04 stycznia 2021

Co musisz wiedzieć podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Moment odbioru kluczy od dewelopera potrafi być tak samo radosny, jak i stresujący. Choć nowe lokum ekscytuje, musimy bowiem zachować uważność tak, aby nie przeoczyć żadnej wady czy usterki. Dlatego na tę okoliczność przyodziej się w piękny, radosny uśmiech, ale nie zapomnij też o miarce, poziomicy lub po prostu – profesjonaliście, który za Ciebie sprawdzi czy wszystko w mieszkaniu jest tak, jak zostało to zaplanowane.

Choć moment odbioru mieszkania powinien być wyłącznie przyjemnością, niestety to wydarzenie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Inaczej mogą Cię spotkać nieprzyjemne konsekwencje w postaci straty czasu, nerwów i pieniędzy. Aby uniknąć tego ryzyka, przeczytaj dzisiejszy poradnik. Informacje te przydadzą się Tobie szczególnie w momencie, gdy postanowisz odebrać klucze samodzielnie, bez profesjonalnej pomocy.

Po pierwsze: przygotuj się do spotkania z deweloperem

Jeszcze przed odbiorem sprawdź, jakie normy budowlane i warunki techniczne gwarantuje Ci podpisana z deweloperem umowa. Na samo spotkanie zagospodaruj sobie przynajmniej 2-3 godziny, dzięki czemu nie będziesz działać w pośpiechu. Zabierz ze sobą:

  1. Miarkę lub dalmierz laserowy: pozwolą Ci wymierzyć powierzchnię mieszkania (pamiętaj, że często w umowie jest zapis o tolerancji 2%, niemniej każde odstępstwo daje prawo odstąpienia od umowy)
  2. Ekierkę lub kątownik: przy ich pomocy sprawdzisz pion i poziom ścian oraz kąty na ich styku (kąty powinny być proste, a ściany pozbawione wybrzuszeń czy zgrubień)
  3. Poziomicę: umożliwi sprawdzenie pionów
  4. Próbnik napięcia (śrubokręt ze wskaźnikiem prądu), którym przeprowadzisz test instalacji elektrycznej oraz oprawki z żarówkami (przygotuj ich tyle, ile jest połączeń w sufitach i ścianach)
  5. Małą kulkę lub piłkę: pozwolą na sprawdzenie czy podłogi w mieszkaniu są równe oraz czy powierzchnia balkonu i parapetów posiada odpowiedni spadek (umożliwiający odprowadzanie wody)
  6. Szmatkę: koniecznie przetrzyj okna i drzwi, aby sprawdzić czy nie ma ewentualnych rys, nierówności czy innych uszkodzeń
  7. Zapalniczkę: przykładając płomień w pobliżu kratki wentylacyjnej sprawdź czy płomień wychyla się w prawidłowym kierunku

WAŻNE!

Od 2013 roku deweloperzy zobowiązani są do instalowania w budynkach wielorodzinnych niezbędnych instalacji teletechnicznych. To przede wszystkim światłowód oraz instalacje pozwalające na odbiór telewizji naziemnej i kablowej. Ponieważ trudno jest samodzielnie zweryfikować, czy wykonawca wywiązał się z tego obowiązku, warto zasięgnąć tu opinii eksperta.

Po drugie – spisz protokół odbioru mieszkania

Co do zasady wymienia się dwa rodzaje protokołów – jeden to protokół odbioru technicznego, w którym musi znaleźć się ocena stanu technicznego lokalu oraz informacje o ewentualnych wadach. Drugi papier to protokół zdawczo-odbiorczy ze stanem liczników i liczbą przekazywanych kluczy. Oba dokumenty mają moc wiążącą, więc musisz być pewny tego, co podpisujesz.

Pamiętaj, że w momencie odbioru lokalu otrzymujesz nie tylko klucze do mieszkania, ale i wszystkich skrzynek z licznikami, bezpiecznikami, jak i klucze do skrzynki pocztowej, garażu, piwnicy, komórki lokatorskiej – ogólnie wszystkich pomieszczeń, które zakupiłeś wraz z mieszkaniem. Dodatkowo od wykonawcy powinieneś dostać protokół pomiaru izolacji elektrycznej, będącym formalnym potwierdzeniem poprawności wykonania punktu 4. tego poradnika.

UWAGA NA SZTUCZKI!

Zdarza się, że deweloperzy stosują niezgodne z przepisami procedury. Dla przykładu – wprowadzają do umowy zapis, że odbiór może odbyć bez obecności osoby kupującej, jeżeli ta nie zgłosiła się w wyznaczonym terminie (to działanie niezgodne z przepisami prawa), lub – że deweloper będzie usuwał tylko te usterki, które zostały wykryte podczas odbioru i znalazły się w protokole (tymczasem formalnie przysługuje Ci 5-letni okres rękojmi za wykryte w mieszkaniu wady).

Jeżeli uważasz, że nie poradzisz sobie z odbiorem mieszkania lub zwyczajnie stresuje Cię wizja sprawdzania dewelopera pod kątem ewentualnych uchybień, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów z biura architektonicznego. Jeszcze przed przekazaniem kluczy od dewelopera dokładnie sprawdzimy mieszkanie, znajdziemy wszystkie ewentualne niedociągnięcia i je wyszczególnimy tak, aby deweloper mógł dokonać stosownych napraw lub – abyś mógł zrezygnować z transakcji w przypadku wykrycia rażących nieprawidłowości. Pamiętaj, że Twoje dobro jest w naszym najlepszym interesie!

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź