24 marca 2014

10 wskazówek: jak żyć przestronnie na małej powierzchni

Masz małe mieszkanie? A może właśnie zamierzasz je kupić, ale wiesz, że twoje oczekiwania są większe niż metraż, na który możesz sobie pozwolić? Bez obaw. Na małej przestrzeni można żyć tak samo komfortowo jak w przestrzennym apartamencie – jeśli pamiętasz o kilku drobnych rzeczach. Chciałbym dzisiaj podzielić się kilkoma – konkretnie dziesięcioma – sekretami, jak komfortowo urządzić się w małym mieszkaniu.

Jeden: Mierz wszystko

Mały metraż mieszkania równa się małej przestrzeni, na której można postawić meble oraz dodatki – nic zaskakującego. Pierwsza wskazówka jest czysto techniczna – świadomie wybieraj węższe i mniejsze objętościowo meble. Czasami lepiej jest postawić obok siebie niewielką szafę i wąską komodę niż przeciskać się “na wdechu” obok ogromnej szafy garderobianej. Mierz, licz, myśl intensywnie.

Dwa: Odsłoń okna

Dosłownie i w przenośni. Małe mieszkania mają tendencję do sprawiania wrażenia ciasnych. Nie zastawiaj okien, staraj się zostawić wokół nich jak najwięcej przestrzeni i najlepiej zrezygnuj z ciężkich firan i zasłon – optycznie dodają ciężaru i zajmują więcej miejsca.

Trzy: Postaw na jasne kolory

Ciemne ściany sprawiają, że mieszkanie wydaje się o wiele mniejsze. Dodatkowo, przy małym metrażu, wszechobecna ciemność we wnętrzu kojarzy się nam z piwnicą, a raczej nie ten efekt mamy na myśli. Kolory, które warto wykorzystać, to na przykład:

  • jasny beż
  • pastelowa żółć
  • pastelowy róż
  • biel/kość słoniowa
  • jasna szarość

Cztery: Wypróbuj składane meble

Składana kanapa zamiast łóżka? Jeśli mieszkasz sam/a – może nawet rozkładany fotel? Masz dzieci? Może warto rozważyć zakup łóżka piętrowego zamiast osobnych łóżek? Rynek meblowy zmienia się wraz z upływem czasu i oferuje wyposażenie nawet małych mieszkań poprzez meble składane i chowane. Sprawdź!

Pięć: Bądź wybiórczy

Nie masz miejsca na drobiazgi, wymyślne dekoracje i ozdoby zajmujące połowę ściany. Kupując coś, patrz nie tylko na cenę, ale również funkcjonalność i przydatność danego przedmiotu w małej przestrzeni. Wiktoriański stoliczek może wyglądałby pięknie w twoim salonie, ale jeśli nie masz na niego miejsca – nie kupuj!

Sześć: Bądź bezlitosny

Pora uszczuplić swoje zapasy. Dotyczy to ubrań, pamiątek rodzinnych, kolekcji płyt winylowych i czasopism. Musisz oczyścić swoją przestrzeń, bo większość z nas ma tendencję do przechowywania rzeczy, których już nie potrzebuje. Nie ma miejsca na sentymenty – w małym mieszkaniu potrzebujesz każdego metra!

Siedem: Wykorzystaj piwnicę

Rzeczy sezonowe, niezbędne, a mimo to używane, nie mogą zalegać w twoim domu, jeśli masz do dyspozycji mały metraż. Posortuj przedmioty i urządź u siebie wymianę sezonową, odpowiednio wymieniając zawartość szaf i półek zgodnie z porami roku. Nie posiadasz piwnicy? Zastanów się nad skorzystaniem z usługi “self-storage”.

Osiem: Przemyśl układ mebli

Rozkład mebli w małych pomieszczeniach nastręcza o wiele większych trudności niż w dużych. Musisz zwrócić uwagę na to, jak otwierają się szafki, lodówka, czy wygodnie będzie ci sięgnąć na półkę. Kolejność wykonywania czynności w pomieszczeniu też ma znaczenie. Musisz wykazać się sprytem.

Dziewięć: Postaw na lustra

Lustra dają wrażenie większej przestrzeni, a dodatkowo są praktyczne. Potrafią podkreślić piękno aranżacji wnętrza tak samo jak naszej własnej stylizacji. Jeśli twoje mieszkanie zamieszkiwać będą kobiety, na pewno będą zadowolone!

Dziesięć: Nie bój się prosić o pomoc

Nie musisz wszystkiego robić sam. Jeśli myśl o urządzaniu małego mieszkania przyprawia cię o ból głowy, nie warto się męczyć i po prostu odezwać się do specjalisty. Żyjemy w czasach, w których mamy coraz mniej czasu, a jest on niezwykle cenny. Ustalając z ekspertem nasze warunki, otrzymamy efekt, który będzie nas satysfakcjonował zdecydowanie mniejszym wysiłkiem.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź