14 maja 2021

Schody we wnętrzu – przegląd najmodniejszych rozwiązań

Dziś schody pełnią nie tylko rolę funkcyjną, ale przede wszystkim są dekoracją podkreślającą design danego wnętrza. Zastanawiasz się, jakie rozwiązania są obecnie najlepsze? Nie wiesz, jak dobrać schody do stylu aranżacji tak, aby były idealnym dopełnieniem całości? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki – zaskoczysz się, jak wiele rozwiązań oferują producenci schodów wewnętrznych.

Schody to nie dodatek, a jeden z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrza. Muszą ułatwiać swobodne przemieszczanie się między piętrami, a jednocześnie być dobrze dopasowanym akcentem w aranżacji naszego domu czy mieszkania.

UWAGA!

To, jaki model schodów wybierzemy zależy nie tylko od naszego gustu, ale także uwarunkowań domowej przestrzeni.

Schody wewnętrzne mają różne formy, konstrukcje i ułożenia biegów. W zależności od modelu, rozróżniamy schody:

 • jednobiegowe proste,
 • dwubiegowe (to schody ze spocznikiem – kwadratowym lub prostokątnym)
 • wielobiegowe – z kilkoma spocznikami,
 • kręcone i spiralne,
 • wachlarzowe,
 • kacze,
 • zabiegowe.

Najmodniejsze schody 2021 roku – zobacz piękne konstrukcje

W tegorocznych trendach schodowych obserwujemy odejście od linii industrialnych i loftowych na rzecz takich trendów, jak japanii, modern country life, modern classic czy eko. To z jednej strony wyrażenie swojej troski o środowisko naturalne, a z drugiej podkreślenie filozofii, zgodnie z którą żyjemy.

Przykładem schodów japanii są konstrukcje łączące w sobie linie skandynawskie z japońskim umiłowaniem sztuki. Do tego stylu pasują schody w kształcie litery S, które stanowią świetną alternatywę dla schodów spiralnych. Takie schody idealnie współgrają z nowoczesnymi wnętrzami.

Schody eko wykonane są w całości z drewna. Mają tradycyjny kształt, choć pięknie prezentują się także w wersjach ażurowych, bez podstopnic, przez co zyskują wrażenie lekkości i zwiewności.

Modern country life to życie na współczesnej wsi – w małym miasteczku, w którym panuje cisza i spokój, ale w którym nie zapomina się o designie. Takie schody łączą to, co nowoczesne, z tym, co tradycyjne. Mogą być z drewna i bardziej nowatorskiego materiału, jakim jest np. metal czy szkło.


Modern classic to styl wielkomiejski, nawiązujący do nowojorskich apartamentowców. Tutaj liczy się wyrafinowany design i najdroższe materiały. Nie braknie szlachetnego drewna, stali i szkła, z których mogą być wykonane nie tylko balustrady, ale i stopnie.

A co z balustradą?

Balustrada to finezyjny element wykończenia schodów. Rozwiązania te idealnie wpasowują się we współczesne kanony wnętrzarskie:

 • Modne są balustrady w formie przejrzystej tafli szkła, które dodają wnętrzu przestrzeni a samym schodom – nowoczesnego charakteru.
 • Coraz więcej osób decyduje się na ażurowe ścianki wykonane z bardzo cienkich prętów (taką balustradę montuje się na stopień lub do boku stopnia, a następnie podwiesza do sufitu lub krawędzi stropu).

 • Bardzo modne są też balustrady metalowe o laserowo wycinanych wzorach, których kształt wybieramy i projektujemy samodzielnie.
 • Zwolennicy minimalizmu wybierają schody bez balustrad, których stopnie montowane są z jednej strony do ściany przez co wyglądają jak zawieszone w powietrzu.

Schody muszą być bezpieczne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyły funkcjonalność z designem. Dzięki rozwiązaniom gotowym oraz całej masie pomysłów, które mają architekci i stolarze, to od nas zależy, czy schody będą wtapiać się w tło, czy może staną się wyróżniającym się akcentem w domu czy dwupoziomowym mieszkaniu.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Może Cię zainteresować