Łazienka powoli przestaje być postrzegana jako zimne, surowe wnętrze, a przy jej aranżacji coraz większą rolę odgrywają naturalne, szlachetne materiały – przede wszystkim drewno oraz kamień. Drewno można stosować zarówno na podłodze, jak i okładzinach ściennych, co pozwala stworzyć niepowtarzalny klimat.

zolwia20-001-1024x683 Drewno w urządzaniu wnętrza łazienki


Jakie materiały wybrać do wnętrza łazienki?

Przy urządzaniu wnętrza łazienki kluczowy jest odpowiedni dobór produktów. Wynika to ze specyfiki samego pomieszczenia, w którym nieustannie panuje wysoka wilgotność powietrza, dochodzi do dużych wahań temperatury oraz częstego stosowania detergentów. Pomimo tego w awangardowych aranżacjach – zarówno na podłodze, jak i na ścianach – popularnością cieszą się naturalne materiały.

W łazience zastosowanie znajdują deski lite. Nie zaleca się jednak stosowania desek warstwowych, gdyż nie sprawdzą się one w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza. Zbliżony efekt można osiągnąć dziś dzięki płytkom ceramicznym o chropowatej fakturze imitującym drewno. Ich nowoczesne modele do złudzenia przypominają naturalne materiały.

zolwia20-001-1024x683 Drewno w urządzaniu wnętrza łazienki

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Drewno należy do materiałów higroskopijnych. Oznacza to, że szybko wchłania parę wodną, która unosi się w powietrzu. Przy wyborze materiałów do łazienki należy pamiętać o sprawdzeniu ich kluczowych parametrów – należą do nich:

 • współczynnik skurczu drewna – jest on miarodajny przy ocenie pęcznienia materiałów na skutek zmian stopnia wilgotności powietrza. Wysoki współczynnik skurczu drewna może oznaczać zagrożenie występowania odkształceń desek. Analiza nie powinna ograniczać się do sprawdzenia tzw. skurczu całkowitego wyrażanego w procentach. Aby uzyskać rzetelne dane, musimy zestawić go z danymi dotyczącymi konkretnego gatunku materiału, wymiarami produktu i rodzajem przekroju, a także stopniem wilgotności stosowanych materiałów. Do gatunków o najniższym współczynniku skurczu należą egzotyczne merbau i teak. Spośród polskich najlepiej sprawdzą się grab, buk, dąb oraz modrzew.

 

 • stabilność materiałów – wartość ta opisuje pracę drewna w zmiennych warunkach i powiązana jest ze współczynnikiem skurczu drewna – gatunki o wysokim współczynniku skurczu cechuje mniejsza stabilność. Do najbardziej stabilnych gatunków zaliczane są sapelle, palisander, orzech, iroko i teak.

 

 • stopień twardości materiału – kluczowy aspekt w przypadku podłogi, która narażona jest na szczególnie wysoki stopień nacisku, dużą częstotliwość użytkowania i uszkodzenia mechaniczne. Do najtwardszych gatunków należą merbau i teak. To właśnie egzotyczne gatunki są oceniane najlepiej w kontekście analizy wszystkich opisanych właściwości drewna.

 

zolwia20-001-1024x683 Drewno w urządzaniu wnętrza łazienki

 

Konserwacja i zabezpieczenie

Samo użycie drewna przy urządzaniu wnętrz to jedno, ale należy jeszcze pamiętać o jego odpowiedniej impregnacji – olejowaniu lub lakierowaniu. Dobór metody należy do czynników warunkujących trwałość drewnianych elementów, co jest szczególnie istotne w łazience. Środek powinien być dostosowany do gatunku drewna. W przypadku gatunków egzotycznych doskonale sprawdzi się olejowanie. Olej wnika w strukturę drewna, nie tworząc odrębnej powłoki. Umożliwia wypełnienie ewentualnych ubytków bez konieczności zabezpieczenia całej powierzchni. Lakier stanowi natomiast gwarancję właściwej konserwacji w obszarze dokładnie nim pokrytym. Zapewnia jednocześnie łatwość w usuwaniu zabrudzeń. W szerokiej ofercie dostępnej na rynku znajdziemy produkty o powierzchni matowej, mieszanej lub o wysokim połysku.

zolwia20-001-1024x683 Drewno w urządzaniu wnętrza łazienki

Nie bez znaczenia pozostaje także metoda mocowania drewna. Instalacja powinna być poprzedzona zagruntowaniem przeciwwilgociowym. Z uwagi na stałą pracę naturalnych materiałów, w łazience zaleca się stosowanie klejów elastycznych, m.in. produktów poliuretanowych.

 

Opublikowano piątek, 08 kwiecień 2016 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 10 do wpisu “Drewno w urządzaniu wnętrza łazienki”

 1. avatar Roma napisał(a):
  9 kwiecień 2016 o godz. 10:58

  Rozumiem drewniane szafki w łazience jednak jakoś nie przekonuje mnie wykorzystanie drewna jako elemenut ściany.Nawet te płytki imitujące drewno nie są ładne.Zresztą wydaje mi się,ze prędzej czy później wilgoć i tak zniszczy deski a łazienki raczej nikt nie remontuje co rok czy też dwa

 2. avatar Ewa napisał(a):
  10 kwiecień 2016 o godz. 16:14

  Mnie strasznie podobały się podłogi drewniane i planuję takie położyć.Już wiem,ze na pewno muszą to być lite deski.Tylko teraz mam problem z wyborem.Czy mają to być drewno bardziej egzotyczne typu merbau, doussie czy może typowo polskie dąb lub modrzew?

 3. avatar Natan napisał(a):
  11 kwiecień 2016 o godz. 14:18

  Do Ewa: Zdecydowanie polski dąb. Jest naprawdę wytrzymały i ładnie się prezentuje. Jeśli dobrze będzie ta podłoga położona oraz zaimpregnowana będzie Ci służyć przez lata.

 4. avatar Aluszka napisał(a):
  15 kwiecień 2016 o godz. 05:43

  Zastanawiam się gdzie można dostać takie płytki ceramiczne imitujące drewno. Jeszcze się z takimi nie spotkałam, a świeże drewno w łazience mało mnie przekonuje nawet odpowiednio dobrane. Wydaje mi się tak czy siak nie posłuży ono za długo, gdyż wilgoć potrafi zrobić swoje nawet na najlepiej zaimpregnowanym drewnie.

 5. avatar Paulek napisał(a):
  18 kwiecień 2016 o godz. 06:29

  Piszecie, że drewno egzotyczne lepiej zaimpregnować olejem. Czy w takim razie ja mam źle zaimpregnowane skoro zostało polakierowane? Nie znam się na tym a tak mi poleciła firma tym się zajmująca. Czy taki sposób zaimpregnowania drewna egzotycznego może wpłynąć na jego trwałość?

 6. avatar Maciej Balcerek napisał(a):
  18 kwiecień 2016 o godz. 12:39

  Olejowanie jest zalecane przy impregnacji drewna egzotycznego. Możliwe, że firma która się tym zajmowała korzystała już ze sprawdzonego środka do impregnacji i zastosowała odpowiedni środek.

 7. avatar Franka napisał(a):
  21 kwiecień 2016 o godz. 18:37

  Jak dla mnie wykorzystanie drewna w łazience nadaje jej charakter przytulny oraz bardzo nowoczesny. Ja w swojej postawiłam na deski podłogowe z drewna lapacho. Dodatkowym plusem jest fakt, że drewniana podłoga korzystnie ociepla wnętrze, czyni je bardziej naturalnym, przytulnym.

 8. avatar Dawid napisał(a):
  28 kwiecień 2016 o godz. 17:42

  U nas jednak drewno w łazience się nie sprawdza, chyba że łazienka jest używana raz na dwa tygodnie i ma nie służyć a pięknie wyglądać. Bo co jak co, ale drewno w łazience wygląda pięknie. Tylko chyba ma zastosowanie w bardziej ciepłych krajach (gdzie okna przez cały rok są otwarte) nie w Pl gdzie jak zima sroga przychodzi to zamyka się okna na 4 spusty!:) u nas w domu poza właśnie kuchnią i łazienką postawiliśmy na drewno. Deski podłogowe, gdzie nie gdzie drewno na ścianach.

 9. avatar Tomek napisał(a):
  13 maj 2016 o godz. 17:02

  A czy można przykleić drewno bezpośrednio do już leżących płytek? Dałbym to u siebie na ściany w łazience.

 10. avatar Maria napisał(a):
  25 marzec 2017 o godz. 08:48

  Bardzo bym chciała mieć drewno w łazience, ale nadal nie mogę się przekonać, chyba że miałabym wybrać drewno egzotyczne, ale tu znowu są ogromne koszty. Póki co są płytki.

Zostaw odpowiedź