05 czerwca 2020

Aranżacja wnętrza dla dziecka – jak dopasować ją do jego rozwoju?

Decyzja o dziecku to jedna z najważniejszych decyzji w życiu dorosłego człowieka. Czy raczej – pary dorosłych ludzi. Jego pojawienie się zmienia absolutnie wszystko w dotychczasowej egzystencji obojga rodziców. Nowe rozporządzenia nie omijają domu – ba, bardzo często od niego właśnie się zaczynają. Mieszkanie potrafi ewoluować wraz z dorastaniem pociechy. Jak się na to przygotować? Jak sprawić, by aranżacja przystosowywała się do szybko rosnących młodocianych?

Aranżacja wnętrza dla noworodka – spokój, cisza, bezpieczeństwo

Nowo narodzone dziecko nie rozumie jeszcze otaczającego go świata, ale chłonie wszelkie bodźce niczym gąbka. To właśnie w tym okresie, choć nie do końca świadomie, dziecko kształtuje swoje opinie na temat świata, między innymi to, czy jest w nim bezpiecznie, czy nie. Choć może się to wydawać nierealne, aranżacja pokoju niemowlęcia gra bardzo istotną rolę w jego życiu. Po pierwsze, musi być funkcjonalna, by ułatwiać rodzicom opiekę nad dzieckiem poprzez rozmieszczenie mebli i sprzętów. Po drugie, ważniejsze, musi roztaczać atmosferę spokoju i błogości, tak ważnej dla poczucia bezpieczeństwa malucha.


Stonowane kolory, miękkie kształty, ostrożny balans. To, co dziecko zobaczy dookoła siebie, zapamięta na później. Z tego względu zawsze doradzam klientom, by pokoje ich dzieci – zwłaszcza w pierwszych latach życia – kojarzyły się z łagodnością i bezpieczeństwem przebywania przy rodzicach. Zwłaszcza, jeżeli planują osobną sypialnię. Dotyczy to zarówno koloru mebli – ciemne optycznie zmniejszają przestrzeń, a jasne ją powiększają i zmiękczają, jak i koloru ścian – krzykliwe kolory mogą przyczynić się do problemów z zaśnięciem u niemowlaka, który na tym etapie postrzega głównie za pomocą zmysłów.

Następna istotna rzecz to oświetlenie. W niemowlęcych pokojach należy bezwzględnie wyeliminować olśnienie, wybierając na przykład lampy z przysłonami rozpraszającymi światło. Warto przy tym zadbać, by źródła światła emitowały ciepłą barwę, które sprzyjają uczuciu komfortu i wzmacniają efektywność odpoczynku. Jako że niemowlęta większą część czasu spędzają, leżąc w łóżeczku i patrząc w górę, należy zwrócić uwagę na to, by żyrandol nie znajdował się bezpośrednio nad nim i kąt padania światła nie raził dziecka. Może dobrym rozwiązaniem byłyby kinkiety? W takich przypadkach zawsze konsultujemy to bezpośrednio z klientem.

Aranżacja wnętrza dla dziecka w wieku szkolnym – energia, funkcjonalność

Nie muszę chyba przypominać, ile energii potrafią mieć dzieci w swoim wieku szkolnym i przedszkolnym. Dosłownie je rozpiera, a rodziców nierzadko przyprawia o ból głowy. To jednak czas dla pociechy, by zbudowała relacje z rówieśnikami, by zaczęła testować i próbować, co będzie dla niej w życiu istotne. Nie ma sensu kierować się tym, co w danej chwili dziecko interesuje i budować aranżacji na tej podstawie – zmiany na tym etapie potrafią być bardzo dynamiczne. No, chyba, że sprawa dotyczy Elsy lub Spidermana – dowiedziałem się już, że dyskusje na ten temat nie wchodzą w grę 🙂

Warto, by pokój dziecka na tym etapie charakteryzował się żywymi kolorami, ciekawymi akcentami, był nietuzinkowy i pozwalał na eksperymenty. Dziecko w tym czasie będzie jednocześnie bawić się i uczyć. Warto więc, by w jego pokoju znalazły się sprzęty, które umożliwią mu naukę, takie jak wygodne krzesło oraz biurko, przy którym będzie odrabiało prace domowe. Miejsce zabawy należy oddzielić od miejsca skupienia, ucząc młodego człowieka, że jest czas na pracę i czas na relaks. Do tego dobrą inwestycją jest zakup półek lub niewielkich biblioteczek na książki – w końcu teraz w życiu dziecka zaczną pojawiać się lektury szkolne, podręczniki, a może i jego ulubione książki?

Na deser najważniejsze – oświetlenie – ważne, by dziecko pracowało przy solidnym oświetleniu lampki przy biurku bądź też źródle światła skierowanym bezpośrednio na obszar roboczy. Jeżeli dziecko siedzieć będzie tyłem do źródła światła, wygeneruje to niepotrzebny cień, który dodatkowo utrudni mu pracę. Tak naprawdę warto zadbać o kilka punktów świetlnych – skierowane na biurko ułatwi naukę, rozproszone górne zapewni bezpieczeństwo podczas zabawy, ciepłe nocne pomoże wprowadzić komfortowy nastrój przed zaśnięciem.

Aranżacja wnętrza dla nastolatka – indywidualizm, wyjątkowość

Ach, ten burzliwy okres dorastania. Kiedy dziecko się już wyszaleje i znajdzie to, jakie chciałoby być, następuje faza buntu. Kształtuje się charakter, pojawiają się pierwsze poważne decyzje życiowe. Pociecha na tym etapie wie już, co lubi, a czego nie – bardzo dobrym rozwiązaniem jest omówienie z nią, jaki chciałaby mieć pokój. Nie tylko pozwoli to nastolatkowi na podjęcie ważnej decyzji i podkreśli, że jego/jej opinia też jest ważna, ale również umożliwi zaakcentowanie własnej indywidualności. Wiele nastolatków żyje w pokojach, które zostały zaprojektowane podczas ich lat dziecięcych, a od tego czasu wiele może się zmienić. W okresie dojrzewania młodzi ludzie przechodzą prawdziwą metamorfozę – zmieniają się ich upodobania, wrażliwość, ulubiona kolorystyka. Wspomniana wcześniej Elsa i Spiderman nie grają już tak wielkiej roli w ich życiu, a więc i aranżacja musi być dostosowana.

Oświetlenie w pokoju nastolatka nie musi być już tak łagodne i rozproszone, chociaż też nie wymaga instalowania halogenów bez przesłony. Należy przyjrzeć się sprzętom w pokoju i zastanowić, które z nich są dostosowane do wzrostu młodego człowieka, a które wymagają wymiany. Dotyczy to zwłaszcza łóżka, które bardzo szybko przestaje być komfortowe wraz ze wzrostem nastolatka oraz krzesła i biurka. Większą rolę odegra teraz szafa lub garderoba – okres dojrzewania to czas kreowania własnego stylu ubierania się i mała szafa wystarczająca dla dziecka może już nie spełniać swojej roli tak dobrze.

Na tym etapie warto porozmawiać z nastolatkiem o tym, co chciałby mieć w swoim pokoju. Włączyć ją lub jego w proces decydowania. To bardzo, bardzo istotne, by nie “przespać” momentu, w którym dziecko przeobraża się z uroczego berbecia w coraz bardziej niezależnego młodego człowieka. Wszyscy chcemy czuć, że w naszym domu jesteśmy cenieni, a stworzona przestrzeń jest odzwierciedleniem nas (więcej o tym w moim wpisie “Czym jest aranżacja wnętrz? Naszym odbiciem”). Aranżacja wnętrz ma służyć, ale i też cieszyć. Z tym właśnie podejściem działamy w Perfect Space.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Może Cię zainteresować