Umowa o wykonanie usług remontowych powinna być tak skonstruowana, aby zapewniała inwestorowi pełne bezpieczeństwo. W przypadku jakichkolwiek niepowodzeń, jest też kluczowym dowodem w ewentualnym sporze sądowym. Co więc powinien zawierać taki dokument?
W przypadku umowy o wykonanie usług remontowych należy oprzeć się o przepisy Kodeksu cywilnego, Ustawy o prawie budowlanym oraz wymogi techniczne określone w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, który powinny spełniać budynki i ich usytuowanie.
Czym są usługi remontowe w myśl przepisów prawa? To:
- Przebudowa w istniejącym obiekcie budowlanym
- Modernizacja w istniejącym obiekcie budowlanym
- Odtwarzanie stanu pierwotnego w istniejącym obiekcie budowlanym (w tym przy użyciu wyrobów budowlanych innych niż były używane w stanie pierwotnym)
W przypadku umowy z wykonawcą najważniejsze jest, aby miała ona formę pisemną i zawierała załączniki w postaci dokumentacji budowlanej. Jeżeli masz projekt przygotowany przez architekta, także musi stanowić integralny element umowy o wykonanie prac remontowych.
UWAGA!
W przypadku małego zakresu zleconych robót, można zawrzeć umowę ustną, niemniej w przypadku sporu będzie bardzo trudno udowodnić zasadność stawianych zarzutów oraz dochodzić ewentualnych roszczeń.
Co powinna zawierać umowa o wykonanie remontu?
Umowa powinna być maksymalnie szczegółowa i precyzyjnie określać zakres zleconych prac. Dodatkowo musi zawierać wymagania stawiane danym usługom, harmonogram poszczególnych prac oraz kosztorys. Dzięki dobrze skonstruowanej umowie, jeżeli w trakcie realizacji prac pojawią się problemy lub konflikty, od razu będzie jasna sytuacja, kto odpowiada za ich rozwiązanie.
UWAGA!
Jeżeli zależy Ci na pełnej zgodności wykonanych prac z przyjętymi w projekcie założeniami, zdecyduj się na kompleksową współpracę z biurem architektonicznym. Oszczędzisz sobie stresu wiążącego się z koordynacją prac ekipy remontowej oraz oszczędzisz czas potrzebny na wizyty na budowie.
Ważne elementy w umowie z ekipą remontową:
- Szczegółowy zakres wykonywanych prac, np. „prace ścienne w salonie o powierzchni 20 m2 polegające na usunięciu starych farb, wyszlifowaniu powierzchni ścian, uzupełnieniu ubytków, zagruntowaniu powierzchni i malowaniu dwiema warstwami farby”. W tym punkcie należy także uwzględnić kwestie transportu i wniesienia materiałów budowlanych – kto będzie za to odpowiedzialny (wykonawca, inwestor czy może firma zewnętrzna)?
- Szczegółowy standard wykonywanych prac, który w umowie można oznaczyć jako „najwyższej staranności”.
- Harmonogram realizacji prac, który może zawierać kary umowne na wypadek niedotrzymania terminów przez wykonawcę (np. 5% wartości dzieła za każdy dzień zwłoki oraz odszkodowanie uzupełniające na wypadek, gdyby kara umowna nie pokryła kosztów prac).
NAJWAŻNIEJSZE TERMINY W UMOWIE:
– termin przekazania obiektu wykonawcy
– termin rozpoczęcia prac remontowych przez wykonawcę
– termin zakończenia prac remontowych przez wykonawcę
– termin odbioru końcowego robót
– termin usunięcia wad wykrytych przy odbiorze
– termin płatności wynagrodzenia
– termin obowiązywania gwarancji i rękojmi
- Odpowiedzialność za materiały, które znajdują się na budowie lub są na nią dostarczane przez firmy zewnętrzne (chodzi o sytuacje, w których protokół odbioru podpisuje obecny na budowie wykonawca).
- Sposób rozliczania za zakupione przez wykonawcę materiały budowlane, które są niezbędne do wykonania prac (w umowie może znaleźć się ich szczegółowy wykaz). W umowie warto dookreślić, że zapłata będzie odbywać się wyłącznie na podstawie dowodów zakupów (np. faktur).
UWAGA!
Oczywiście trudno skontrolować, na ile materiały (i w jakiej ilości) zostały faktycznie zużyte. Tego problemu nie ma, gdy zawierasz umowę bezpośrednio z biurem architektonicznym, które posiada własną ekipę remontową.
- Szablon protokołu odbioru lokalu/zakończenia prac, będący podstawą do rozliczenia się za wykonane zadania.
- Wysokość wynagrodzenia wykonawcy za wykonane prace wraz z określeniem terminów płatności. Warto także dodać kwestie regulujące postępowanie na wypadek konieczności podjęcia prac, których zakres nie jest uwzględniony w umowie (np. nieoczekiwana konieczność naprawy instalacji).
- Gwarancja i rękojmia, która może wynosić nawet 2 lata (bezpłatna naprawa wszelkich usterek, które pojawią się jako wynik przeprowadzonych w lokalu prac).
- Warunki rozwiązania umowy na mocy obustronnego porozumienia, z zachowaniem stosownych terminów i określeniem sposobu rozliczenia za już wykonane prace.
UWAGA!
Stosownie do przepisów Kodeksu cywilnego, masz prawo odstąpić od umowy, gdy wykonawca opóźnia się z rozpoczęciem czy prowadzeniem prac do takiego stopnia, że prawdopodobieństwo ukończenia ich w terminie jest mało realne. Dodatkowym powodem jest sytuacja, w której wykonawca realizuje prace w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową. Poza tym umowa może zostać zakończona w dowolnym momencie, bez podania jakichkolwiek powodów, niemniej w takiej sytuacji musisz zapłacić wykonawcy umówione wynagrodzenie.
Dobrze sporządzona umowa z fachowcem pozwoli zabezpieczyć inwestycję na wypadek zdarzeń nieoczekiwanych czy konfliktowych. Dla inwestora to bezpieczeństwo, że prace przebiegną zgodnie z harmonogramem i przyjętym planem. Oczywiście, zawsze istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie po Twojej myśli, stąd dobrze jest skorzystać z nadzoru biura architektonicznego. W takiej sytuacji to po stronie studia stoi pilnowanie przebiegu prac oraz zapewnienie, aby efekt końcowy w 100% odpowiadał temu, co zostało zaplanowane w projekcie.