Rozważasz zakup mieszkania na Wilanowie? Jeżeli tak, to spodziewaj się sporej konkurencji – Wilanów to jedna z tych dzielnic, które cieszą się największą popularnością wśród poszukujących nieruchomości w Warszawie. Co właściwie sprawia, że Wilanów przyciąga do siebie aż tylu potencjalnych nabywców?

Mieszkanie-na-Wilanowie-to-spory-wydatek Czy mieszkanie na Wilanowie się opłaca?

Wilanów cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób planujących zakup lub wynajem nieruchomości do zamieszkania. Nie zajmuje co prawda czołowych lokat w rankingach popularności warszawskich dzielnic – te od lat są okupowane przez Mokotów, Śródmieście i Ursynów – ale daleko mu też do końca stawki. Jeżeli wierzyć danym portalu Morizon, udział Wilanowa w popycie na nieruchomości wyniósł w zeszłym roku 5,5 procent – dzielnica ta uplasowała się na ósmym miejscu, zaliczając spadek o dwie pozycje względem poprzedniego notowania.

Mieszkanie-na-Wilanowie-to-spory-wydatek Czy mieszkanie na Wilanowie się opłaca?

Czemu mieszkania na Wilanowie są drogie?

Myślisz o zakupie mieszkania na Wilanowie? Lepiej szykuj się na spore wydatki. Wilanów to szósta najdroższa dzielnica, jeżeli chodzi o ceny mieszkań z rynku wtórnego – metr kwadratowy używanego mieszkania jest tu wyceniany średnio na 10 697 zł. To ponad 7 proc. więcej niż jeszcze rok temu. Taka podwyżka nie powinna jednak dziwić – ceny mieszkań w Warszawie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrosły aż o 14 procent! Warszawa nie jest pod tym względem wyjątkiem: wzrost cen mieszkań to trend ogólnokrajowy. W Trójmieście cena metra kwadratowego mieszkania sięga już 9 tys. zł, we Wrocławiu i Krakowie – ok. 7,7 tys., w Poznaniu – ok. 7,3 tys., a w Łodzi wynoszą już prawie 6 tys. zł. Zdaniem analityków wyższe ceny lokali mieszkaniowych to w głównej mierze efekt radykalnych podwyżek cen wykonawstwa w połowie ubiegłego roku.

Mieszkanie-na-Wilanowie-to-spory-wydatek Czy mieszkanie na Wilanowie się opłaca?

W przypadku Warszawy to lokalizacja ma kluczowy wpływ na ostateczną cenę – w dzielnicach położnych bliżej ścisłego centrum za cztery ściany trzeba zapłacić więcej. Dlatego wysokie ceny mieszkań na Wilanowie mogą niektórych dziwić. Dzielnica ta nie sąsiaduje bezpośrednio ze Śródmieściem, a mimo to stawki za metr kwadratowy powierzchni lokalu z rynku wtórnego zbliżone są do tych z Żoliborza czy Woli. Jednocześnie są wyraźnie wyższe niż na Ochocie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest Miasteczko Wilanów, czyli samowystarczalne i mocno prestiżowe osiedle. Powstanie Miasteczka spowodowało, że na Wilanowie lokowane są obecnie inwestycje z nieco wyższego standardu, kierowane do osób o wyższych od przeciętnych możliwościach finansowych. Polityka deweloperów przekłada się również na wyższe stawki lokali z rynku wtórnego.

Mieszkanie-na-Wilanowie-to-spory-wydatek Czy mieszkanie na Wilanowie się opłaca?

Życie jak w Mad… Wilanowie

Dwa lata temu Wilanów zajął pierwsze miejsce w rankingu dzielnic Warszawy pod względem atrakcyjności warunków życia. Zdaniem Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych dzielnica ta wyróżnia się najniższą liczbą osób bezrobotnych w przeliczeniu na 1 tys. ludności oraz najwyższą liczbą osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w przeliczeniu na 100 osób w wieku produkcyjnym wśród dzielnic Warszawy. Ponadto Wilanów może się pochwalić dużą powierzchnią parków w przeliczeniu na 1 mieszkańca – lepiej pod tym względem wypada jedynie Żoliborz.

Mieszkanie-na-Wilanowie-to-spory-wydatek Czy mieszkanie na Wilanowie się opłaca?

Wilanów  to  bez wątpienia jedna  z  najszybciej  rozwijających  się  dzielnic  Warszawy – między rokiem 2012 a 2017 liczba ludności zwiększyła się aż o 37 procent, a do użytku oddano największą liczbę mieszkań w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców (39). I nic raczej nie wskazuje na to, żeby nowe inwestycje deweloperskie szybko przestały tu powstawać – duże niezagospodarowane tereny sprawiają, że Wilanów jest niezwykle łakomym kąskiem dla rodzimych deweloperów.

Open modal
Opublikowano piątek, 05 lipiec 2019 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 11 do wpisu “Czy mieszkanie na Wilanowie się opłaca?”

 1. avatar Pit napisał(a):
  5 lipiec 2019 o godz. 19:33

  Kiedyś po Wilanowie hasały zające i bażanty, a po horyzont ciągnęły się pola kapusty. A jak jest dziś? Zdania są podzielone. Według mieszkańców Miasteczka Wilanów mucha nie siada, no bo to już nie wieś a mała metropolia…

 2. avatar Lidia napisał(a):
  5 lipiec 2019 o godz. 20:30

  Każdy warszawski słoik rozważał kiedyś wynajmę lub zakup mieszkania na Wilanowie. Chciał poczuć ten prestiż, ale nie każdemu się udaje. Niestety kwestia finansowa jest tu kluczowa.

 3. avatar Michau napisał(a):
  6 lipiec 2019 o godz. 09:21

  Na Wilanowie mieszka aspirująca klasa średnia i kłaniam im się nisko, za tą determinację i upór jaki wkładają w spłacanie tego kredytu bądź kilku kredytów. Warszawie potrzebni są tacy ludzie.

 4. avatar Wanda napisał(a):
  6 lipiec 2019 o godz. 12:49

  Chciałabym mieszkać na Wilanowie, jest zadbane, czyste i bezpieczne

 5. avatar Daria napisał(a):
  7 lipiec 2019 o godz. 11:01

  To oczywiste że na atrakcyjność Wilanowa wpływa piękna okolica, bliskość terenów rekreacyjnych oraz dostęp do miejskiej infrastruktury, a przede wszystkim atrakcyjne budownictwo. Wszystko zaplanowane od początku, nowe, więc co ma się nie podobać…

 6. avatar Daria napisał(a):
  7 lipiec 2019 o godz. 14:27

  Wilanów nie jest typowym blokowiskiem. Wilanów to bowiem przemyślany zespół kwartałów, które poprzecinane są osiami widokowymi. Na jego terenie znaleźć można ciekawe rozwiązania architektoniczne, w których opracowaniu brali udział profesjonalni urbaniści. To daje mu spora przewagę w odniesieniu do pozostałych dzielnic Warszawy.

 7. avatar Paulina napisał(a):
  9 lipiec 2019 o godz. 08:28

  Mieszkam na Wilanowie, który cenię za łatwą dostępność do punktów usługowych. Czuję się tu jak w małym miasteczku, mam swoje ulubione trasy rowerowe, zaprzyjaźnione Panie w sklepach, z sąsiadami mówimy sobie dziwne dobry, jesteśmy sobie życzliwi. Nie wiem co by musiało się stać abym opuściła to miejsce.

 8. avatar Fibi napisał(a):
  9 lipiec 2019 o godz. 13:06

  Warto zauważyć że rangę Wilanowa podnoszą jej mieszkańcy, którzy dbają o przestrzeń publiczną, angażują się w inicjatywy społeczne takie jak sadzenie drzew, dbanie o zieleń. Miejsce tworzą ludzie, a nie budynki.

 9. avatar Joe napisał(a):
  10 lipiec 2019 o godz. 14:12

  Zgadzam się z tym co napisała Fibi, że miejsca tworzą ludzie. Też mam swoją zgraną paczkę przyjaciół, bez których miejsce w którym mieszkam nie byłoby takie wyjątkowe.

 10. avatar Karol napisał(a):
  14 lipiec 2019 o godz. 20:33

  Wszyscy zapominacie o jednym, ważnym fakcie, mieszkanie na Wilanowie to miejsce jedynie dla zmotoryzowanych. Funkcjonujące linie autobusowe nie są wystarczające.

 11. avatar Hubertus napisał(a):
  15 lipiec 2019 o godz. 10:21

  No i wadą są oczywiście wysokie ceny za m2. Za prestiż trzeba zapłacić. Niestety

Zostaw odpowiedź