17 kwietnia 2015

Aranżacja łazienki w stylu skandynawskim

Czystość, surowość, inspiracja naturą. Jeśli takie efekty chcemy uzyskać w nowo urządzanej łazience warto zastanowić się nad wykorzystaniem osiągnięć stylu skandynawskiego.

perfectspace-aranzcja-wnetrza-lazienki-w-stylu-skandynawskim

Styl skandynawski w aranżacji wnętrz

Styl skandynawski powstał jako bezpośredni trend aranżacji domowych przestrzeni w krajach na północy Europy. Jego wyznaczniki bezpośrednio łączą się z warunkami naturalnymi, jakie panują w państwach skandynawskich. Długie zimy, podczas których ograniczony jest dostęp do światła słonecznego skłoniły do aranżowania wnętrz w taki sposób, aby stworzyć iluzję jasnych przestrzeni. Skandynawski styl oznacza życie w zgodzie z naturą i inspiracja nią. Z tego powodu chętnie wykorzystywanymi materiałami będzie drewno, kamień, wiklina, a tkaninami wełna i len.

 

perfectspace-aranzacja-wnetrza-lazienki-w-nowoczesnym-stylu

 

Kolory w aranżacji wnętrz

W pomieszczeniach aranżowanych na modłę skandynawską przeważać będą jasne kolory optycznie powiększające przestrzeń. Aranżacja łazienki w tej kwestii wymaga śnieżnej bieli, jasnych odcieni szarości czy beżu, które cieszą się największym powodzeniem. Dominujące jasne akcenty często zostają przełamane kontrastującą czernią lub granatem. Do aranżacji łazienki możemy zatem wybrać lustro z ciemną ramą, granatowe dodatki czy lampy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ przesycenie śnieżną bielą może sprawiać wrażenie sterylności, która będzie odpychać chłodem. Przełamanie jej kontrastującymi kolorami czy wsparcie elementami z tworzyw naturalnych, głównie drewnianych ociepli pomieszczenie i dostarczy komfortu z jego użytkowania. Połączenie bieli z odcieniami koloru niebieskiego może nasuwać skojarzenia ze stylem marynistycznym. Choć cieszy się on dużą popularnością w modzie letniej, to sprawdza się również przy aranżacji wnętrz. Styl skandynawski odznacza się jednak większą subtelnością w doborze elementów wystroju.

 

perfectspace-nowoczesne-lampy-w-aranzacji-wnetrz

 

Urządzenia sanitarne w aranżacji wnętrz

Przy wyborze urządzeń sanitarnych pamiętajmy o prostocie i minimalizmie, jakie rządzą stylem skandynawskim. Decydujmy się na nieskomplikowane kształty inspirowane geometryczną doskonałością. Zainteresowaniem cieszy się ostatnio marmur, który w połączeniu z drewnem będzie stanowić oryginalne i nietuzinkowe rozwiązanie. Przy stylu skandynawskim może pozwolić sobie na szaleństwo w związku z wyborem umywalki. Powszechnie stosowane umywalki osadzone na szafkach, blatach w skandynawskiej łazience mogą ustąpić miejsca drewnianym półkom z parawanem z lnu lub bawełny.

 

perfectspace-aranzacja-wnetrza-lazieki-z-dodatkami-w-stylu-skandynawskkim

 

Dodatki w aranżacji wnętrz

Mimo, że oszczędność i surowość stanowią główne wyznaczniki stylu skandynawskiego, to dodatki jakie wybierzemy przy urządzaniu łazienki będą w dużej mierze wpływać na jego funkcjonalność. Aranżacja łazienki wymaga również nabycia wszelkiego rodzaju pudełek, koszy i tym podobnych zestawów do przechowywania. Obowiązkowo muszą one być wykonane z naturalnych materiałów, np. wikliny. Skandynawowie cenią sobie ekonomiczne rozwiązania, wykorzystujące każdy skrawek użytkowanej przestrzeni, sprawdzą się zatem podwieszane kosze, czy półki. Na podłodze możemy umieścić lniany chodnik, który ociepli pomieszczenie. Pamiętajmy, że to właśnie dodatki pełnią kluczową rolę w przyporządkowaniu do konkretnego stylu. W przypadku skandynawskiej łazienki muszą to być właśnie funkcjonalne dodatki, a nie upiększające ozdoby – Skandynawowie nie są bowiem zwolennikami wypełniania przestrzeni bezużytecznymi przedmiotami.

Styl skandynawski nadaje się do aranżacji pomieszczeń dla wszystkich, którzy cenią sobie funkcjonalność, życie w zgodzie z naturą, inspiracje nią. Decyzja o aranżacji wnętrza w danym stylu powinna być podjęta jak najszybciej, aby móc od samego początku decydować o każdym elemencie urządzanego miejsca.

Komentarze

  • Zdecydowanie styl skandynawski jest idealny dla ludzi lubiących minimalizm.

Zostaw odpowiedź