Ściana za łóżkiem pod względem wyglądu nie różni się co prawda niczym od pozostałych ścian, ale mimo to odgrywa jedną z najważniejszych ról w sypialni, bo to właśnie na nią jako pierwszą pada nasz wzrok. Dlatego przy aranżacji wnętrza ściana ta wymaga od nas specjalnej uwagi.
Przy aranżacji sypialni często całą swoją uwagę skupiamy na wyborze łóżka lub właściwego modelu materaca. Tymczasem to ściana, która znajduje się za naszym łóżkiem, w dużej mierze decyduje o charakterze całej sypialni – szczególnie, że jest widoczna zaraz po wejściu do pomieszczenia. Naturalnie można zdecydować się na bezpiecznie rozwiązanie i po prostu pomalować ścianę za łóżkiem tak samo, jak pozostałe, ale trochę szkoda marnować w ten sposób jej ogromny potencjał aranżacyjny. Poniżej przedstawiam kilka sprawdzonych pomysłów na wyróżnienie przestrzeni nad łóżkiem.
Kolor w aranżacji wnętrz
Najprostszą formą wyróżnienia ściany za łóżkiem jest pomalowanie jej na inny kolor, dzięki czemu będzie się wyraźnie odcinać od reszty pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, że różne barwy mają różne właściwości. W przypadku sypialni warto zrezygnować z intensywnych i agresywnych kolorów: żółtego, czerwonego i pomarańczowego. Sypialnia powinna być bowiem oazą spokoju, a barwy te mają działanie pobudzające. Zamiast nich warto postawić na jasne i neutralne barwy, doskonale sprawdzą się też wszelkie odcienie niebieskiego, bo błękit przynosi ukojenie zmysłom (właśnie z tego powodu stosuje się go w terapiach antydepresyjnych). Generalnie specjaliści od aranżacji wnętrz podpowiadają do sypialni kolory zimne, gdyż te wprowadzają nas w naturalną senność.
Fototapeta w aranżacji wnętrz
To rozwiązanie wyjątkowe modne, ale przeznaczone raczej dla odważnych. Niemniej warto dać mu szansę, bo dzisiejsze tapety imponują designem, bogactwem kolorów i faktur. Pamiętajmy jednak, że w przypadku aranżacji wnętrza sypialni ogromną rolę odgrywa umiar – właśnie dlatego fototapeta najefektowniej prezentuje się w sytuacji, gdy pokrywa wyłącznie jedną ze ścian. Takie rozwiązanie jest zresztą zwyczajnie bardzo praktyczne, bo jeżeli wzór nam się kiedykolwiek z jakiegoś powodu znudzi, to nie będziemy musieli od razu wywracać do góry nogami wystroju całego pomieszczenia. Jaki wzór wybrać? Tutaj jedyne kryterium stanowi właściwie nasz gust i upodobania – w końcu to nasza sypialnia. Możemy się nawet pokusić o przerobienie na fototapetę jednego z własnych zdjęć, ale w takim przypadku fotografia musi spełniać określone wymagania jakościowe.
Aranżacja wnętrz, czyli cegła, drewno, beton, lustra
Osoby, które cenią sobie minimalizm i nowoczesność, na ścianie za łóżkiem mogą zawiesić płyty z betonu architektonicznego; to materiał na tyle dekoracyjny i charakterystyczny, że niemal od razu nada wnętrzu indywidualnego charakteru. Inne, niemniej ciekawe rozwiązanie stanowi element rodem z pofabrycznych przestrzeni industrialnych, czyli surowa cegła. Cegła zyskuje zwłaszcza w towarzystwie oświetlenia, które umiejętnie podkreśla jej piękną, nieregularną fakturę. Uwaga: jeżeli chodzi o sypialnię, to najbezpieczniej postawić na cegłę bieloną, gdyż sprawia ona wrażenie bardziej „oswojonej” i przytulnej.
Nie przepadasz ani za cegłą, ani za betonem? W takim razie na ścianie za łóżkiem możesz zawiesić drewnianą kratę, która będzie pełniła po części rolę zagłówka. W końcu nie od dziś wiadomo, że drewniane elementy wprowadzają do aranżacji wnętrza nieco dodatkowego ciepła.
Pomysł z zabudowaniem przestrzeni nad łóżkiem bardzo dobry, ale system szafek? Wyszedł z tego pawlacz. Mało praktyczny w użytkowaniu. Chyba że ma to pełnić tajnej skrytki przed dziećmi na tajne gadżety 😉
Podobają mi lustra w sypialni, ale w tym wydaniu który zaproponowaliście jest zbyt zachowawczy. Gdyby tak zamontować lustro na suficie, to dopiero byłby efekt. Ale wiadomo, to jest sypialnia a nie pokój ww hotelu. Choć z chęcią zrobiłabym sobie taką sypialnię w hotelowy stylu. A wtedy wchodząc do niej czułabym się wyjątkowo.
Klasycznie pomalowana ściana za łóżkiem już nie wystarcza? Przecież te wszelkiego rodzaju fototapety czy pikowane zagłówki to koszt kilkuset złotych. Wolę więcej zainwestować w materac niż w dekoracje nad łóżkiem. Z pewnością lepiej na tym wyjdę.
Ściana za łóżkiem ważna rzecz. Najlepiej miękka i wykończona miłym materiałem, który nie powoduje podrażnień skóry. A ten drewniany stelaż na nad łóżkiem to kiepski pomysł.
To ludzie jeszcze montują fototapety nad łóżkiem? Sądziłem że to było modne w latach 90. Ta zaprezentowana na zdjęciu trąca tandetą. Mamy XXI wiek, a mentalność niektórych ludzi chyba zatrzymała się na pewnym etapie.
Cegła w przytulnej sypialni? oczywiście że tak. Ja akurat postawiła na bielioną cegłę, choć mój małżonek upierał się przy tradycyjnej czerwonej cegle. Jak twierdził miał to być taki jego męski, surowy akcent. Jak wiadomo swoje zdanie mógł wyrazić, ale nie było brane pod uwagę. Sypialnia musi być przytulną i kobieca. A jak chce się poczuć męsko, to ma swój garaż w którym nawet nie ośmielam się sprzątać.
Pikowane zagłówki są największym hitem w sypialni. Nie dość że są wygodne, to jeszcze mogą być piękne i indywidualne. Problem w tym, że takie rzeczy w sklepach meblowych są bardzo drogie. Na szczęście internet jest pełen poradników jak samemu robić taki zagłówek. A wtedy koszt jest niewielki.
Coraz więcej neonów w mieszkaniach, które niegdyś kojarzyły się z barami. W sypialni jeszcze się z takim nie spotkałam, ale jestem pewna że efekt będzie fenomenalny, a dodatkowo taki neon może zastąpić lampkę nocną.
Ta fototapeta za zdjęcia trąca tandetą. Z którego roku jest to zdjęcia? Sądziłam, że widok morza jako fototapeta już dawno wyszedł z mody.
Mi się podoba ta fototapeta 🙂 Ale osobiście wybrałabym góry i sądzę że ten tren powoli wraca do łask 🙂 Ja już zrobiłam swoje łóżko z palet i teraz tylko mam problem jaki materac wybrać do niego, bo podobno nie każdy się nadaje 🙂