12 lutego 2016

Pociąg do Stacji Wawer – projektowanie wnętrz lokali usługowych

Perfect Space najczęściej zajmuje się aranżacją wnętrz mieszkań osób prywatnych, ale od czasu do czasu otrzymujemy również niezwykle interesujące zlecenie komercyjne. W zeszłym roku pomogliśmy na przykład w zaprojektowaniu wnętrza Stacji Wawer – eleganckiej restauracji, którą w listopadzie otworzono przy centrum handlowym Ferio Wawer.

perfectspace-projekt-wnetrza-warszawskiej-restauracji-stacja-wawer

Stacja Wawer okazała się jedną z najciekawszych ubiegłorocznych realizacji naszej agencji. Była ona o tyle sporym wyzwaniem, że musiała powstawać niemal od zera, a przy jej projektowaniu wzięliśmy na siebie nadzór, wszelkie uzgodnienia techniczne, pozwolenia oraz kontakt z wykonawcą od strony dewelopera. Przez prawie trzy miesiące musieliśmy zmagać się z szeregiem trudności ze strony generalnego wykonawcy (liczne niedoróbki, brak stosownych zgód, nie wywiązywanie się z umów i gwarancji), ale mimo to udało nam się stworzyć miejsce bez wątpienia niezwykłe. Rzecz jasna na ten projekt aranżacji wnętrza lokalu usługowego duży wpływ miał jego gastronomiczny charakter, ale przestrzeganie wymogów związanych z rozmieszczeniem instalacji sanitarnych oraz wentylacyjnych nie przeszkodziło w uzyskaniu eleganckiego i przyjaznego wnętrza.

perfectspace-projekt-wnetrza-gdzie-uwaga-skupia-sie-na-barze-wypelnionym-korkami-od-wina

Kolej na piękne wnętrze

Centrum handlowe Ferio Wawer powstało w przedwojennych halach Fabryki Aparatów Elektrycznych K. Szpotańskiego. To zabytek architektury industrialnej, więc w aranżacji wnętrza Stacji Wawer postanowiliśmy należycie wyeksponować pięknie zachowane ceglane ściany kompleksu, które zresztą kojarzą się z dawnymi stacjami kolejowymi. Warto zauważyć, że cegła tylko na zewnątrz jest czerwona, bo w środku została poprzecierana i delikatnie pobielona. Fragmenty odsłoniętego muru prezentują się niezwykle intrygująco i od razu przykuwają uwagę swoją nierówną fakturą. Zresztą industrialny charakter całego wnętrza podkreślają również surowe, betonowe ściany, czarno-białe zdjęcia w skromnych czarnych ramkach oraz mech. Co prawda goła cegła może optycznie pomniejszać wnętrze, ale efekt ten skutecznie łagodzi towarzystwo gładkich powierzchni.

perfectspace-projekt-wnetrza-z-motywem-mchu-na-betonowej-scianie

Stacja Wawer w pełni zasługuje na swoją nazwę. Nie chodzi jedynie o bliskie położenie stacji kolejowej Międzylesie, ale przede wszystkim o charakter całego lokalu. Naszym głównym założeniem przy projektowaniu tego wnętrza lokalu usługowego było to, żeby restauracja przypominała dawne stacje kolejowe i była przesiąknięta ich klimatem. Z tego powodu na ścianach umieściliśmy zdjęcia lokomotyw oraz podróżujących pasażerów.

Dworcowego efektu dopełnia również okrągły retro zegar rodem z londyńskiego Paddington Station oraz wysłużone walizki podróżne. Szczególnie te ostatnie mają swój niepowtarzalny urok, gdyż w niczym nie przypominają swoich współczesnych odpowiedników. Z tego powodu zadbaliśmy o wyeksponowanie ich charakterystycznych, prostokątnych rączek. Dworcowe elementy nie są zresztą jedynie ładną dekoracją, ale mają również swoją funkcję – jedno z okien zostało zasłonięte fotografią dawnego przedziału restauracyjnego, co pozwoliło skutecznie ukryć przed wzrokiem gości kuchenne zaplecze.

perfectspace-przy-projektowaniu-wnetrz-wazny-jest-kazdy-detal-walizki-maja-symbolizowac-podroz

Cegła czerwona jak wino

Oczywiście przy aranżowaniu wnętrza Stacji Wawer trzeba było również uwzględnić fakt, że dużą część menu stanowią rozmaite wina – stąd stojące w niektórych miejscach beczki oraz przeszklona, wypełniona 12 tysiącami korków (!) lada. Tak duża ilość korków sprawiła, że lada musiała zostać przez nas specjalnie wykonana z szyby klejonej o zwiększonej wytrzymałości. Korki po winie są o tyle ciekawe, że można je coraz częściej spotkać we wnętrzach domów czy hoteli – stworzone z nich nietuzinkowe akcesoria i ozdoby zawsze interesująco się prezentują oraz wnoszą sporo ożywienia. Drewniane beczki natomiast nie tylko cieszą oko, ale przez to, że ustawione są pionowo, zawsze mogą służyć za prowizoryczny stolik i w razie potrzeby zapewniać dodatkową przestrzeń na potrzebne drobiazgi.

perefctspace-projektowanie-wnetrz-to-rowniez-przeniesienie-koncepcji-poza-pomieszczenie

Stacja Wawer stanowi najlepszy dowód na to, że skuteczne łączenie starego z nowym jest możliwe, a zabytkowe wnętrze nie musi wcale stać na przeszkodzie nowoczesnych rozwiązań aranżacyjnych, także w przypadku projektowania wnętrz lokali usługowych.

Komentarze

 • Amanda

  Stacja Wawer moje ulubione miejsce w Warszawie. Piękne miejsce i takie klimatyczne.

 • Rubi

  Nie byłam jeszcze tam ale coraz bardziej kusicie i w końcu się wybiorę ocenić Waszą pracę 🙂

 • Stefcia

  Tez nie byłam ale po zdjęciach wnioskuje, że tam musi być bardzo klimatycznie. Aż szkoda, że nie jest mi pisane być w Warszawie.

 • Łukasz

  Super miejsce. Jeśli ktoś ma możliwość koniecznie musi odwiedzić. Klimatycznie i smacznie a ich medaliony wołowe niebo w gębie.

 • Hanka

  Ta lada super. Widziałabym u siebie w mieszkaniu coś takiego jako barek oddzielający kuchnię od salonu. Zdradźcie tajemnicę gdzie można coś takiego zamówić?

 • Bogdan

  W centrum Ferio Wawer byłem. Niestety Stacji Wawer nie odwiedziłem ale następnym razem na pewno to zrobię.

 • Tadek

  Fabryka Aparatów Elektrycznych K. Szpotańskiego pamiętam jak dziadek mi o niej zawsze opowiadał bo tam pracował. Naprawdę świetnie zostało to teraz zagospodarowane.

 • Marta

  Do Bogdan:Musisz odwiedzić koniecznie 😉

 • Wiktorja

  Uwielbiam zarówno Stacje Wawer jak i centrum Ferio Wawer. Przynajmniej raz w tygodniu muszę tam zajrzeć

 • Do: Hanka

  Takiej lady nie można zamówić w sklepie.
  Wykonywaliśmy ją ręcznie, każdy koreczek był wybrany i wrzucony.
  Jest ich łącznie ponad 12 000 🙂

Zostaw odpowiedź