Dzięki odpowiedniej aranżacji wnętrz zdecydowanie łatwiej utrzymać dom w idealnym porządku. To dobra informacja, bo przecież raczej nikt z nas nie lubi bałaganu. Istnieje wiele różnych sposobów na uporządkowanie przestrzeni. Jakie rozwiązania zatem zastosować, żeby utrzymanie ładu we wnętrzu było prostsze?

perfectspace.pl-perfekcyjna-pani-domu-aranżacja-wnetrz-a-utrzymywanie-porzadku-5 Perfekcyjna pani domu: Porządek wnętrzRobienie porządków bywa niezwykle czasochłonne. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez GUS (Badania budżetu czasu ludności w 2014 r.), każdego dnia na sprzątanie poświęcamy średnio aż 70 minut. Jednak praktyczne zaaranżowanie przestrzeni oraz funkcjonalne umeblowanie może znacząco skrócić ten czas. Od czego zacząć? Poniżej przedstawiamy kilka aranżacyjnych rozwiązań, które sprawią, że w Twoim mieszkaniu na co dzień zagości czystość.

Backspash zamiast płytek

Ściana nad blatem kuchennym nieustannie narażona jest na działanie wilgoci, pary oraz osadzającego się tłuszczu, więc utrzymanie jej w czystości nie jest łatwe. Szczególnie, że najczęściej zabezpiecza się ją płytkami ceramicznymi, a czyszczenie fug bywa niezwykle kłopotliwe. Lepiej sprawdzają się panele szklane, czyli tzw. backsplash. Hartowane szkło zdecydowanie łatwiej wyczyścić, bo ma idealnie gładką powierzchnię – w razie konieczności wystarczy przetrzeć ją szmatką z płynem do mycia szyb.

perfectspace.pl-perfekcyjna-pani-domu-aranżacja-wnetrz-a-utrzymywanie-porzadku-5 Perfekcyjna pani domu: Porządek wnętrzMatowe elementy w aranżacji wnętrza kuchni

Skoro już mowa o aranżacji wnętrza kuchni, to warto pochylić się nad wyborem frontów, które mogą występować w wersji matowej lub błyszczącej. Każda ma swoją estetykę i grono sympatyków, ale większość osób przychyla się do zdania, że meble kuchenne bez połysku łatwiej utrzymać w czystości. Na matowych powierzchniach nie widać bowiem odcisków palców, niemniej modele o lśniących frontach – dzięki gładkiej powierzchni – są łatwiejsze do mycia. Poza tym wystarczy wyposażyć fronty kuchenne w wygodne uchwyty, żeby uniknąć na nich śladów rąk.

perfectspace.pl-perfekcyjna-pani-domu-aranżacja-wnetrz-a-utrzymywanie-porzadku-5 Perfekcyjna pani domu: Porządek wnętrzZrezygnowanie z mebli na nóżkach

Nie ma wątpliwości, że meble na nóżkach prezentują się niezwykle stylowo. Ich cienkie i wysokie nóżki nadają bowiem ciężkim, masywnym bryłom wizualnej lekkości. A to w przypadku aranżacji wnętrz niezwykle istotne, bo dzięki temu obszerne meble w mniejszym stopniu przytłaczają przestrzeń. Niemniej przestrzeń pod nimi znajduje się ciągle na widoku, więc wymaga ciągłego sprzątania. Problem w tym, że jej czyszczenie nie jest wcale takie proste, gdyż podłogę pod meblem trudno zamieść i dokładnie umyć. Ponadto pod meblami na nóżkach lubią też przesiadywać zwierzęta, które potem przenoszą brud w inne miejsca.

perfectspace.pl-perfekcyjna-pani-domu-aranżacja-wnetrz-a-utrzymywanie-porzadku-5 Perfekcyjna pani domu: Porządek wnętrzSzafa systemowa

Ubrania leżące niedbale na fotelu lub krześle nie prezentują się elegancko. Właśnie dlatego tak ogromną rolę odgrywa w mieszkaniu duża, funkcjonalna szafa. Tradycyjne modele wolnostojące powoli wypadają jednak z łask, a ich miejsce zajmują szafy na całą ścianę. Oczywiście zwykłą szafę można w dowolnym momencie przestawić w dowolne miejsce, więc jest zdecydowanie bardziej uniwersalna, ale zabudowa bywa za to pojemniejsza. Nie mówiąc już o tym, że zabudowa sięga najczęściej do samego sufitu, więc nie musimy stale walczyć z kurzem, który zbiera się na meblu.

perfectspace.pl-perfekcyjna-pani-domu-aranżacja-wnetrz-a-utrzymywanie-porzadku-5 Perfekcyjna pani domu: Porządek wnętrzMinimalizm w aranżacji wnętrz

Im mniej rzeczy w mieszkaniu, tym łatwiej zachować w nim czystość. Dlatego przy aranżacji wnętrza warto zrezygnować ze zbędnych bibelotów i ograniczyć się wyłącznie do niezbędnych elementów wyposażenia. Przy okazji dobrze jest odpuścić sobie zakup mebli, które posiadają żłobione fronty, gdyż zakamarki sprzyjają osadzaniu się kurzu.

 

Open modal
Opublikowano piątek, 24 luty 2017 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 6 do wpisu “Perfekcyjna pani domu: Porządek wnętrz”

 1. avatar Lusia napisał(a):
  27 luty 2017 o godz. 15:37

  O tak, jestem zwolenniczką pozbycia się wszelkich bibelotów, które najczęściej tylko szpecą. Czasami będąc u znajomych mam ochotę pochować połowę rzeczy do szaf :)

 2. avatar Renia napisał(a):
  27 luty 2017 o godz. 18:11

  Racja, że jeśli zależy nam na porządku, to warto rozważnie wybierać materiały do wnętrz, bo w pewnych przypadkach nawet mimo ostrożności i częstego sprzątania jest wrażanie bałaganu i brudu.

 3. avatar Danka napisał(a):
  28 luty 2017 o godz. 13:56

  Oj tam od razu rezygnować z mebli na nóżkach, u mnie jest to parę minut więcej podczas cotygodniowego sprzątania, żeby trafić również w takie zakamarki, gdzie niby nikt nie zagląda, ale lepiej, żeby było czysto.

 4. avatar Kamila N napisał(a):
  28 luty 2017 o godz. 15:46

  Na początku to 70 minut wydało mi się przesadzone, ale jak tak pomyślę, to właściwie może się zgadzać. Ech, ile czasu tracimy na takie czynności.

 5. avatar Ania L napisał(a):
  1 marzec 2017 o godz. 11:49

  Czekam na rozwiązania, które podpowiedzą jak utrzymać porządek w domu przy trójce dzieci. To już zupełnie inna bajka :D Nawet największa szafa nie pomoże.

 6. avatar Edzia napisał(a):
  16 marzec 2017 o godz. 18:11

  ja aby utrzymać porządek dbam o to by nie zagracać mieszkania niepotrzebnymi rzeczami. staram się jak najmniej gromadzić sprzętów. stawiam na minimalizm w aranżacji. przykład? zamiast kilku urządzeń agd w kuchni mam jeden do wszystkiego robot kuchenny. ale to nie jest zwykły robot bo też podsmaży czy ugotuje na parze. dzięki temu zaoszczędziłam wiele miejsca na blacie

Zostaw odpowiedź