Perfect Space najczęściej zajmuje się aranżacją wnętrz mieszkań osób prywatnych, ale od czasu do czasu otrzymujemy również niezwykle interesujące zlecenie komercyjne. W zeszłym roku pomogliśmy na przykład w zaprojektowaniu wnętrza Stacji Wawer – eleganckiej restauracji, którą w listopadzie otworzono przy centrum handlowym Ferio Wawer.
Stacja Wawer okazała się jedną z najciekawszych ubiegłorocznych realizacji naszej agencji. Była ona o tyle sporym wyzwaniem, że musiała powstawać niemal od zera, a przy jej projektowaniu wzięliśmy na siebie nadzór, wszelkie uzgodnienia techniczne, pozwolenia oraz kontakt z wykonawcą od strony dewelopera. Przez prawie trzy miesiące musieliśmy zmagać się z szeregiem trudności ze strony generalnego wykonawcy (liczne niedoróbki, brak stosownych zgód, nie wywiązywanie się z umów i gwarancji), ale mimo to udało nam się stworzyć miejsce bez wątpienia niezwykłe. Rzecz jasna na ten projekt aranżacji wnętrza lokalu usługowego duży wpływ miał jego gastronomiczny charakter, ale przestrzeganie wymogów związanych z rozmieszczeniem instalacji sanitarnych oraz wentylacyjnych nie przeszkodziło w uzyskaniu eleganckiego i przyjaznego wnętrza.
Kolej na piękne wnętrze
Centrum handlowe Ferio Wawer powstało w przedwojennych halach Fabryki Aparatów Elektrycznych K. Szpotańskiego. To zabytek architektury industrialnej, więc w aranżacji wnętrza Stacji Wawer postanowiliśmy należycie wyeksponować pięknie zachowane ceglane ściany kompleksu, które zresztą kojarzą się z dawnymi stacjami kolejowymi. Warto zauważyć, że cegła tylko na zewnątrz jest czerwona, bo w środku została poprzecierana i delikatnie pobielona. Fragmenty odsłoniętego muru prezentują się niezwykle intrygująco i od razu przykuwają uwagę swoją nierówną fakturą. Zresztą industrialny charakter całego wnętrza podkreślają również surowe, betonowe ściany, czarno-białe zdjęcia w skromnych czarnych ramkach oraz mech. Co prawda goła cegła może optycznie pomniejszać wnętrze, ale efekt ten skutecznie łagodzi towarzystwo gładkich powierzchni.
Stacja Wawer w pełni zasługuje na swoją nazwę. Nie chodzi jedynie o bliskie położenie stacji kolejowej Międzylesie, ale przede wszystkim o charakter całego lokalu. Naszym głównym założeniem przy projektowaniu tego wnętrza lokalu usługowego było to, żeby restauracja przypominała dawne stacje kolejowe i była przesiąknięta ich klimatem. Z tego powodu na ścianach umieściliśmy zdjęcia lokomotyw oraz podróżujących pasażerów.
Dworcowego efektu dopełnia również okrągły retro zegar rodem z londyńskiego Paddington Station oraz wysłużone walizki podróżne. Szczególnie te ostatnie mają swój niepowtarzalny urok, gdyż w niczym nie przypominają swoich współczesnych odpowiedników. Z tego powodu zadbaliśmy o wyeksponowanie ich charakterystycznych, prostokątnych rączek. Dworcowe elementy nie są zresztą jedynie ładną dekoracją, ale mają również swoją funkcję – jedno z okien zostało zasłonięte fotografią dawnego przedziału restauracyjnego, co pozwoliło skutecznie ukryć przed wzrokiem gości kuchenne zaplecze.
Cegła czerwona jak wino
Oczywiście przy aranżowaniu wnętrza Stacji Wawer trzeba było również uwzględnić fakt, że dużą część menu stanowią rozmaite wina – stąd stojące w niektórych miejscach beczki oraz przeszklona, wypełniona 12 tysiącami korków (!) lada. Tak duża ilość korków sprawiła, że lada musiała zostać przez nas specjalnie wykonana z szyby klejonej o zwiększonej wytrzymałości. Korki po winie są o tyle ciekawe, że można je coraz częściej spotkać we wnętrzach domów czy hoteli – stworzone z nich nietuzinkowe akcesoria i ozdoby zawsze interesująco się prezentują oraz wnoszą sporo ożywienia. Drewniane beczki natomiast nie tylko cieszą oko, ale przez to, że ustawione są pionowo, zawsze mogą służyć za prowizoryczny stolik i w razie potrzeby zapewniać dodatkową przestrzeń na potrzebne drobiazgi.
Stacja Wawer stanowi najlepszy dowód na to, że skuteczne łączenie starego z nowym jest możliwe, a zabytkowe wnętrze nie musi wcale stać na przeszkodzie nowoczesnych rozwiązań aranżacyjnych, także w przypadku projektowania wnętrz lokali usługowych.
Stacja Wawer moje ulubione miejsce w Warszawie. Piękne miejsce i takie klimatyczne.
Nie byłam jeszcze tam ale coraz bardziej kusicie i w końcu się wybiorę ocenić Waszą pracę 🙂
Tez nie byłam ale po zdjęciach wnioskuje, że tam musi być bardzo klimatycznie. Aż szkoda, że nie jest mi pisane być w Warszawie.
Super miejsce. Jeśli ktoś ma możliwość koniecznie musi odwiedzić. Klimatycznie i smacznie a ich medaliony wołowe niebo w gębie.
Ta lada super. Widziałabym u siebie w mieszkaniu coś takiego jako barek oddzielający kuchnię od salonu. Zdradźcie tajemnicę gdzie można coś takiego zamówić?
W centrum Ferio Wawer byłem. Niestety Stacji Wawer nie odwiedziłem ale następnym razem na pewno to zrobię.
Fabryka Aparatów Elektrycznych K. Szpotańskiego pamiętam jak dziadek mi o niej zawsze opowiadał bo tam pracował. Naprawdę świetnie zostało to teraz zagospodarowane.
Do Bogdan:Musisz odwiedzić koniecznie 😉
Uwielbiam zarówno Stacje Wawer jak i centrum Ferio Wawer. Przynajmniej raz w tygodniu muszę tam zajrzeć
Do: Hanka
Takiej lady nie można zamówić w sklepie.
Wykonywaliśmy ją ręcznie, każdy koreczek był wybrany i wrzucony.
Jest ich łącznie ponad 12 000 🙂