Poranna toaleta czy też – w przypadku kobiet – wieczorne zmywanie makijażu. Umywalka jest w łazience po prostu niezbędna. Sam proces jej wyboru może jednak nastręczać pewnych trudności, gdyż poszczególne modele dość znacznie się od siebie różnią. Jaki kształt i rozmiar powinna zatem posiadać nasza umywalka? Na jakiej wysokości ją zamontować? Lepsza będzie wisząca czy stojąca? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

6.Perfect-Space-Nasze-aranżacje-wnętrz Wykańczanie wnętrz: wybór idealnej umywalki

Przy wykańczaniu wnętrza łazienki koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wybór właściwej umywalki, bo to z niej przyjdzie nam zapewne korzystać najczęściej. Ważną rolę odgrywa też sposób i wysokość jej montażu, a także umiejscowienie względem pozostałych urządzeń sanitarnych. Jest zatem na co uważać.

Materiał

Jeżeli chodzi o wykańczanie wnętrz polskich łazienek, to w dalszym ciągu zdecydowanie największą popularnością cieszą się umywalki ceramiczne. Są one stosunkowo tanie i łatwe do utrzymania w czystości, a poza tym cechują się dość dużą odpornością na działanie środków chemicznych. Interesującą alternatywę wobec klasycznej ceramiki stanowią umywalki kamienne, które są równie trwałe i odporne na porysowania, a przy tym nadają wnętrzu oryginalnego charakteru. Ich minus stanowi jednak spora waga. Jeżeli nasza łazienka urządzona jest w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, to warto rozważyć umywalkę z nierdzewnej stali, która bardzo łatwo wkomponuje się w tego typu aranżację. Drewno również ma swoje miejsce w wykańczaniu wnętrz łazienek, ale drewniane umywalki są niestety równie piękne, co drogie i trudne w konserwacji.

6.Perfect-Space-Nasze-aranżacje-wnętrz Wykańczanie wnętrz: wybór idealnej umywalki

Na jakiej wysokości zamontować umywalkę?

Kwestia kluczowa przy wykańczaniu wnętrza, bo to wysokość umywalki determinuje komfort korzystania z umywalki. Najczęściej umywalki montuje się na wysokości 75-80 cm od poziomu podłogi, ale tego aspektu nie regulują żadne oficjalne przepisy. Jeśli z umywalki korzystają wyłącznie dorośli o wzroście powyżej 1,7 m, to spokojnie możemy ją umieścić odpowiednio wyżej – na wysokości ok. 85cm. Pamiętajmy jednak, że w ten sposób zmniejszymy komfort użytkowania umywalki przez osoby o niższym wzroście, np. niektórych naszych gości.

6.Perfect-Space-Nasze-aranżacje-wnętrz Wykańczanie wnętrz: wybór idealnej umywalki

Wysokość umywalki dla małych dzieci jest proporcjonalnie mniejsza: wynosi do 60-65cm. Trzeba się jednak liczyć z tym, że dziecko po kilku latach podrośnie, a my zostaniemy zmuszeni do podniesienia umywalki i małego remontu. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie umywalki na tradycyjnej wysokości i zakupienie dla dziecka specjalnego podestu – pozwoli nam to uniknąć kosztownych zmian w łazience.

6.Perfect-Space-Nasze-aranżacje-wnętrz Wykańczanie wnętrz: wybór idealnej umywalki

Sposób mocowania

Kolejne ważne kryterium przy wyborze umywalki. Wyróżnia się umywalki wiszące, meblowe, nablatowe i wpuszczane w blat:

 • Umywalki wiszące – przymocowane do ściany i dodatkowo podparte postumentem, półpostumentem albo ozdobnym syfonem. To zdecydowanie najpopularniejsze i najprostsze w montażu rozwiązanie, ale nieco klasyczne, a poza tym miejsca pod spodem nie da się w żaden sposób zagospodarować.
 • Umywalki meblowe – zintegrowane ze specjalnie wyprofilowanymi szafkami łazienkowymi. Są bardzo praktyczne, szczególnie w przypadku małych łazienek, gdyż pozwalają uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania środków czystości i kosmetyków.
 • Umywalki nablatowe – stawiane na blacie łazienkowym. Modele nablatowe mogą być wykonane ze szkła, ceramiki i kamienia. Często mają kształt misy lub prostokąta, a ich największą zaletą jest elegancki i efektowny wygląd.
 • Umywalki wpuszczane w blat – część umywalki wystaje, a reszta wchodzi pod spód.

6.Perfect-Space-Nasze-aranżacje-wnętrz Wykańczanie wnętrz: wybór idealnej umywalki

Kształt i rozmiar

Standardowe umywalki łazienkowe posiadają od 40 do 70 cm szerokości oraz od 25 do 56 cm głębokości. Zasada jest prosta – im węższa umywalka, tym powinna być głębsza, a im płytsza, tym szersza. Poza tym rozmiar umywalki powinien być ściśle dostosowany do jej przeznaczenia. Jeżeli nasza umywalka będzie służyć wyłącznie do mycia rąk, to spokojnie powinien wystarczyć mały model o szerokości 35-45 cm. Jeżeli jednak planujemy dokonywać w niej mycia głowy, to warto zdecydować się na większy model o szerokości minimum 55-60 cm.

6.Perfect-Space-Nasze-aranżacje-wnętrz Wykańczanie wnętrz: wybór idealnej umywalki

Jeżeli chodzi o kształt umywalki, to wybór jest praktycznie nieograniczony. Trzeba jednak uważać, żeby ekstrawagancka umywalka swoim stylem nie zaburzyła harmonii w naszej łazience.

Umiejscowienie względem innych urządzeń sanitarnych

Jeżeli zależy nam na komfortowym korzystaniu ze wszystkich urządzeń sanitarnych, to trzeba zachować pomiędzy nimi odpowiedni odstęp. Dlatego warto rozsunąć umywalkę i toaletę na odległość co najmniej 20-30cm. Podobną odległość należy zachować również pomiędzy umywalką a kabiną prysznicową. Pralkę natomiast powinno odsunąć się jeszcze dalej – na odległość ok. 30-40 cm od umywalki, bo źle wypoziomowana lub rozpoziomowana pralka może przesunąć się po podłodze i uderzyć w naszą umywalkę.

6.Perfect-Space-Nasze-aranżacje-wnętrz Wykańczanie wnętrz: wybór idealnej umywalki

Kilka rad na sam koniec:

Opublikowano piątek, 20 maj 2016 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 12 do wpisu “Wykańczanie wnętrz: wybór idealnej umywalki”

 1. avatar Marta napisał(a):
  20 maj 2016 o godz. 13:32

  Mnie się strasznie podobają takie szklane nablatowe w kształcie misy. I do niej taki kran z wodospadem. Bardzo eleganckie i efektowne połączenie jednak do mojej łazienki nie pasujące :(

 2. avatar Aria napisał(a):
  22 maj 2016 o godz. 08:37

  Jak dla mnie umywalka to część centrum kosmetycznego dlatego wraz z lustrem i oświetleniem w dużym stopniu określa wystrój wnętrza łazienki. Dlatego postawiłam na umywalkę nablatową, drewnianą-bardzo efektowną z pięknie wyeksponowanymi słojami. Oczywiście taka umywalka wymaga odpowiedniej konserwacji oraz ostrożnego mycia ale bardzo mi się podoba.

 3. avatar Dante napisał(a):
  23 maj 2016 o godz. 09:57

  Jak dla mnie biała ceramika jest niezaprzeczalną królową łazienkowych sprzętów – trwała, estetyczna, łatwa do mycia. Bywa pokrywana powłoką ułatwiającą utrzymanie czystości. Co do rozmiaru to już Wasze porady powiedziały wszystko :)

 4. avatar Dronik napisał(a):
  26 maj 2016 o godz. 09:23

  Za 2 miesiące otwieram restauracje i zastanawiam się ciągle nad wyborem umywalek do toalet. Jak myślicie takie kamienne czy może szklane najlepiej się spełnią? Wolałbym szklane ale boję się, że łatwo je uszkodzić i przypadkowo mogłoby dojść do takiej sytuacji.

 5. avatar Franka napisał(a):
  26 maj 2016 o godz. 19:11

  Mnie się marzy taka marokańska umywalka łącznie z blatem i baterią zainspirowana architekturą mauretańską.W mojej łazience gości styl orientalny prosto z Maroka jednak taka wymarzona umywalka to koszta,którymi nie dysponuję-jest warta tyle co całość mojej łazienki łącznie z armaturą!No cóż pomarzyć można a jak na razie cieszy mnie umywalka nablatowa szklana wyglądająca jak ogromna misa.

 6. avatar Franka napisał(a):
  26 maj 2016 o godz. 19:15

  Do Franka: zawsze możesz zamiast ceramicznej marokańskiej kupić jakąś miedzianą posiadającą delikatny wzór drobnej łuski uzyskany poprzez precyzyjne kucie młotkiem przez marokańskiego wirtuoza rękodzieła.Są o wiele tańsze a prezentują się równie perfekcyjnie.Uważam,ze na pewno podkreśliłaby unikalność i wyjątkowość Twojej łazienki.

 7. avatar Alan napisał(a):
  29 maj 2016 o godz. 10:06

  U mnie umywalka jest jedynie po to aby umyć ręce ewentualnie przemyć twarz dlatego postawiłem na prostą małą meblową z małą szafeczką. Jak dla mnie jest bardzo praktyczna i co ważne zajmuje niewiele miejsca dlatego świetnie się sprawdza w mojej małej łazience.

 8. avatar Arenka napisał(a):
  30 maj 2016 o godz. 11:34

  Mi bardzo przypadła do gustu umywalka z konglomeratu. Ma bardzo gładką powierzchnię, dzięki temu łatwo utrzymać ją w czystości, wyglądem przypominają kamień, jest odporna na zarysowania, trudno ją stłuc, wygląda jak kamienna, ale jest znacznie tańsza i lżejsza. I co również ważne jest łatwa do czyszczenia. Najbardziej urzekło mnie w niej to, że może być dowolnego koloru więc odpowiedni dobór nadaje łazience niesamowity wygląd.

 9. avatar Kuba napisał(a):
  30 maj 2016 o godz. 13:51

  Do Arenka: zaciekawiłaś mnie teraz. Gdzie można dostać taką umywalkę z konglomeratu? Może napisz coś więcej o niej. Widziałem już umywalki drewniane, szklane, miedziane ale o takiej pierwszy raz słyszę.

 10. avatar Marta napisał(a):
  31 maj 2016 o godz. 20:55

  Do Franka: Oooo widziałam takie miedziane w knajpie kiedyś.Naprawdę super się prezentują choć nie byłabym do końca przekonana o umieszczenie takowej w łazience.To musi być ten odpowiedni klimat tzw. „to coś” :)

 11. avatar Gacek napisał(a):
  1 czerwiec 2016 o godz. 05:44

  Cenię prostotę oraz opiewam w standardy dlatego jak dla mnie zdecydowanym numerem 1 jest standardowa ceramika. Łatwa w utrzymaniu, prosta, niedroga i komponująca się z każdym wnętrzem. Jako osoba starszej daty nie lubię „wydziwiania”.

 12. avatar Sarek napisał(a):
  1 czerwiec 2016 o godz. 06:57

  A mnie podobają się takie wolnostojące ceramiczne umywalki i gdyby nie fakt, że żona uparła się na dwie to pewnie bym taką postawił. No cóż kobiety nie przegadasz…

Zostaw odpowiedź