13 sierpnia 2015

Aranżacja wnętrza z myślą o książkach

Najnowsze statystyki na temat czytelnictwa w Polsce nie napawają optymizmem – w zeszłym roku aż czterech na dziesięciu Polaków nie przeczytało żadnej książki. Jednocześnie powiększyło się grono osób, które kupiły jakiś tytuł – z 29,6% (2013r.) do 40%(2015 r.). Skoro przybywa osób, które nabywają literaturę na własność, zasadne staje się pytanie o to, w jakim miejscu właściwie trzymać wszystkie te zbiory.

perfectspace-aranzacja-wnetrza-z-regalem-na-ksiazki

Książki to towarzysze wieczorów, źródła wiedzy zawodowej oraz rodzinne pamiątki. Dlatego nie warto chować ich w pudłach lub upychać po szafach – lepiej się nimi pochwalić, szczególnie, że regał z książkami stanowi pewnego rodzaju wizytówkę. Warto zatem to uwzględnić  przy aranżacji wnętrza. W końcu – parafrazując słynne hasło – jesteś tym, co czytasz. Ponadto książki w domu świadczą o wrażliwości domowników oraz ich otwartości na sztukę i kulturę, a ponadto są symbolem ciekawości wobec świata.

Półka półce nie równa

Najpopularniejszą metodę przechowywania książek stanowią obszerne regały. W polskich wnętrzach dominują także tradycyjne półki, które kojarzą się najczęściej z prostymi deskami, a tymczasem zapewniają bardzo szerokie możliwości aranżacyjne, gdyż można je umieścić prawie w każdym miejscu. Przy odrobinie pomysłowości z półek można stworzyć interesującą kompozycję lub wręcz zabudować nimi całą ścianę, gdyż istnieje duży wybór nietypowych półek, np. półki zawieszane pod skosem, o falistych kształtach lub takie, które układają się w różne napisy.

perfectspace-aranzacja-wnetrza-kuchni-w-nowoczesnym-stylu

Tradycjonaliści decydują się na klasyczne biblioteki, które nie tylko sprzyjają skupieniu, ale dzięki przeszklonym frontom również doskonale chronią swoją zawartość przed kurzem. Dodatkowo – jeżeli wykonane są ze szlachetnego gatunku drewna – nadają wnętrzu pewnego prestiżu.

Aranżacja półki na książki we wnękach lub pod schodami

Interesującą alternatywę dla tradycyjnych półek stanowią wnęki dekoracyjne w ścianach. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku pomieszczeń, które pełnią kilka funkcji jednocześnie, np. salon połączony z sypialnią. Wykończone drewnianymi listwami wnęki prezentują się równie okazale, co tradycyjne meble; można je też wyposażyć w drzwiczki, jeżeli z jakiegoś powodu nie zależy nam na eksponowaniu zawartości naszej biblioteczki. Szczególnie ciekawie wygląda półka na książki, która okala framugę drzwi – nie dość, że już na progu informuje o literackich zamiłowaniach gospodarzy, to jeszcze tworzy stylową oprawę wejścia.

perfectspace-aranzacja-wnetrza-salonu-z-regalem-na-ksiazki

Niekonwencjonalnym miejscem na przechowywanie książek jest… wnętrze schodów. Wymaga to ich odpowiedniego przerobienia i wbudowania w nie specjalnych, wysuwanych szuflad, ale odrobina zachodu jest tego warta, gdyż dzięki temu przekształcimy nasze schody w pojemny regał bez straty ich podstawowej funkcjonalności. Częściej spotykanym rozwiązaniem aranżacyjnym – szczególnie w mieszkaniach dwupoziomowych czy domach – są półki wygospodarowane w powierzchni pod schodami, które stanowią ciekawy wizualnie element i jednocześnie pozwalają zaoszczędzić miejsce. Te same zalety przemawiają również na korzyść łóżek z wbudowanymi półkami.

Warunki atmosferyczne

Estetyka książek na półce jest ważna, ale nie najważniejsza. Jeżeli naprawdę zależy nam na naszym księgozbiorze, to koniecznie musimy zadbać o jego odpowiednie przechowywanie. Książki źle znoszą zbyt ostre słońce (promienie ultrafioletowe źle wpływają na stan papieru), przesadną wilgoć oraz przesuszone powietrze – najlepsze warunki dla domowej biblioteki to ok. 21°C i wilgotność na poziomie 45-50%.

perfectspace-aranzacja-wnetrza-z-przeszklona-witryna

W aranżacji wnętrz jest ważne, żeby nie montować półek na książki w pobliżu kaloryferów, kominków czy innych źródeł ciepła, gdyż inaczej klej w książkach może wysychać i tym samym doprowadzać do ich rozpadania. Niewskazane jest również przetrzymywanie naszego zbioru w podpiwniczeniu. Ponadto warto zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza, gdyż pozwoli nam to uniknąć nieprzyjemnego zapachu, jaki potrafi wydzielać stary papier. Istotna jest również pozycja książek na półce – te ułożone w pozycji stojącej nie będą się z czasem wykrzywiać i odkształcać.

Książki to dla wielu jedne z najważniejszych przedmiotów w domu i dlatego warto znaleźć dla nich odpowiednie miejsce – szczególnie, że to one często jako pierwsze skupiają uwagę naszych gości, a ponadto ocieplają wnętrze i nadają mu indywidualnego charakteru.

Komentarze

  • Margaret

    Książki, jakże ważne a tak często pomijane w naszych mieszkaniach. Chowane gdzieś po kątach, zalegają w pudłach, a to właśnie je należy eksponować. Nie zwykle figurki, czy mało znaczące obrazki (przeważnie wydrukowane a nie namalowane) ale to książki wnoszą ten niepowtarzalny klimat do mieszkania.

  • Nie umiem wyobrazić sobie domu bez książek. Może jestem starej daty, ale dla mnie książki zawsze miały ogromne znaczenie – od czasów gdy byłam małym dzieckiem i uciekałam od problemów domowych właśnie w świat książek – aż do momentu gdy książka jest dla mnie źródłem pomocy czy inspiracji. Dlatego w moim mieszkaniu regałów z książkami jest więcej niż szaf na ubrania 🙂 Mam ich tak wiele, że powoli przerzucam się na ebooki, bo nie mam już gdzie ich dawać!

Zostaw odpowiedź