Białe ściany, białe fronty, nierzadko białe płytki i sprzęt AGD. Obecnie w modzie są kuchnie całe w bieli – wynika to w dużej mierze ze wzrostu zainteresowania nowoczesnością i klimatami Skandynawii. Urządzanie wnętrz na biało ma jednak pewne wady. Przede wszystkim takie białe kuchnie mogą sprawiać wrażenie zbyt sterylnych i zimnych. Co zrobić, żeby zyskały nieco na przytulności?

Biala-kuchnia-z-drewnianym-blatem-i-czarnymi-plytlkami-co-dodaje-jej-nastrojowy-klimat Urządzanie wnętrz: jak ożywić białą kuchnię?

Biel w aranżacji wnętrz cieszy się od wielu sezonów niesłabnącą popularnością i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Za stosowaniem bieli w mieszkaniach przemawia wiele argumentów: kolor ten jest uniwersalny, nadaje wnętrzom lekkości i przede wszystkim optycznie je powiększa, urastając tym samym do rangi głównego sojusznika przy urządzaniu niewielkich pomieszczeń. Co tu dużo mówić: biała kuchnia prezentuje się świeżo, przestronnie, elegancko i nowocześnie. Niestety samo skąpanie całego pomieszczenia w tym kolorze to za mało – zbyt białe kuchnie sprawiają wrażenie chłodnych, sterylnych, nieprzytulnych i zwyczajnie nudnych. Dlatego warto wprowadzić do ich wnętrza nieco ożywiających akcentów w postaci różnorodnych dodatków, wzorów i faktur.

Biala-kuchnia-z-drewnianym-blatem-i-czarnymi-plytlkami-co-dodaje-jej-nastrojowy-klimat Urządzanie wnętrz: jak ożywić białą kuchnię?

Blaty kuchenne z drewna

Biel ma tę przewagę nad innymi barwami, że pasuje niemal do wszystkiego – kolor ten doskonale komponuje się m.in. z drewnem i kamieniem. Warto to wykorzystać przy urządzaniu wnętrza! Drewniane elementy skutecznie przełamią hegemonię bieli w kuchni i wniosą do niej nieco ożywienia. Z drewna można na przykład wykonać blat – w końcu to jeden z najważniejszych elementów kuchennego wyposażania. Drewniane blaty przykuwają uwagę, a poza tym są utożsamiane z prestiżem i elegancją. Z oczywistych względów powinny być one jednak wykonane z gatunków odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wysokich temperatur i wody – na blacie kroimy, tłuczemy, wysypujemy jedzenie i wylewamy płyny. Najlepiej sprawdzą się zatem egzotyczne gatunki drewna, takie jak merbau, palisander czy iroko, które słyną ze swojej dużej twardości oraz odporności na ścieranie i wilgoć. Gatunki te pochodzą pochodzą z innej strefy klimatycznej, dzięki czemu zdecydowanie lepiej znoszą wysokie temperatury niż nasze rodzime drzewa.

Biala-kuchnia-z-drewnianym-blatem-i-czarnymi-plytlkami-co-dodaje-jej-nastrojowy-klimat Urządzanie wnętrz: jak ożywić białą kuchnię?

Kolorowy backsplash

Sprawdzonym sposobem na przełamanie zimnej, surowej konwencji białej kuchni są szklane panele ścienne. Nie tylko skutecznie zabezpieczają one powierzchnię między szafkami i blatami przed zabrudzeniami powstałymi w wyniku przygotowywania posiłków, ale także pełnią istotną rolę dekoracyjną – szklana tafla w naszym ulubionym kolorze wprowadzi do kuchennego wnętrza nieco świeżości i doda białej aranżacji charakteru. Co ciekawe, pomimo barwnego nadruku, szkło i tak powiększy wnętrze optycznie, co jest zasługą połysku. Uwaga: producenci szklanych paneli ściennych udostępniają obecnie możliwość samodzielnego wyboru grafiki, która pojawi się na szkle. Kuchnię możemy zatem przyozdobić wszystkim, na co mamy ochotę – geometrycznymi wzorami, radosnymi tulipanami, reprodukcjami znanych obrazów albo słodkimi owocowymi motywami. Jedyne ograniczenie stanowi rozdzielczość zdjęcia do nadruku – najczęściej wymaga się fotografii o rozdzielczości przynajmniej 300 dpi.

Biala-kuchnia-z-drewnianym-blatem-i-czarnymi-plytlkami-co-dodaje-jej-nastrojowy-klimat Urządzanie wnętrz: jak ożywić białą kuchnię?

Można spotkać się z opinią, że białe kuchnie są nijakie, proste i nieciekawe, ale z drugiej strony bardzo łatwo dają się one ożywić dzięki prostym trikom – często wystarczy tylko jeden wyrazisty, kolorowy akcent. Dlatego nie bójmy się ryzykować!

Open modal
Opublikowano piątek, 19 październik 2018 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 9 do wpisu “Urządzanie wnętrz: jak ożywić białą kuchnię?”

 1. avatar Space napisał(a):
  19 październik 2018 o godz. 17:48

  Teraz to tylko biel. Przy tych mikroskopijnych mieszkaniach, z ograniczonym dostępem do światła dziennego (blok budowany przy bloku) biel to jedyny ratunek na optyczne powiększenie przestrzeni. Inaczej się nie da.

 2. avatar Andrzej napisał(a):
  19 październik 2018 o godz. 23:19

  Dobrze, że chociaż te backslashe się przyjęły I można sobie poszaleć w białej kuchni. Tak jak na zdjęciu nr 3. Bardzo mi się to podoba.

 3. avatar Kartagina napisał(a):
  19 październik 2018 o godz. 23:35

  Gdyby nie ten błękit na ostatniej kuchni byłaby by to jedna z wielu białych kuchni. A co to za pomysł z drewnianymi belkami na suficie? Niczym na poddaszu

 4. avatar Warburka napisał(a):
  20 październik 2018 o godz. 12:17

  Tak jak kiedyś 20 lat temu dominowały meble ze sklejki z okleiną imitującą drewno, tak teraz biała kuchnia jest w co drugim polskim domu. Podejrzewam że za kolejne 20 lat kuchnia w mieszkaniu będzie rzadkością, wszyscy będą jadąc na mieście albo korzystać z diety pudełkowej.

 5. avatar Sylwia napisał(a):
  20 październik 2018 o godz. 13:41

  Ta pierwsza kuchnia jest hipnotyzująca, nie mogę przestać na nią patrzeć. Te płytki nad blatem, uchwyty do szafek, lampy wszystko jest przemyślane i doskonałe. Zdj ląduje na pintereście!

 6. avatar Padington napisał(a):
  20 październik 2018 o godz. 17:34

  Białą kuchnię mam i już mi się nudzi. Myślę o przemalowaniu frontów na szaro – wiem że mało oryginalnie, ale zawsze jakaś zmiana.

 7. avatar Zofia napisał(a):
  20 październik 2018 o godz. 21:52

  Nie wierzę :D byłam w kuchni z 3 zdjęcia. Znajomy zabrał mnie do swoich znajomych. Trochę to skomplikowane ale uwierzcie na żywo wygląda jeszcze lepiej. Teraz wiem kto ją zrobił :D

 8. avatar Dorota napisał(a):
  21 październik 2018 o godz. 05:47

  Ostatnio oglądałam "Domowe rewolucje" gdzie biała kuchnia z drewnianym blatem została ożywiona czymś w rodzaju naklejki z miedzianymi heksagonami. Wyglądało rewelacyjne, też tak sobie zrobię.

 9. avatar Back to black napisał(a):
  19 listopad 2018 o godz. 17:19

  Mimo że pierwsza kuchnia to połączenie bieli z czernią, to wydaje mi się ona bardzo przytulną i rodzinna. Z chęcią bym w niej pogotowała.

Zostaw odpowiedź