23 listopada 2018

Aranżacja łazienki: co zamiast płytek ceramicznych?

W polskich łazienkach od wielu lat króluje jeden materiał wykończeniowy: płytki ceramiczne. I choć jest to władza absolutna i niepodważalna, to kandydatów do przejęcia, nomen omen, tronu nie brakuje. Jakie alternatywne rozwiązania sprawią, że aranżacja naszej łazienki zyska na unikalności?

Lazienk cala w plytkach, tradyzyjna aranzacja lazienki w nowoczesnym wydaniu

Badania na temat stanu polskich łazienek potwierdzają jedno: w naszym kraju najpopularniejszymi materiałami do wykończenia ścian i podłóg pozostają płytki ceramiczne. I to pomimo tego, że trendy wnętrzarskie ulegają ciągłym zmianom, a to, co jeszcze wczoraj było modne, często na drugi dzień wydaje się już passé. Skąd ta polska niechęć do używania w łazience innych materiałów wykończeniowych? Przede wszystkim łazienka jest bardzo specyficznym, wymagającym miejscem – panuje tam podwyższona wilgotność, a poza tym wszystkie elementy narażone są na ciągły kontakt z wodą. Płytki ceramiczne doskonale radzą sobie nawet w tego typu ekstremalnych warunkach. Są wytrzymałe, odporne na działanie wilgoci oraz łatwe do utrzymania w czystości. Sporą zaletą płytek ceramicznych jest też ich stosunkowo niska cena. Co prawda zależy ona od jakości, producenta czy formatu, ale można przyjąć, że za płytki z gresu szkliwionego o klasie ścieralności IV i antypoślizgowości R9-12 zapłacimy średnio od ok. 35 zł do 150 zł za m2.

Marokanskie plytki w araznacji lazienki w polaczeniu z drewnem

Co jednak, jeżeli marzy nam się mniej typowa aranżacja łazienki – pozbawiona wszechobecnych ceramicznych płytek? W takim wypadku możemy sięgnąć na przykład po drewno albo płyty wykonane z kamienia naturalnego.

Kamienne płyty

Wykonuje się je najczęściej z granitu, marmuru, piaskowca, onyksu czy trawertynu. Niewątpliwą zaletą łazienki wykończonej w kamieniu jest to, że prezentuje się ona nad wyraz elegancko i luksusowo. Ponadto kamień nadaje się do stosowania zarówno na podłogach, jak i ścianach. To materiał trwały oraz odporny na wilgoć i zmiany temperatury, choć niektóre gatunki, np. marmur i trawertyn, wymagają systematycznej, powtarzanej raz na kilka lat impregnacji. Uwaga: kamień charakteryzuje się różnorodną strukturą – czasami nawet w obrębie tej samej skały!

Aranzacja lazienki calej w plytkach gdzie plytki podlogowe imituja drewno

Niestety to wszystko ma swoją cenę: kamień jako materiał wykończeniowy jest wyraźnie droższy od płytek ceramicznych. Najtańsze gatunki kosztują półtora raza więcej, choć na rynku nie brakuje też opcji dziesięciokrotnie kosztowniejszych. Czy warto wydawać aż tyle? Na to pytane każdy musi odpowiedzieć sobie samemu – zależy to tylko i wyłącznie od osobistych preferencji oraz zasobności naszego portfela. Pamiętajmy jednak, że korzystanie ze szlachetnych materiałów o odpowiedniej jakości to jeden z wyznaczników luksusowych mieszkań.

Aranzacja lazienki black and white

Drewno w aranżacji łazienki

Kamień nie jest jedynym naturalnym materiałem, który może zastąpić w naszej łazience płytki ceramiczne. Coraz częściej przy projektowaniu tego pomieszczenia sięga się bowiem po… drewno! Trudno się temu dziwić: jest ono ponadczasowe i niezwykle miłe w dotyku, a poza tym skutecznie ociepla sterylne wnętrza. Niestety nie każdy gatunek drewna dobrze znosi kontrakt z wodą – w aranżacji łazienki zdecydowanie najlepiej sprawdzają się gatunki egzotyczne. Są one bowiem w bardzo dużym stopniu nasycone naturalnymi olejkami, a przez to bardziej odporne na działanie wilgoci. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po iroko, tek, padouk czy merbau (zobacz: różnice między drewnem rodzimym i naturalnym).

Aranacja lazienki z bialymi plytkami i drewnianymi elementami

UWAGA: drewno należy do materiałów higroskopijnych. Oznacza to, że szybko wchłania unoszącą się w powietrzu parę wodną. Dlatego przed zakupem drewna do łazienki warto sprawdzić jego współczynnik skurczu – wysoka wartość może oznaczać zagrożenie występowania odkształceń desek. Do polskich gatunków o najniższym współczynniku skurczu należą grab, buk, dąb oraz modrzew.

Komentarze

 • Bart

  W mojej łazience mam położoną strukturę dekoracyjną w odcieniu butelkowej zieleni. Wygląda to fenomenalnie w połączeniu z czarną ceramiką i białymi płytkami.

 • Agatha

  Do drewna w łazience nie jestem przekonana. Ale widziałam u sąsiadów panele ścienne (zapisałam sobie nawet nazwę firmy) i jestem na etapie wybierania wzoru.

 • Matylda

  Wcale nie musimy być skazani na płytki. Jedna ze ścian możemy pomalować wodoodporną farbą (najlepiej wyglądają intensywne kolory). Sama zdecydowałam się na takie rozwiązanie i jestem zadowolona. Mogłam sobie pozwolić na powieszenie kilku ozdobnych ramek.

 • Leonard

  Zaopmnieliście wspomnieć o betonie architektonicznym. Jest coraz częściej wykorzystywany przy wykańczaniu nowoczesnych łazienek. Cechuje go spora odporność na wilgotność, uszkodzenia mechaniczne.

 • Lublana

  A czy ktoś miał fototapetę w łazience? Czy to się sprawdza? Dziękuję z góry za odpowiedzi

 • Cezary

  Lakierowanie, olejowanie, bejcowanie, woskowanie, malowanie… Głupi dałem się namówić projektantowi wnętrz na naturalne drewno w łazience, ale nie sądziłem że tyle z tym roboty. Wygodniej by było z płytkami.

 • Hubcio

  A jak się mają płytki kamienne do przewodnictwa cieplnego? Nadają się do ogrzewania podłogowego?

 • Izka

  @Lublana Do łazienek stosuje się tapety winylowe lub tapety z włókien szklanych pokrytych lakierem akrylowym. Ze względu na to, że w łazience panuje spora wilgotność, to do klejenia tapet powinno wybierać się tylko kleje wodoodporne. Pozdrawiam 🙂

 • Edyta

  Polska płytkami stoi. No bo niby czym innym ją wykańczać. Drewnem o którym wspomnieliście? Przecież większości z nas na to nie stać.

Zostaw odpowiedź

Może Cię zainteresować