Każda kuchnia musi mieć lodówkę. To jeden z tych elementów wyposażenia, bez którego ciężko wyobrazić sobie codzienne życie. Wybór lodówki powinien być jednak odpowiednio przemyślany, gdyż najczęściej kupujemy ją raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Trzeba mieć zatem pewność, że jest ona nie tylko funkcjonalna, ale również pasuje do urządzanego wnętrza.
Jeżeli poszukujesz rozwiązań do swojej kuchni, to być może zainteresują Cię nasze poprzednie wpisy:
Zakup lodówki do kuchni wydaje się prostym zadaniem, ale w rzeczywistości bywa nader problematyczny, bo poszczególne modele mają swoje wady i zalety. Niskie lodówki na przykład z powodzeniem mieszczą się pod blatem kuchennym, ale ich pojemność jest raczej niewielka. Z kolei dwukomorowa lodówka może pomieścić dużo więcej produktów, ale osiąga przy tym wysokość prawie dwóch metrów. Na tym jednak nie koniec różnic, bo przy zakupie lodówki należy zwrócić uwagę na takie parametry jak:
- klasa energetyczna i zużycie energii,
- poziom generowanego hałasu,
- umiejscowienie zamrażalnika,
- sposób otwierania drzwi.
Przy urządzaniu wnętrza kuchni szczególnie dużą rolę odgrywa ten ostatni aspekt. Kierunek otwierania drzwi ma bowiem bezpośredni wpływ na rozmieszczenie mebli, a także swobodny dostęp do półek. Drzwi najczęściej otwierają się w prawą stronę, ale część producentów udostępnia możliwość zmiany tego kierunku – jest to szczególnie wygodne, jeżeli ktoś planuje przeprowadzkę lub małe przemeblowanie.
Zabudować czy nie zabudować, oto jest pytanie
Jednym z najczęstszych dylematów, który pojawia się przy wyborze lodówki, jest wybór pomiędzy modelem wolnostojącym a tym do zabudowy. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, a ostateczna decyzja zależy wyłącznie od naszych preferencji i funduszów. Lodówka wolnostojąca jest tańsza, dużo praktyczniejsza i bardziej mobilna, ale może nie współgrać z aranżacją naszej kuchni. Z kolei wielką zaletą lodówek do zabudowy jest możliwość ich łatwego dopasowania do wyglądu pomieszczenia, co odbywa się jednak kosztem mniejszego bezpieczeństwa – w razie awarii płomień szybko rozprzestrzeni się po pobliskich szafkach.
Pamiętajmy, że miejsce stania lodówki ma ogromne znaczenie! Jeżeli postawimy ją w pobliżu źródła ciepła, to może nie tylko ulec awarii, ale także przyczynić się do większych rachunków za prąd, bo będzie intensywniej pracować. Dlatego lodówka powinna być oddzielona od piekarnika lub kaloryfera co najmniej jedną szafką. Należy także wystrzegać się stawiania obok niej kuchenki mikrofalowej. Ponadto tylna część urządzenia powinna być odsunięta od ściany na odległość przynajmniej 10cm, co umożliwi lodówce prawidłową cyrkulację powietrza i odprowadzanie ciepła.
Kolor we wnętrzu kuchni?
Dzisiejsze lodówki dostępne są w wielu różnych kolorach. To dobra informacja dla miłośników urządzania wnętrz, bo kolorowa lodówka jest dekoracją samą w sobie, a poza tym wprowadza do kuchni humor i pozytywną energię. Z drugiej strony stanowi ona niezwykle mocny akcent dekoracyjny, więc musi współgrać z resztą pomieszczenia. Tego typu lodówki z reguły najkorzystniej prezentują się w prostych, jasnych kuchniach, gdzie mogą lepiej wybrzmieć, bo nie gryzą się z kolorem ścian.
Kolorowa lodówka to bez wątpienia ciekawy sposób na urozmaicenie przestrzeni, ale jaki kolor wybrać? Model w cukierkowym kolorze przełamie surowy charakter wnętrza i sprawi, że nasza kuchnia wyda się dużo przytulniejsza. Jasna barwa różu dobrze wpisze się w romantyczną aranżację, zaś żółć lub czerwień dodadzą jej wyrazistości. Z kolei soczysta zieleń wygląda apetycznie i ma tę zaletę, że wielu osobom kojarzy się z gotowaniem, bo to w końcu kolor warzyw i ziół. Barwa ta wyróżnia się na tle stonowanej szarości, głębokiej czerni i bieli.
Przy urządzaniu wnętrza kuchni warto postawić na kolorowe akcenty, bo sprawiają one, że pomieszczenie wydaje się optymistyczne, radosne i lekkie. Lodówka o soczystej barwie skutecznie ożywia wystrój i nadaje mu wyrazistości, ale musi pozostawać w kolorystycznej harmonii z resztą kuchni – dlatego mile widziane są dodatki kuchenne w tej samej tonacji. Jeżeli jednak kolorowa lodówka z jakiegoś powodu nas nie przekonuje, to podobny efekt można uzyskać za pomocą szklanych paneli kuchennych, czyli tzw. backsplasha.
Mnie bardzo przypadła do gustu mała czerwona lodówka pasująca swoim kolorem do mebli jakie mam w kuchni. Co prawda nie posiada dużego zamrażalnika jednak jest on dla mnie i tak zbędny.
Zawsze stawiałam na lodówki wolnostojące jednak teraz gdybym remontowała kuchnię zdecydowanie wybrałabym zabudowaną lodówkę gdyż kolorowe lodówki znacznie odbiegają swoją ceną, a niejednokrotnie nie spełaniają moich wymagań co do pojemności zamrażalnika.
Strasznie podobają mi się takie podwójne lodówki jednak mam za małą kuchnię na to i dla mnie głównym wyborem była lodówka z jak najbardziej pojemnym zamrażalnikiem. Jako, że kuchnię musiałam robić na wymiar zdecydowałam się na lodówkę w zabudowie – jak dla mnie o wiele estetyczniej to wygląda.
Mnie nigdy nie przekonywały kolorowe lodówki.Co prawda są naprawdę w pięknych kolorach jednak postanowiłam zakupić czarną-moim zdaniem pasuje ona do każdego wnętrza kuchennego tym bardziej,ze meble mam w kolorze pistacji.
Fajnym rozwiązaniem są lodówki z funkcją dzięki,której można zmieniać stronę otwierania się jej drzwi.Jest to na tyle funkcjonalne,że nawet po przemeblowaniu kuchni nie będzie problemów z otwarciem lodówki.
Mnie się marzyła taka podwójna lodówka z wbudowana kostkarką jednak ze względu na małą kuchnię muszę pocieszyć się normalną, jednodrzwiową lodówką. Ale kostkarka jest 😉
Ja jestem właśnie na etapie poszukiwania lodówki i mam z tym mały problem. Żona uparła się na żółtą i nigdzie nie możemy takiej znaleźć. Na internecie owszem jest, jednak ja zdecydowanie wolę ją zobaczyć na żywo przed zakupem. Może ktoś mi podpowie gdzie szukać bo sprawdzałem już wszędzie i nic.
Do Cezary: Cezary jak macie problem ze znalezieniem takiej lodówki to może lepszym rozwiązaniem jest taka pod zabudowę właśnie. Z tym nie będzie problemu bo jak pewnie dobrze wiesz masz całą gamę kolorów mebli do wyboru więc i lodówka będzie w takim kolorze jaki chcesz.
Moim zdaniem zabudowana lodówka to wyznacznik dzisiejszych trendów. Kuchnia jest jednolita i nic nie odstaje od niej designem. Łatwiej jest zabudować lodówkę niż szukać odpowiedniej pasującej do wystroju kuchni bądź mebli.
Ja mam zabudowaną lodówkę jednak to co ją wyróżnia to tablica korkowa na stałe przymocowana do jej drzwi. Jak dla mnie super rozwiązanie gdyż wszystkie ważne informacje, czy nawet przepisy przypinam sobie na lodówce aby nie zapomnieć o niczym. Można również zamontować sobie taką tablicę z tym, że kredową i zapisywać najważniejsze rzeczy.
Ja stworzyłem swoją własną lodówkę z czego jestem bardzo zadowolony. Po prostu użyłem kolorowych oklein, którymi pokryłem całe drzwi lodówki, a następnie powycinałem odpowiednie napisy i poprzyklejałem je na wierzch. Mam jedyną i na pewno niepowtarzalną lodówkę „własnej produkcji”.
Moim zdaniem lodówka lepiej wygląda gdy nie jest zabudowana, podczas zakupu głównie zwracam uwagę na klasę energetyczną aby zaoszczędzić pieniądze na rachunkach.