mieszkanie na Wilanowie się opłaca?

Wilanów cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób planujących zakup lub wynajem nieruchomości do zamieszkania. Nie zajmuje co prawda czołowych lokat w rankingach popularności warszawskich dzielnic – te od lat są okupowane przez Mokotów, Śródmieście i Ursynów – ale daleko mu też do końca stawki. Jeżeli wierzyć danym portalu Morizon, udział Wilanowa w popycie na nieruchomości wyniósł w zeszłym roku 5,5 procent – dzielnica ta uplasowała się na ósmym miejscu, zaliczając spadek o dwie pozycje względem poprzedniego notowania.

Mieszkanie-na-Wilanowie-to-spory-wydatek Czy mieszkanie na Wilanowie się opłaca?

Czemu mieszkania na Wilanowie są drogie?

Myślisz o zakupie mieszkania na Wilanowie? Lepiej szykuj się na spore wydatki. Wilanów to szósta najdroższa dzielnica, jeżeli chodzi o ceny mieszkań z rynku wtórnego – metr kwadratowy używanego mieszkania jest tu wyceniany średnio na 10 697 zł. To ponad 7 proc. więcej niż jeszcze rok temu. Taka podwyżka nie powinna jednak dziwić – ceny mieszkań w Warszawie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrosły aż o 14 procent! Warszawa nie jest pod tym względem wyjątkiem: wzrost cen mieszkań to trend ogólnokrajowy. W Trójmieście cena metra kwadratowego mieszkania sięga już 9 tys. zł, we Wrocławiu i Krakowie – ok. 7,7 tys., w Poznaniu – ok. 7,3 tys., a w Łodzi wynoszą już prawie 6 tys. zł. Zdaniem analityków wyższe ceny lokali mieszkaniowych to w głównej mierze efekt radykalnych podwyżek cen wykonawstwa w połowie ubiegłego roku.

Mieszkanie-na-Wilanowie-to-spory-wydatek Czy mieszkanie na Wilanowie się opłaca?

W przypadku Warszawy to lokalizacja ma kluczowy wpływ na ostateczną cenę – w dzielnicach położnych bliżej ścisłego centrum za cztery ściany trzeba zapłacić więcej. Dlatego wysokie ceny mieszkań na Wilanowie mogą niektórych dziwić. Dzielnica ta nie sąsiaduje bezpośrednio ze Śródmieściem, a mimo to stawki za metr kwadratowy powierzchni lokalu z rynku wtórnego zbliżone są do tych z Żoliborza czy Woli. Jednocześnie są wyraźnie wyższe niż na Ochocie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest Miasteczko Wilanów, czyli samowystarczalne i mocno prestiżowe osiedle. Powstanie Miasteczka spowodowało, że na Wilanowie lokowane są obecnie inwestycje z nieco wyższego standardu, kierowane do osób o wyższych od przeciętnych możliwościach finansowych. Polityka deweloperów przekłada się również na wyższe stawki lokali z rynku wtórnego.

Mieszkanie-na-Wilanowie-to-spory-wydatek Czy mieszkanie na Wilanowie się opłaca?

Życie jak w Mad… Wilanowie

Dwa lata temu Wilanów zajął pierwsze miejsce w rankingu dzielnic Warszawy pod względem atrakcyjności warunków życia. Zdaniem Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych dzielnica ta wyróżnia się najniższą liczbą osób bezrobotnych w przeliczeniu na 1 tys. ludności oraz najwyższą liczbą osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w przeliczeniu na 100 osób w wieku produkcyjnym wśród dzielnic Warszawy. Ponadto Wilanów może się pochwalić dużą powierzchnią parków w przeliczeniu na 1 mieszkańca – lepiej pod tym względem wypada jedynie Żoliborz.

Mieszkanie-na-Wilanowie-to-spory-wydatek Czy mieszkanie na Wilanowie się opłaca?

Wilanów  to  bez wątpienia jedna  z  najszybciej  rozwijających  się  dzielnic  Warszawy – między rokiem 2012 a 2017 liczba ludności zwiększyła się aż o 37 procent, a do użytku oddano największą liczbę mieszkań w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców (39). I nic raczej nie wskazuje na to, żeby nowe inwestycje deweloperskie szybko przestały tu powstawać – duże niezagospodarowane tereny sprawiają, że Wilanów jest niezwykle łakomym kąskiem dla rodzimych deweloperów.

Open modal
Opublikowano piątek, 05 lipiec 2019 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Zostaw odpowiedź