Projekt łazienki jest jednym z istotniejszych, nie tylko ze względu na konieczność zachowania funkcjonalnego układu, ale także kosztogenność i czasochłonność prac, gdyby efekt nie był taki, jak sobie to wyobrażaliście. Przeczytajcie artykuł, aby dowiedzieć się od czego zależy projekt i aranżacja łazienki z wanną.
Planując łazienkę pod uwagę musisz wziąć metraż pomieszczenia i jego szczególne uwarunkowania – m.in. układ ścian, jak i obecność (lub brak) okna. Zakładam przy tym, że samo usytuowanie łazienki jest korzystne względem pionów sanitarnych.
DOBRZE WIEDZIEĆ!
Jeżeli dopiero budujesz dom lub planujesz urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim:
- Usytuuj łazienkę w miejscu, do którego będzie komfortowy dostęp z każdego miejsca w domu.
- Jeżeli masz możliwość, wyznacz dwie łazienki, dzięki czemu jedna będzie mogła znajdować się przy salonie (dedykowana dla gości), a druga będzie Twoją osobistą (w strefie nocnej). Jeżeli nie masz miejsca na dwie łazienki, postaw jedną na pograniczu strefy dziennej i nocnej.
- Zadbaj o wydajną wentylację i komfort cieplny w łazience (np. ogrzewanie podłogowe lub grzejnik typu drabinka).
Łazienka z wanną – jak ją zaprojektować?
W przypadku małych pomieszczeń, funkcjonalność łazienki może być mocno ograniczona. Jeżeli jednak metraż wynosi przynajmniej 5m2, a Tobie marzy się wanna, to taka realizacja jest już możliwa do wykonania.
Samo projektowanie łazienki należy zacząć od projektu technicznego instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ważne jest ustalenie wszystkich miejsc poboru wody, a także zaplanowanie rozmieszczenia instalacji elektrycznej. Dzięki zarysowi planu wnętrza zobaczysz, gdzie dokładnie będzie znajdować się strefa mokra, a gdzie strefa sucha.
UWAGA!
Warto, aby w łazience znajdowały się dwa, niezależne źródła światła. Jedno powinno oświetlać całe pomieszczenie, szczególnie strefę w której znajduje się wanna, a drugie dawać światło punktowe nad lustrem.
Wybierając wannę do łazienki, musisz kierować się przede wszystkim wygodą. To z kolei musi być skorelowane z metrażem i możliwościami funkcjonalnymi łazienki. Plusem jest to, że dzisiejsza oferta producentów pozwala dobrać wannę do praktycznie każdego pomieszczenia, przy czym:
- Do małej łazienki warto wybrać mniejszy model o ergonomicznych kształtach (w ofertach producentów znajdują się wanny o długości nawet 100-120 cm).
- W dużej łazience sprawdzi się wanna wolnostojąca, np. owalna.
Umiejscowienie wanny w łazience zależy od możliwości przestrzennych pomieszczenia:
– wanna umieszczona na środku wygląda pięknie w łazienkach o dużych metrażach
– jeżeli łazienka jest mniejsza, lepiej zaprezentuje się wanna umieszczona pod oknem lub w narożniku. Dobrą opcją jest także wanna ze szklanym parawanem
– umieszczając wannę w narożniku warto sprawdzić na planie, czy lepiej zagospodarujemy przestrzeń decydując się na model standardowy czy asymetryczny
Jaki model wanny wybrać?
Producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych rozwiązań. Oczywiście zawsze pozostaje standardowy model akrylowy, ale poza nim, na rynku pojawiają się wanny:
– szklane
– kamienne
– drewniane
– żeliwne
– stalowe
UWAGA!
Jeżeli nie chcesz modelu wolnostojącego, wannę warto obudować płytkami, albo wielkoformatowymi, albo mozaiką, która świetnie prezentuje się szczególnie na obłych powierzchniach.
Jest wiele pomysłów na urządzenie łazienki z wanną, jednak kluczowe jest dobre przemyślenie tej przestrzeni. Dlatego warto skorzystać z porady doświadczonego biura architektonicznego, którego zespół przygotuje projekt łazienki oraz zadba o to, aby efekt końcowy wyglądał dokładnie tak, jak na przedstawionych wcześniej wizualizacjach.