19 kwietnia 2019

Aranżacja kuchni: gdzie najlepiej umieścić zlew?

Aranżacja kuchni stanowi nie lada wyzwanie – szczególnie wiele kłopotów sprawia kwestia właściwego umiejscowienia zlewu. Jeżeli już na etapie projektu popełnimy błąd, to potem będzie się on przez długie lata odbijał nam czkawką, gdyż lokalizacja zlewu decyduje w głównej mierze o ergonomii prac kuchennych. Jakie miejsce jest dla tego elementu najlepsze?

Zlew w kuchni pod oknem i naprzeciw wyspy kuchennej i plyta indukcyjna

Zlew kuchenny to jeden z tych elementów, z których w trakcie przygotowywania posiłków korzystamy najczęściej – według statystyk w ciągu każdej doby używamy go ponad 30 razy! Dlatego warto zadbać o to, by znajdował się on we właściwym miejscu. Kwestia umiejscowienia zlewozmywaka jest po prostu kluczowa dla komfortu wykonywania prac kuchennych. Odpowiednio dobrane miejsce znacznie ułatwia gotowanie.

Zlew w kuchni pod szafkami kuchennymi blisko plyty indukcyjnej

Jakie miejsce jest najlepsze dla zlewu?

Zasada jest prosta: zlew powinien znajdować się w bliskiej odległości od lodówki i płyty grzewczej, bo wraz z nimi wchodzi w skład tzw. trójkąta roboczego. O zasadzie trójkąta roboczego wspominałem już wcześniej przy okazji omawiania wad i zalet różnych układów kuchni. W dużym skrócie chodzi o ustawianie sprzętów według kolejności, w której będziemy z nich korzystać w trakcie gotowania; produkty najpierw wyciąga się z lodówki, później myje lub obiera, a dopiero potem gotuje, smaży lub piecze. Projekt kuchni powinien uwzględniać ten logiczny ciąg – dzięki temu w trakcie przygotowywania posiłków będziemy pokonywać mniejsze odległości, tracąc tym samym mniej czasu. Najlepiej, gdy przez trójkąt nie przebiegają ciągi komunikacyjne. Pozwala to uniknąć ewentualnych wypadków w trakcie prac kuchennych.

Zlew w kuchni w bliskiej odleglosci lodowki i plyty grzewczej

Modnym w ostatnim czasie rozwiązaniem jest umieszczanie zlewu na wyspie kuchennej. Wykorzystanie wyspy kuchennej jako strefy zmywania wymaga jednak sporej dbałości o porządek – wyspa znajduje się centralnie na widoku, nie możemy zatem dopuścić do tego, by w zlewie zalegała sterta brudnych naczyń. Taki układ wymusza na nas również dbałość o wygląd samego zlewu: powinien być on zawsze czysty, bez kamiennego osadu oraz pozbawiony luźno położonych gąbek, butelek z płynem do naczyń itp.

Zlew w kuchni na wyspie kuchennej

Uwaga: pod żadnym pozorem nie należy montować zlewu w pobliżu kuchenki gazowej! W takiej sytuacji może bowiem dochodzić do zalewania palników. Bardzo dobrym pomysłem jest natomiast umieszczenie zlewu przy oknie – takie rozwiązanie pozwala nam cieszyć się widokami za szybą i zapewnia stały dostęp do światła dziennego, dzięki czemu zmywanie staje się dużo wygodniejsze. Rzecz jasna przy takim usytuowaniu zlewozmywaka należy się najpierw upewnić, czy bateria nie utrudnia przypadkiem swobodnego otwierania okna.

***

Wiesz już, gdzie najlepiej umieścić zlew kuchenny? Jeżeli tak, to koniecznie zapoznaj się jeszcze z wpisem o wyborze samego zlewu – omawiam w nim kwestię ilości komór oraz analizuję wady i zalety zlewów wykonanych z różnych materiałów.

Komentarze

 • Majka

  Muszę policzyć ile razy korzystam ze zlewu w ciągu doby, bo ta liczba 30 daje do myślenia.

 • Malgorzata

  Mój mąż stwierdził, że miejsce przy zalewie jest najbardziej romantyczniejszym miejscem w kuchni, bo jest z widokiem na ogród gdzie on pod oknem specjalnie zasadził róże, aby mi jeszcze bardziej umilić czas przy nim spędzony.

 • Gabi

  Zawsze mnie to ciekawiło, czy zlew na wyspie kuchennej tak samo jak kuchenka jest praktyczny. Bo jedno wiem na pewno wyspę kuchenną każdy widzi więc czysto musi być, a te dwie rzeczy trudno połączyć.

 • Maciej

  Kilka mieszkań w swoim życiu wynajmowalem i jedno mogę stwierdzić, że zlew pod szafkami kuchennymi to utrapienie. Zwłaszcza dla wysokich osób, nie widać co się myje, a głową samowolnie uderza o szafki. Tragedia.

 • Izka

  Zlew pod oknem jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Otwarcie okna pozwala na lepszą cyrkulację powietrza i zapobiega wilgoci.

 • Bezka

  Zlewy bardzo stylowo i elegancko prezentują się także w centralnym punkcie kuchni, ale pod warunkiem, że zdecydujemy się wybrać zmywak estetyczny, o niebanalnym designie.

 • Martha

  Ciotka ma zlew narożnikowy i bardzo sobie chwali. Mówi że sporo miejsca dzięki temu zaoszczędziła.

 • Tom

  Tak naprawdę to od zlewozmywaka powinniśmy planować rozkład kuchni. Blisko niego umiejscowić lodówkę i kuchenkę i zostawić trochę miejsca na blat kuchenny.

 • Tabak

  Zlew w narożniku kuchni to bardzo dobre rozwiązanie. Atutem jest pojemna szafka narożna. Oprócz typowego kosza, z łatwością wygospodarujemy tu miejsce również na środki chemiczne używane w kuchni.

 • Ulka

  Dla mnie zlew pod oknem wiąże się z koniecznością częstego mycia okna, bo nie oszukujmy się zawsze coś się ochlapie.

 • Klemens

  Tabak ma rację, zlew w narożniku to dobry pomysł, zazwyczaj jest to martwa przestrzeń, gdzie kładziemy byle co.

Zostaw odpowiedź