29 stycznia 2021

Szykujesz się do remontu? Sprawdź, jak przygotować solidny harmonogram prac  

Sukcesem do dobrze przeprowadzonego remontu domu czy mieszkania jest nie tylko posiadanie sprawdzonej ekipy remontowej i wybór odpowiednich materiałów, ale przede wszystkim plan działania. Tylko dzięki właściwej kolejności prac zyskasz gwarancję, że cały proces przebiegnie w ustalonym czasie i bez ryzyka pojawienia się zbędnych, dodatkowych kosztów.

Każdy kto samodzielnie podjął się remontu i wykończenia domu czy mieszkania wie, jak ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności prac. To jedyna recepta na to, aby ograniczyć ryzyko niemiłych niespodzianek skutkujących opóźnieniami czy lawinowo rosnącymi kosztami. Pytanie…

Jaki jest optymalny harmonogram pracy remontowych…

i dlaczego warto zaangażować architekta?

Podczas remontu pomoc architekta jest nieoceniona. To osoba, która nie tylko przygotowuje projekt i wszystkie wytyczne, którymi kieruje się ekipa budowlana, ale przede wszystkim – nadzoruje całość prac. To wszystko pozwala odciążyć Ciebie i Twoją rodzinę od stresu związanego z remontem. Poza tym dzięki fachowemu nadzorowi unikasz pomyłek i kosztownych prac związanych z naprawą popełnionych błędów.

UWAGA!

Podczas remontu liczy się także czas. Tylko pilnując harmonogramu będziesz mieć pewność, że wszystko przebiegnie planowo. Tu koło się jednak zamyka, bo aby kontrolować prace ekipy budowlanej też musisz mieć… czas. W przypadku zaangażowania architekta oba te problemy będziesz mieć z głowy.

Planujemy remont – krok po kroku

Po pierwsze: odpowiednie przygotowanie

Z mieszkania czy domu musi zniknąć wszystko to, co będzie utrudniać prace lub co może zniszczyć się podczas remontu. Opróżnij więc wszystkie szafy, a rzeczy poukładaj w odpowiednio opisanych kartonach. Ruchome meble i szafy, jeżeli jest taka możliwość, to rozłóż na elementy pierwsze i zabezpiecz. Wszystkie te przedmioty przechowaj na czas remontu, np. w wynajętym magazynie.

UWAGA! Pamiętaj, że remontując mieszkanie w budynku wielolokalowym możesz potrzebować formalnej zgody udzielanej przez spółdzielnię czy wspólnotę mieszkaniową. Do harmonogramu dolicz więc czas oczekiwania na wydanie pozwolenia.

WAŻNE! Pozwolenia wymagają także prace, które:

– ingerują w konstrukcję budynku

– ingerują w pion wentylacyjny bloku czy kamienicy

– mają połączyć dwa sąsiadujące ze sobą mieszkania

– sprowadzają się do instalacji ogrzewania podłogowego

Po drugie – brudna robota

Teraz przyszedł czas na wyburzenia. Gdy już wszystkie meble są zdemontowane, należy pozbyć się pozostałych elementów – zerwać listwy przypodłogowe i skuć stare płytki, zdjąć podłogę (lub ją zabezpieczyć, jeżeli nie masz zamiaru jej wymieniać). To także moment kiedy ekipa kuje tynki i wykonuje prace rozbiórkowe (wyburzenia, wycinanie ościeżnic, starych ram okiennych etc.), więc zadbaj o organizację kontenera do wywozu gruzu.

Po trzecie – budowanie

Kolejnym etapem są prace budowlane i instalacyjne. Ekipa remontowa buduje nowe ścianki działowe oraz wymienia instalacje – elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Staranna realizacja projektu przygotowanego przez architekta jest tutaj kluczowa. W takim dokumencie wyraźnie wyszczególnione jest, w których miejscach będzie zainstalowana np. płyta grzewcza, lodówka, piekarnik, gdzie będzie wisieć telewizor, w których miejscach będzie zainstalowane oświetlenie, gniazdka, kontakty etc.

Na tym etapie przychodzi czas na ściany i sufity, które są tynkowane i wygładzane. Następnie wylewana jest wylewka samopoziomująca, która wyrównuje podłoże pod materiały podłogowe.

Po czwarte – układanie

Gdy ściany i podłoża są już przygotowane, ekipa remontowa przystępuje do układania podłóg i płytek. To moment, kiedy zaczynasz widzieć efekty poczynionych prac, szczególnie że chwilę później rozpoczyna się gruntowanie i malowanie ścian, a następnie – montaż drzwi i listw przypodłogowych.

Po piąte – sprzęty

Wielkim finałem jest instalowanie mebli w zabudowie, niezbędnego osprzętu kuchennego, podłączanie armatury i sprzętów łazienkowych. Ekipa montuje oświetlenie i dokonuje ostatecznych poprawek. Ty możesz z kolei wnieść meble i dekoracje.

Jak wygląda plan prac remontowych w pigułce?

  1. opróżnienie mieszkania
  2. roboty demontażowe
  3. montaż instalacji – wodnej, kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej, ogrzewania podłogowego
  4. wyrównywanie podkładów podłogowych i ścian, w tym zabudowy
  5. tynkowanie lub układanie gładzi na ścianach i sufitach
  6. okładziny ścian i podłóg
  7. malowanie, tapetowanie
  8. układanie podłóg
  9. montaż elementów wyposażenia i roboty wykończeniowe
  10. roboty porządkowe.

Zadaj sobie pytanie, czy wiesz na którym etapie zamontować drzwi? Kiedy pomalować ściany ostatnią warstwą farby? Jaką podłogę wybrać, aby służyła przez lata? Remont mieszkania jest tak samo przyjemnością, jak i wielkim stresem – w końcu urządzasz swoje gniazdko, za niemałe pieniądze i na długi czas. Jeżeli więc chcesz mieć pewność, że wszystko przebiegnie bez problemów, zawsze warto powierzyć te prace profesjonalistom, którzy zaplanują, przeprowadzą i dopilnują wszystkich prac remontowych.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź